Wapno na alergię wciąż bywa polecane przez niektórych lekarzy i farmaceutów jako skuteczny środek w walce z uczuleniem. W Polsce i innych europejskich krajach wapno, najczęściej musujące, stosuje się, by załagodzić wysypkę, alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie spojówek. Jednak czy wapno na alergię rzeczywiście działa? Badania polskich naukowców dowodzą, że niekoniecznie – może wręcz zaszkodzić.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wapno na alergię często stosuje się w celu łagodzenia objawów uczulenia, np. wysypki czy alergicznego nieżytu nosa.
Najnowsze badania dowodzą, że wapno nie jest skutecznym środkiem w walce z alergią.
Przyjmowanie wapna na alergię może wpłynąć na wchłanianie substancji czynnych z leków antyhistaminowych stosowanych przy uczuleniu.
Wapno na alergię
Prawdopodobnie nie ma w Polsce alergika, który zapytany o domowe sposoby na alergię nie odpowiedziałby: wapno. Najlepiej musujące! Wapno podajemy nawet małym dzieciom z objawami alergii, a nierzadko zastanawiamy się, czy można je również podawać niemowlętom. Zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną nie jest to zalecane.
Wapno, a właściwie wapń (z łaciny calcium) jest cennym składnikiem mineralnym i ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu. To właśnie wapń jest pierwiastkiem najliczniej występującym w ludzkim organizmie. Wapno:
jest budulcem zębów i kości,
bierze udział w regulacji gospodarki hormonalnej,
wspiera prawidłowy wzrost włosów i paznokci,
wspomaga pracę serca i naczyń krwionośnych poprzez regulowanie pracy mięśni,
wpływa na przewodzenie neuronalne,
reguluje wiele procesów wpływających na zachowanie równowagi organizmu.
Lista właściwości wapnia jest długa, jednak nie znajdziemy na niej działania przeciwalergicznego. Mit, że wapno jest skutecznym środkiem na uczulenie, prawdopodobnie pojawił się w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku. Wtedy też niemieccy naukowcy przeprowadzili badanie, którego wyniki wykazały, że preparaty z wapniem są o 30 proc. skuteczniejsze od placebo podawanego pacjentom. Nie uzyskano jednak powtarzalnego wyniku badania – co oznacza, że skuteczność wapna na uczulenie mogła być wynikiem błędu.
Mimo to wapno zostało uznane za remedium na alergie czy środek wspomagający gojenie przy ukąszeniach owadów (w tym przy alergii iniekcyjnej).
Czy wapno pomaga na uczulenie?
Najnowsze badania przeczą tezie, że wapno pomaga na uczulenie. W 2017 roku lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierownictwem immunologa dr hab. n. med. Wojciecha Feleszki przeprowadzili kolejne badanie nad skutecznością podawania wapna na alergię.
W badaniu wzięło udział 40 pacjentów z alergicznym nieżytem nosa i/lub astmą. Badanych podzielono na dwie grupy – pierwsza przez trzy dni dostawała trzy dawki wapna w dawce 1000 mg. Druga otrzymywała placebo, również trzy razy dziennie przez trzy dni.
Badanie wykazało, że skuteczność wapna w minimalizowaniu objawów alergii jest niemal taka sama jak placebo. Co więcej, wapno nie tylko nie pomaga na alergię, ale może wręcz zaszkodzić. Jak tłumaczył dr Feleszko, wapń wchodzi w reakcje z lekami przeciwalergicznymi i może osłabić ich wchłanianie.
Zastanawiasz się, ile razy dziennie stosować wapno na uczulenie? Zero. Wapno nie jest skutecznym środkiem na alergię. Jeśli zauważasz u siebie lub dziecka objawy uczulenia, skonsultuj się z lekarzem, który przepisze odpowiedni lek lub doradzi zakup skutecznego leku antyhistaminowego bez recepty.
Co zamiast wapna na uczulenie?
Najskuteczniejszym sposobem leczenia alergii jest farmakoterapia. Lekarz internista lub pediatra może skierować cię do alergologa, który wykona testy na alergie, by potwierdzić lub wykluczyć alergię na konkretne produkty. Następnie przepisze lek odpowiedni dla konkretnego rodzaju alergii i doskwierających objawów. W przypadku alergicznych zmian skórnych może to być maść antyhistaminowa, przy katarze lub alergicznym zapaleniu spojówek – krople. Często lekarz przepisuje doustne leki na alergię, które łagodzą różne objawy uczulenia.
Jeśli chcesz wesprzeć działanie leków domowymi sposoby na alergię, wypróbuj te, których działanie w walce z uczuleniem zostało dowiedzione naukowo. Jedną z substancji, która może pomóc, jest kwercetyna. Kwercetyna często jest składnikiem tabletek musujących z wapniem – wtedy takie wapno ma na opakowaniu oznaczenie "przeciwalergiczne".
Zamiast jednak kupować wapno na alergię z kwercetyną lub sięgać po suplementy, spróbuj urozmaicić dietę i wprowadzić do niej produkty bogate w kwercetynę. To m.in. brokuły, szpinak i ciemne owoce jagodowe.