O autorze
Uczymy Polaków zdrowego odżywiania. Dietetyka to dla nas nie tylko zawód, ale prawdziwa pasja. Swoją wiedzą i doświadczeniem z radością dzielimy się z każdym, kto jest gotowy na podjęcie wyzwania - pracujemy w ponad 20 miastach Polski. Współpraca z tysiącami osób, o różnych oczekiwaniach, pozwoliła nam na doskonalenie indywidualnego systemu pracy z każdym klientem. Tworzenie skutecznej diety opieramy na analizie preferencji kulinarnych oraz możliwości – zarówno tych finansowych, jak i czasowych. To wszystko po to, aby osiągnięcie zamierzonego wyniku nie tylko stało się możliwe, ale przede wszystkim dostarczało naszym podopiecznym motywacji i wiedzy do samodzielnego kontynuowania pozytywnego procesu zmian.

www.mojdietetyk.pl
Dołącz do nas na Fecebooku

Jak zapobiegać alergii u dzieci? Poznaj naukowe fakty

pixabay.com
Choroby alergiczne są uznawane za plagę naszych czasów. Już niemowlęta cierpią na alergię na białka mleka, u starszych dzieci stwierdzana jest alergia na całe grupy pokarmów, jak również alergeny wziewne (pyłki, sierść, roztocza itd). Mało który rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że alergia wynika nie tylko z predyzpozycji genetycznej, ale maja na jej rozwój wpływ również czynniki środowiskowe, żywienie i wiele innych.


Zastanawiasz się co możesz zrobić, aby ustrzec Twoje Dziecko przed tą uciążliwą chorobą? Poniżej kilka faktów naukowych, które pozwolą Ci wybrać odpowiedni sposób postępowania.

Czy stosować dietę eliminacyjną w czasie trwania ciąży i karmienia piersią?

Badania dowodzą, że stosowanie diety eliminacyjnej przez kobietę ciężarną i podczas karmienia piersią najprawdopodobniej wcale nie zmniejsza ryzyka wystąpienia objawów alergii u dziecka, natomiast może mieć niekorzystny wpływ na stan odżywienia zarówno matki, jak i płodu. Stąd eliminacja potencjalnie uczulających pokarmów (takich jak mleko, jaja, soja, czekolada, cytrusy itd.) z żywienia kobiety nie jest zalecana.


Zrezygnuj z palenia i narażenia na kontakt z dymem tytoniowym w czasie trwania ciąży.

U dzieci, których oboje rodzice palą 2-6 razy częściej występują alergie wziewne, a ryzyko wystąpienia astmy jest u nich aż 11-krotnie wyższe. W tym miejscu należy podkreślić fakt, że zaburzenia alergiczne ze strony układu oddechowego bardzo często przekształcają się w późniejszym wieku w alergie pokarmowe.


Profilaktyczne działanie karmienia piersią.

Zaleca się karmienie wyłącznie piersią co najmniej do 6 miesiąca życia. Nie zapobiegnie to ostatecznemu wystąpieniu alergii, ale na pewno opóźni jej pojawienie się i złagodzi przebieg. Więcej o korzystnym oddziaływaniu karmienia na organizm i stan zdrowia dziecka.


A co jeśli nie karmisz piersią, a Twoje Dziecko jest obciążone ryzykiem wystąpienia alergii?

W takim przypadku podawaj Twojemu Dziecku mieszanki hipoalergiczne (oznaczone skrótem HA). Są to preparaty mlekozastępcze, w którym białka zostały poddane różnemu stopniu hydrolizy, co znacznie zmniejsz ich alergogenne właściwości. Przykładami takich preparatów są: Bebilon HA, Bebiko HA, NAN HA. Wybór odpowiedniego dla Twojego Dziecka sposobu żywienia i preparatu przedyskutuj z lekarzem.

Kiedy i w jaki sposób wprowadzać pokarmy stałe do żywienia Twojego Dziecka?

Zgodnie z zaleceniem większości ekspertów pokarmy uzupełniające (tzn. inne niż mleko matki lub mieszanka mlekozastępcza) można wprowadzać do diety niemowlęcia już po ukończeniu 4. miesiąca życia. Obecnie nie ma dowodów, że opóźnione wprowadzanie pokarmów potencjalnie alergizujących (np. jaj, orzeszków ziemnych, innych gatunków orzechów, ryb, glutenu) zmniejsza ryzyko alergii.
Znaczenie ma natomiast wybór produktów wprowadzanych jako pierwsze. Zaczynaj od naszych rodzimych warzyw (marchewka, ziemniak), przecieranego jabłka i kleiku ryżowego (nie zawiera glutenu). Pokarmy uzupełniające wprowadzaj w niewielkich ilościach, kolejno i osobno, w kilkudniowych odstępach czasu. Obserwuj reakcję Twojego Dziecka. Zaczynaj od pojedynczych produktów, z czasem wzbogacaj danie w kolejne. Nie rozpoczynaj rozszerzania diety Twojego Dziecka od produktów o wyższym stopniu alergizacji: mleko, cytrusy, ryby, orzechy, czekolada.
Kolejność i sposób wprowadzania produktów powinna być zgodna z zaleceniami aktualnego schematu wprowadzania produktów.

Kiedy wprowadzić mleko krowie?

Poniżej trzeciego roku życia nie podawaj Twojemu Dziecku pełnego mleka krowiego, lecz właściwe dla jego wieku mieszanki mlekozastępcze. Natomiast ukwaszone produkty mleczne (sery twarogowe, jogurty naturalne, kefir, mleko ukwaszone i maślankę, serwatkę) możesz podawać jeszcze w pierwszym roku życia.

Probiotyki w zapobieganiu alergii.

Probiotyki stymulują tzw. tolerancję pokarmową, przez co zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju alergii. Probiotyki są to pożyteczne bakterie zawarte w niektórych dodatkach (suplementach) do diety i preparatach farmaceutycznych. Wchodzą one również w skład niektórych mieszanek mlekozastępczych.

A co z prebiotykami?

Prebiotyki są to związki cukrowe zawarte w mleku kobiecym oraz niektórych rodzajach mleka modyfikowanego dla niemowląt. Wprawdzie niektóre z nich zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby alergiczne, ale rutynowe ich stosowanie nie jest zalecane.

Zagrożenia ze strony „środowiska życia” Twojego Dziecka.

Jak już wspomniano, obowiązuje całkowity zakaz narażenia dziecka na kontakt z dymem tytoniowym. W miarę możliwości należy ograniczać kontakt z potencjalnymi alergenami, takimi jak roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, pyłki roślin. Niebagatelne znaczenie w rozwoju alergii (nie tylko pokarmowych), ma również zanieczyszczenie środowiska i spożywanie żywności wysokoprzetworzonej.
Wzrost zachorowalności na alergie związany jest nie tylko z zanieczyszczeniem środowiska i współczesnym, konsumpcyjnym trybem życia. Istnieje również teoria „higieniczna” sugerująca, że im bardziej dzieci są chronione przed zarazkami (im mniej układ odpornościowy musi ich zwalczać), tym bardziej są one podatne z wystąpienie alergii. Z drugiej strony infekcje wirusowe i bakteryjne osłabiają działanie układu immunologicznego. Stąd zaleca się również, aby w miarę możliwości dzieci ze skłonnością do alergii wychowywały się jak najdłużej w środowisku rodzinnym. Przebywanie poza dużymi skupiskami dzieci zmniejsza jego narażenie na kontakt z potencjalnymi czynnikami infekcyjnymi: wirusy, bakterie, pasożyty.

Monika Frank – dietetyk
www.mojdietetyk.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...