Rodzice starszaków wydają się mieć ułatwione zadanie. Mogą zabierać dzieci do ogrodów zoologicznych, aby na własne oczy zobaczyły bogactwo świata zwierząt, albo do schroniska, gdzie możliwość dokarmiania i pielęgnacji lokatorów tychże miejsc stanowi doskonałą lekcję szacunku dla "młodszych braci" i uwrażliwiania na ich los. Zwieńczeniem tych działań może być kupno domowego pupila i uczestnictwo dziecka w opiece nad nim.
Co jednak z młodszymi dziećmi? Chociażby maluchami, przed którymi dopiero nauka pierwszych słówek? Tymi, dla których podstawowym narzędziem odkrywania otaczającego świata jest jeszcze zmysł dotyku? W tym przypadku wcale nie trzeba od razu sprowadzać pod swój dach czwornożnego przyjaciela, któremu malec będzie się uważnie przypatrywał i z którym będzie nawiązywał pierwsze relacje poprzez dotykanie.
Oczywiście, jeśli względy zdrowotne na to pozwalają (np. dziecko nie jest alergikiem uczulonym na sierść zwierząt), nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić psa lub kota, przy czym w oczach bardzo małego dziecka taki zwierzak będzie jedną z wielu "ciekawostek". Dlatego lepiej poznawanie fauny rozpocząć od mniejszych przedsięwzięć, od czegoś, co pozwoli przygotować malucha do różnego rodzaju kontaktów ze zwierzętami.
Dodajmy, że pod pojęciem "kontakty ze zwierzętami" kryje się dość szerokie spektrum gatunkowe. Bo mowa nie tylko o typowo udomowionych zwierzętach takich jak pies czy kot, ale także tych, jakie być może dzieci spotykają kiedyś w gospodarstwie na wsi, w lesie, na łące czy nad jeziorem. Prostym, a przy tym skutecznym sposobem na zapoznanie maluchów z przedstawicielami przyrody będą dobrze dobrane książęczki edukacyjne.
Wiele takich pozycji można znaleźć chociażby w cyklu "Akademia Mądrego Dziecka", który od lat króluje na półkach księgarni. Idealne do rodzinnej lektury książeczki zachęcają do odkrywania świata, pomagają w nauce nazw (np. właśnie zwierzat), kolorów, kształtów, liczb, emocji, a przy tym rozwijają umiejętności manualne i motoryczne. Swoje walory mają opakowane w formie kolorowych ilustracji, ruchomych elementów i innych sensorycznych nowinek. Uznany cykl doczekał się właśnie kolejnej serii ze zwierzakami w roli głównej.
Kolekcja wydawanych przez HarperKids książeczek dla dzieci i rodziców do wspólnego oglądania i czytania została poszerzona o serię pod tytułem "Niesamowity spacer". Najmłodsi czytelnicy i wspierający ich w lekturze rodzice znajdą w niej przepięknie zilustrowane książeczki, które oprócz zachowania najróżniejszych zwierząt ułatwią także zrozumienie takich codziennych, acz ważnych czynności jak spacer czy sen.
Książeczki składają się z grubych i solidnych stron o dużej wytrzymałości zapewniającej nie tylko długie użytkowanie, ale także wygodne chwytanie przez małe rączki. Wypełniają je barwne i wesołe ilustracje. Ich bohaterami są zwierzątka, przewodnicy, z którymi odbywamy spacery po różnych zakątkach przyrody. Ich wygląd zmieniają ruchome elementy, które służą odnajdywaniu odpowiedzi na zadane pytania, a przy okazji ćwiczą motorykę.
Twórcy nowej serii książkowej dla najmłodszych postawili na kontrastową kolorystykę oraz uproszczoną formę. Wszystko po to, aby ułatwić zapamiętywanie dzieciom poszczególnych słówek metodą kojarzenia ich z rzeczywistością. Rzucającą się w oczy nowością w oprawie są delikatne żłobienia oraz srebrne tłoczenia. To kolejny udany zabieg, który sprawia, że dzieciom trudno będzie oderwać wzrok od tych kartonowych książeczek.
W ramach edycji "Niesamowity spacer" wydano na razie 3 tytuły. "Deszcz" zabiera maluchy na spacer – w towarzystwie m.in. ślimaków – po trawiastych i leśnych terenach w czasie ulewy. W wyprawie po "Łące" spotkamy za dnia liski, żaby, kreta i ptaka, a nocą sowy i nietoperze. Te drugie i nie tylko goszczą też w tomie "Pod gwiazdami", który ujawnia, jakie zwierzęta harcują w ciemności, gdy ludzie śpią.
24 sierpnia tego roku seria "Niesamowity spacer" powiększy się o kolejne 3 książeczki. "Las" opowie o leśnych zwierzętach (wiewiórkach, jeleniach, dzikach) przygotowujących się w okresie jesieni na nadejście zimy. "Ocean" zajrzy do podwodnego świata, w którym na "spacerowiczów" czekają meduzy, delfiny, żółwie i koniki morskie. "Pod ziemią" przybliży ukryte przed wzrokiem życie m.in. królików, borsuków, mrówek i myszy.
To nie koniec dobrych wieści dla małych miłośników kreatywnych i aktywizujących książeczek z przepięknymi ilustracjami i ruchomymi elementami. 10 sierpnia do księgarni trafiła wydana pod szyldem "Akademia Mądrego Dziecka" książeczka "Moje pierwsze zwierzęta". Na każdej z jej rozkładówek znajdziemy inny (zamieszkały przez różne zwierzęta) ekosystem, od lasów, przez morza i jeziora, do gospodarstw domowych.
10 sierpnia odbyła się też premiera tytułu "Moje pierwsze zadania przedszkolaka". Kolorowa książeczka z klapkami pomaga (przy wsparciu zaludniających jej strony zwierzątek) przygotować maluchy do zmian, jakie czekają je w związku z pójściem do przedszkola. Przybliżając, jak wygląda nauka na przedszkolnym szczeblu edukacji, wprowadza również w poznawanie cyfr, kolorów, kształtów i prostego dodawania.
Wszystkim rodzicom warto przypomnieć, że w hitowej serii edukacyjnej "Akademia Mądrego Dziecka" znajdą wiele innych książeczek, które uczą i bawią, wspomagając przy tym wszechstronny rozwój dziecka: słuchanie, rozumienie, logiczne myślenie, psychomotorykę, rysowanie, liczenie, rozpoznawanie kształtów i liter, wyobraźnię, słownictwo i sprawność manualną. I to dla dziecka w każdym wieku!