Kiedy na świecie pojawia się dziecko, rodzice robią wszystko, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój. Z uwagą obserwują swojego maluszka i zwracają uwagę na każdy szczegół. Czasem mogą mieć problem z odróżnieniem, które zachowania dziecka są normalne, a które mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości w jego rozwoju. Aby nieco ich uspokoić, przygotowaliśmy listę zachowań dziecka, które absolutnie nie powinny nas niepokoić. Są to bowiem odruchy bezwarunkowe, z którymi dziecko przychodzi na świat, a które utrzymują się do około 4 - 6 miesiąca życia dziecka.
Odruch Moro - występuje w przypadku np. gwałtownej zmiany położenia ciała noworodka, czy nagły hałas. Dziecko reaguje energicznym wyprostowaniem rąk i nóg, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu. Następnie zaciska mocno pięści, a obrzuconymi wcześniej na boki rączkami wykonuje ruch objęcia klatki piersiowej.
Odruch chwytny - aby go zaobserwować wystarczy, że włożysz swój palec w dłoń noworodka. Wówczas dziecko mocno zaciśnie na nim paluszki.
Odruch Babińskiego - kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe paluszki zegną się do środka, a duży palec wyprostuje się.
Odruch Rootinga - kiedy muśniesz palcem policzek dziecka, ono delikatnie odwróci główkę w tym kierunku i otworzy buzię.
Odruch Galanta (wygięcie grzbietu) - kiedy dziecko leży na brzuszku, podczas dotyku okolicy przykręgosłupowej wygina grzbiet w kierunku podrażnionego miejsca.
Odruch Szala - gdy obejmujemy ręką noworodka leżącego na plecach, kieruje on się do boku po przeciwnej stronie, unosząc łokieć ponad tułów dziecka.
Odruch ATOS (asymetryczny toniczny odruch szyjny) - noworodek odwracając główkę na bok, prostuje rączkę i nóżkę od strony twarzy. Jednocześnie zgina kończyny po drugiej stronie ciała.
Odruch kroczenia - zaobserwujemy go, gdy chwycimy dziecko pod pachy, tak, aby jego stopy dotykały podłoża. Maluch zacznie przebierać nóżkami, tak, jakby chciał iść do przodu.