Dziecko energicznie prostuje rączki i nóżki? Spokojnie, to tylko odruchy każdego noworodka

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/kochanie-r%C4%99ka-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-dziecko-951092/]diowcnx[/url]/[url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / diowcnx/CC0 Public Domain

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, rodzice robią wszystko, aby zadbać o jego prawidłowy rozwój. Z uwagą obserwują swojego maluszka i zwracają uwagę na każdy szczegół. Czasem mogą mieć problem z odróżnieniem, które zachowania dziecka są normalne, a które mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości w jego rozwoju. Aby nieco ich uspokoić, przygotowaliśmy listę zachowań dziecka, które absolutnie nie powinny nas niepokoić. Są to bowiem odruchy bezwarunkowe, z którymi dziecko przychodzi na świat, a które utrzymują się do około 4 - 6 miesiąca życia dziecka.


Odruch Moro - występuje w przypadku np. gwałtownej zmiany położenia ciała noworodka, czy nagły hałas. Dziecko reaguje energicznym wyprostowaniem rąk i nóg, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu. Następnie zaciska mocno pięści, a obrzuconymi wcześniej na boki rączkami wykonuje ruch objęcia klatki piersiowej.

Odruch chwytny - aby go zaobserwować wystarczy, że włożysz swój palec w dłoń noworodka. Wówczas dziecko mocno zaciśnie na nim paluszki.

Odruch Babińskiego - kiedy połaskoczesz dziecko po podeszwie stopy, małe paluszki zegną się do środka, a duży palec wyprostuje się.

Odruch Rootinga - kiedy muśniesz palcem policzek dziecka, ono delikatnie odwróci główkę w tym kierunku i otworzy buzię.

Odruch Galanta (wygięcie grzbietu) - kiedy dziecko leży na brzuszku, podczas dotyku okolicy przykręgosłupowej wygina grzbiet w kierunku podrażnionego miejsca.

Odruch Szala - gdy obejmujemy ręką noworodka leżącego na plecach, kieruje on się do boku po przeciwnej stronie, unosząc łokieć ponad tułów dziecka.

Odruch ATOS (asymetryczny toniczny odruch szyjny) - noworodek odwracając główkę na bok, prostuje rączkę i nóżkę od strony twarzy. Jednocześnie zgina kończyny po drugiej stronie ciała.

Odruch kroczenia - zaobserwujemy go, gdy chwycimy dziecko pod pachy, tak, aby jego stopy dotykały podłoża. Maluch zacznie przebierać nóżkami, tak, jakby chciał iść do przodu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE