Szkodliwe substancje w zabawkach – raport z kwietnia 2017 r. Macie kostkę Rubika?

Szkodliwe substancje w kostkach Rubika.
Szkodliwe substancje w kostkach Rubika. ramilf / 123RF Zdjęcie Seryjne
Arnika i IPEN dokonały analizy produktów dla dzieci w 26 krajach. Wyniki badań są niepokojące i podważają zaufanie do recyklingu.

Recykling to dobra droga, ale pojawiają się furtki
IPEN (Międzynarodowa Sieć na rzecz Eliminacji Trwałych Zanieczyszczeń Organicznych) i Arnika – czeska organizacja ekologiczna, przeprowadziły analizę dowodzącą, że w przedmiotach służących dzieciom do zabawy, znajdują się tworzywa sztuczne pochodzące w recyklingu odpadów elektronicznych.

W 90% procentach zabawek, pochodzących z 26 krajów, niestety zauważono obecność toksycznych substancji chemicznych, takich jak: octaBDE, decaBDE oraz HBCD, które dodawane są do obudowy urządzeń elektronicznych. Ze względu na recykling i ponowne wykorzystywanie produktów, dochodzi do przedostawania się do zabawek dla dzieci toksycznych substancji. Dzieje się tak dlatego, że wiele urządzeń nie jest przetwarzanych oddzielnie i niestety mogą znaleźć drugie życie w produktach dla dzieci.
Kostka Rubika z 26 państw
Do badania postanowiono wykorzystać najbardziej popularną na świecie kostkę Rubika. Zakupiono ten produkt w 26 państwach (w Polsce 4 sztuki). Badania laboratoryjne w Czechach dowiodły, że w każdym z nich wykryto substancje toksyczne, zwłaszcza DecaBDE i OctaBDE.

Bromoorganiczne antypireny są powszechnie występującymi chemicznymi zanieczyszczeniami powietrza wewnętrznego. OctaBDE i DekaBDE występują w obudowach drukarek, komórek, komputerów, w słuchawkach telefonu, czy wykładzinach, potem są przetwarzane w ramach recyklingu. Niestety te substancje mają ogromy wpływ na nasz organizm, bowiem prowadzą do: szkodzenia układowi nerwowemu, zmniejszaniu zdolności intelektualnych, zakłócaniu funkcjonowania układu hormonalnego, uszkadzaniu układu rozrodczego oraz mają niekorzystny wpływ na pamięć. Do tej pory tylko eter oktabromodifenylu jest objęty globalnym zakazem stosowania, ustanowionym przez konwencję Sztokholmską. DecaBDE czeka na podobne objęcie przepisami.


Wyniki badań podważają zaufanie do recyklingu
Obecnie w Sztokholmie trwa debata, czy recykling materiałów zawierających toksyczne substancje chemiczne zanieczyszcza nowe produkty, naraża ludzi na dalszą ekspozycję i podważa zaufanie do recyklingu. Ważne jest obecnie, by ustanowiono limity zawartości substancji chemicznych dla odpadów, gdyż tylko dzięki temu, te, które zawierają ich nadmierną ilość, mogłyby być odrzucane jako produkty gotowe do ponownego użycia. Stąd sprzeciw wobec brudnego recyklingu.
Niestety w plastikowych przedmiotach jest duże ryzyko pojawiania się toksycznych substancji. Plastikowe roboty, samochody, pędzelki do farb, kubki termiczne, akcesoria plastikowe do włosów, pistolety, stroiki, opaski na głowę, nie są ich pozbawione, jak wynika z raportu.

źródło: English Arnika Organization
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE