Kicha na widok kota i kaszle, gdy tylko minie go pies. Twoje dziecko to alergik. To nie znaczy jednak, że w ogóle nie może posiadać pupila! Przedstawiamy bezpieczne zwierzęta dla alergika.
Reklama.
Reklama.
Alergia na zwierzęta objawiać się może katarem, kichaniem i kaszlem, świądem skóry, wysypką. Najbardziej uczulające zwierzęta to koty.
Nie wszystkie zwierzęta uczulają tak samo. Wśród kotów i psów można znaleźć wiele ras hipoalergicznych.
Najlepsze zwierzęta dla alergika to, na przykład, żółwie, jaszczurki i papużki faliste.
Zwierzęta dla alergika
Zwierzęta dla alergika istnieją i jeśli tylko zrobisz dobre rozeznanie, twoje dziecko zyska wspaniałego przyjaciela. Nie musi być wcale skazane na pluszowe kotki i pieski. Wiele zależy również od stopnia alergii. Są dzieci, które tylko trochę swędzą ręce po zabawie ze zwierzęciem i takie, które zaczynają łzawić, gdy tylko wejdą do mieszkania, w którym zwierzę mieszka.
Alergia na sierść zwierząt to częsty problem. Dotyczy ludzi w każdym wieku, choć najczęściej dzieci i młodzież z uwagi na nieukształtowany jeszcze w pełni układ immunologiczny. Łatwo się o tym przekonać jeszcze przed wykonaniem specjalistycznych testów na alergię. Gdy kilkulatek kicha na sam widok psa lub puchnie, kiedy mija go kot, możemy mieć pewność – to alergia.
Zwierzęta dla alergika – jeśli nie pies, to co?
Dzieci, jak to dzieci, marzą o własnym zwierzątku. Lecz jak wytłumaczyć uczulonemu dziecku, że powinno na zawsze zapomnieć o pieskach, kotkach, świnkach morskich i królikach? To trudny temat. Na szczęście istnieje sposób, by załagodzić jakoś rozgoryczenie malucha. Opowiedz mu o innych zwierzątkach, jak choćby jaszczurki, które nie uczulają, a mogą stać się wspaniałymi przyjaciółmi.
Na czym polega alergia na zwierzęta?
Alergia na zwierzęta, czy uczulenie na sierść zwierząt, to określenia potoczne. W gruncie uczula nas nie sama sierść zwierząt, ale białka, które znajdują się w ich naskórku, pocie, łoju, moczu i ślinie. Resztki tych wydzielin zwierzęcia czy starty naskórek „latają” w mieszkaniu, nawet jeśli wyjątkowo dbamy o czystość. Są to mikroskopijne cząsteczki, których pozbycie się jest po prostu nierealne.
Jeśli nasz system odpornościowy zetknie się z taką cząsteczką, zaczyna zwiększać produkcję śluzu w organizmie, a to prowadzi do trudności z oddychaniem, kichania, kaszlu, powoduje skurcze mięśni oskrzelowych, swędzenie oczu i skóry lub reakcje zapalne, jak pokrzywka. Do poważniejszych objawów alergii zaliczamy obrzęk krtani, a także wstrząs anafilaktyczny. Najbardziej uczulające zwierzęta to koty – są nieprzyzwoitymi czyściochami. Wciąż się liżą i starannie rozprowadzają tym samym alergeny na sierści. Silną alergię może wywołać także ptasie pierze. Stosunkowo najrzadziej uczulają psy, ponadto samice wydzielają mniej alergenów niż samce.
Jaki pies i kot dla alergika?
Istnieją tak zwane hipoalergiczne psy oraz koty. To nie jest tak, że one w ogóle nie uczulają, jednak robią to w o wiele mniejszym stopniu. Te gatunki to na przykład:
Czy któryś z tych czworonogów mógłby być odpowiedni dla twojego małego alergika? Najlepiej, zanim się zdecydujesz na zakup zwierzęcia, najpierw to przetestuj. Odwiedź z dzieckiem kogoś, kto ma w domu przedstawiciela któregoś z powyższych gatunków. Już po chwili wszystko stanie się jasne. Jeśli dziecko będzie mogło spokojnie bawić się z tym pieskiem lub kotkiem, to znaczy, że go nie uczula. Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy alergii, musicie odpuścić.
Zwierzęta dla alergika (lista) – najlepiej bez futra
Jeśli odpadają wszystkie, nawet bezwłose koty i psy, nadal mamy w czym wybierać:
Gekon lamparci – niewielka jaszczurka, bardzo przyjazna i urodziwa (występuje w kilku kolorach), ponadto łatwa w hodowli. Gekony osiągają 28 cm długości, a ich masa nie przekracza 100 g. Nie wymagają szczególnych warunków lokalowych – w zupełności wystarczy im terrarium o wymiarach 40x40x60cm. Łatwo się oswajają i nie są płochliwe.
Agama brodata – trochę większa jaszczurka, dorasta do około 50 cm długości. Szybko przyzwyczaja się do człowieka. Najłatwiej ją oswoić podając jej pokarm (na przykład jakieś warzywa) ręką, wtedy zaczyna kojarzyć człowieka z przyjemnością. Mieszka w terrarium o wymiarach ok 120x60x60 cm.
Żółw domowy – zwierzątko mało wymagające i łatwe w opiece. Najpopularniejsze są żółwie stepowe i greckie. Do życia potrzebują terrarium o wymiarach 100x50x50 cm. Nie powinny wychodzić na spacer po mieszkaniu, bo twarde podłoża obciąża ich stawy. Chętnie drzemią pod lampką, a żywią się roślinami.
Papużki faliste – to najmniej uczulające z ptaków. Można hodować jedną lub kilka, a ich klatka nie musi być bardzo duża, wystarczy 80x80x60 cm, bowiem ptaki często wypuszczamy, żeby sobie polatały po mieszkaniu. Papużki nawiązują kontakt z człowiekiem, „odpowiadają” na gwizdanie, są bardzo wesołe, zabawne i towarzyskie.
Rybki - co prawda przytulać się ich nie da, ale sama ich obserwacja także może sprawić wiele frajdy. Niezwykle wdzięczne, dość duże i bardzo ładne są błazenki. Filmowa rybka Nemo to właśnie błazenek.
Jeśli twoje dziecko marzy o pupilu, naprawdę warto rozważyć te propozycje. Zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na dziecko. Posiadanie zwierzątka to przecież wielka rzecz. Dzięki niemu maluch uczy się odpowiedzialności za żywe stworzenie, regularności, wyrabia sobie dobre nawyki. Ale to nie wszystko, zwierzątko to przede wszystkim wierny przyjaciel, często na długie lata.