Kontrowersyjne słowa ginekologa w programie TVP, czyli miesiączki to zło, które pojawiło się przez emancypację

pytanienasniadanie.tvp.pl/screen
Po obejrzeniu piątkowego "Pytania na śniadanie", którego gościem był ginekolog Tomasz Zając, trudno właściwie stwierdzić czy lekarz tak bardzo kocha kobiety, że chce im oszczędzić cierpień, czy zwyczajnie powiela mity, które w programie śniadaniowym miał obalać.

Gościem w studiu był Tomasz Zając. Jest ginekologiem, który w serwisie znanylekarz.pl jest raczej docenianym specjalistą i cieszy się zaufaniem pacjentek. W programie "Pytanie na śniadanie" powiedział jednak kilka zdań, które nie do końca dobrze mogły zostać odebrane przez panie.

Kobiety luksusowe
Celem rozmowy było obalenie mitów i potwierdzenie faktów związanych z menstruacją. Trudno jednak przyznać, żeby cel został osiągnięty. Dr Tomasz Zając przyznał bowiem, że miesiączka jest złem, z którym lekarze starają się walczyć. Sam siebie nazwał "wrogiem miesiączkowania", a kobietę, która nie ma menstruacji "kobietą luksusową". To dosyć kontrowersyjne stanowisko, tym bardziej, że Zając jako ginekolog, specjalista jest w pewnym sensie autorytetem.
Dr Tomasz Zając
wypowiedź w programie "Pytanie na śniadanie"

"Mitem jest to, że trzeba miesiączkować. Trzeba mieć hormony płciowe. Miesiączka nie jest konieczna. Są na to sposoby, żeby nie miesiączkować."

Dla poparcia swojego stanowiska przypomniał, że w XIX wieku kobiety rodziły szesnaścioro, dwadzieścioro dzieci. Czyli nie miały miesiączek, bo cały czas były w ciąży. Według lekarza, przez emancypację i kontrolę urodzeń jest coraz mniej porodów i... pojawiły się miesiączki.

Chce dla kobiet dobrze?
Po dłuższym zastanowieniu, trudno przyjąć jednoznaczną pozycję w stosunku do wystąpienia dr Tomasza Zająca. Z jednej strony można upatrywać w jego stanowisku sytuacji idealnej - w końcu wiele kobiet bardzo cierpi w trakcie menstruacji i z miłą chęcią "zrezygnowałaby" z niej - z drugiej, czy takie tezy wygłaszane w Telewizji Publicznej nie są przesadą i właśnie powielaniem mitu? W końcu każdą dziewczynkę uczy się, że regularna miesiączka to oznaka zdrowia.


Całą rozmowę można obejrzeć na stronie programu "Pytanie na śniadanie".

Źródło: Noizz.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE