Prawo autorskie: suravid / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: suravid / 123RF Zdjęcie Seryjne
REKLAMA
Wiele czynników wpływa na taką sytuację. Czasem to kwestia podświadomości. Dziecko instynktownie zwraca się ku temu z rodziców, z którym łączy je jakieś podobieństwo (np. te same upodobania). Innym razem, chodzi o to, w jaki sposób sam rodzic odnosi się do dziecka. Na przykład zdarza się, że tata lepiej (z punktu widzenia malucha) odpowiada na potrzeby emocjonalne dziecka (jest bardziej czuły, ciepły). Mama tymczasem pełni rolę wychowawcy i ustala reguły. Maluch spontanicznie wybiera tego z rodziców, który wydaje mu się mniej surowy. Ale przecież, dla harmonijnego rozwoju, jako wychowawcy potrzebuje zarówno taty jak i mamy.
Jak reagować?
Oczywiście, sytuacja nie jest łatwa ani dla tego rodzica, który jest odsunięty przez dziecko, ani dla tego, który jest faworytem. Odtrącony rodzic ma poczucie, że zawodzi, że nie stanął na wysokości zadania. Rodzic faworyzowany jest za to przemęczony, bo dziecko od niego właśnie wymaga najwięcej uwagi. Często również, maluch wręcz nie pozwala drugiemu rodzicowi na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych.

Jak sobie radzić? Oto kilka zasad:

1. Okazuj maluchowi miłość
Kiedy dziecko Cię odtrąca, nie zmuszaj je do przytulania, całowania, czułości. Mów jednak często, że jesteś i że je kochasz. Kiedy Cię przytuli, nie formułuj zarzutów: „Dawno tatusia nie obejmowałeś”. Ciesz się chwilą i doceniaj takie gesty dziecka.
2. Rozsądnie mów o emocjach
To oczywiste, że rodzic odrzucony przez dziecko cierpi i jest sfrustrowany. Ale powinien bardzo uważać, by nie owbiniać drugiego rodzica za lepszy kontakt z maluchem. To wytwarza niepotrzebne, dodat napięcie w związku. Najlepiej postarać się zaakceptować sytaucję. I rozmawiać o trudnych emocjach z partnerem, a nie z dzieckiem.
3. Wychowujcie wspólnie
Jako rodzice wspólnie uzgadniajcie zasady, których ma przestrzegać Wasze dziecko. To zapewni Waszej trójce poczucie bezpieczeństwa. Pozwoli też uniknąć sytuacji, w której jeden z rodziców traktowany jest jako ten „niedobry”, a drugi jako „kochany i miły”. Ważne jest także , aby rodzic faworyzowany uświadamiał maluchowi: „Mama Cię bardzo kocha i tata Cię bardzo kocha. Jesteśmy różni, możesz się od nas dużo nauczyć.”
4. Dzielcie sprawiedliwie codzienne rytuały
Dziś wieczorem tata czyta historyjkę przed spaniem, jutro zrobi to mama. W ten sposób dziecko otrzyma możliwość nawiązywania kontaktu z obojgiem rodziców. Jeśli maluch protestuje lub płacze, nie zrażajcie się tym. Córeczka czy syn muszą się nauczyć, że nie tylko ten „ukochany rodzic” się nimi zajmuje. Że tutaj prawa rodziców są równe.
5. Każdego dnia zrób coś wspólnie z dzieckiem
Może to być zabawa albo wspólne gotowanie , kołysanie czy opowiadanie zabawnych historyjek. Te codzienne czynności wzbogacą Waszą więź.
Pamiętajto, że Twoje dziecko w tym momencie Cię odtrąca, nie oznacza, że jesteś złym rodzicem. Staraj się spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu. Wasze relacje naprawdę niedługo ulegną poprawie.