suplementy diety, odchudzanie, leki na odchudzanie, jakie suplementy na schudnięcie, dietetyk
Gdy chcesz skutecznie schudnąć, zamiast po suplementy diety magicznie odchudzające, lepiej sięgnij po zdrowo skomponowaną dietę. Pexels
Reklama.
  • Czasem chcemy schudnąć szybciej, więc kusi nas droga na skróty i skorzystanie z obietnic producentów suplementów diety.
  • Czy da się jednak skutecznie schudnąć bez wyrzeczeń, diety i aktywności fizycznej, tylko biorąc tabletki? Dietetyczka rozwiewa wszelkie wątpliwości i obala mit dietetyczny.
  • Żeby skutecznie zrzucić kilogramy, trzeba postawić na zbilansowaną dietę ułożoną indywidualnie i włączyć do swojego trybu życia choć niewielką ilość ruchu.
  • Idzie wiosna, każda z nas chciałaby schudnąć kilka kilogramów i wraz z nadejściem ciepła poczuć się lżej. Często nie mamy jednak czasu na ćwiczenia kilka razy w tygodniu, brakuje nam doby na szykowanie posiłków skomponowanych według porad dietetycznych.
    Wtedy najczęściej sięgamy po rozwiązania, które obiecują nam zawrotne efekty w krótkim czasie. Suplementy, które obiecują zrzucenie kilogramów bez większego wysiłku. Czy suplementacja ma naprawdę tak duży wpływ na utratę wagi?
    Czy bez diety i aktywności fizycznej da się w ogóle schudnąć? Na te wątpliwości odpowiedziała nam dietetyczka, Agata Szustecka "Idziemy po zdrowie".

    Suplementy diety i natychmiastowe efekty?

    "Żeby to omówić, przedstawię, czym są suplementy diety oraz jakie mają one zadanie, jeśli już są wprowadzone (do diety – przyp. red.). Suplement diety – jest to środek spożywczy, który ma za zadanie uzupełnić dietę osoby przyjmującej dany preparat o jakąś substancję.
    Najczęściej są to witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, które wspierają organizm człowieka. Należy zauważyć, że suplementy diety to nie są leki! A preparaty, które są suplementami diety nie są tak dobrze przebadane jak leki.
    Warto też zaznaczyć, że produkty te można kupić w wielu miejscach – nie tylko w aptekach. A ilość suplementów, jakie obserwujemy w reklamach, jest zatrważająca.
    To przyczynia się do tego, że chętnych na suplementy jest bardzo dużo, bo reklamuje się, że wystarczy przyjąć dany preparat i efekt np. zmniejszenia masy ciała, lepszego samopoczucia, wzmocnienia odporności, mocniejszych kości (i tak dalej…) wystąpi od razu" - rozwiewa wszelkie wątpliwości dietetyczka.

    Chcesz schudnąć – zacznij zdrowo jeść, zamiast faszerować się tabletkami

    Żeby skutecznie zrzucić nadprogramowe kilogramy, trzeba jeść zdrowo i "z głową" – to znaczy, że produkty, które należy spożywać, muszą dawać energię, ale również poczucie sytości. Nie mogą to być produkty tylko niskokaloryczne, którymi nie najemy się, bo dostarczymy organizmowi mało kalorii.
    Dieta odchudzająca nie może polegać tylko na jedzeniu posiłków niskokalorycznych, np. cały jeden posiłek nie może być tylko 2-3 waflami ryżowymi, bo doprowadzimy w organizmie do deficytu kalorycznego, ale też nie będziemy mieli energii i uczucia sytości.
    Unikając dań ciężkostrawnych, smażonych i wysoko przetworzonej żywności, a do tego wprowadzając do życia aktywność fizyczną (choćby częste i szybkie spacery), szybciej i skuteczniej zgubimy zbędne kilogramy, niż sięgając po "odchudzające tabletki".
    Dietetyczka zaznacza, że utrata wagi prawie nigdy nie jest związana z suplementacją: "Oczywiście są sytuacje, kiedy suplementacja jest konieczna, jednak redukcja masy ciała z pewnością do takich nie należy. I tutaj faktem jest, że wiele koncernów dietetycznych wspiera pacjentów suplementacją, mówiąc im, że bez niej nie będzie zamierzonego efektu.
    Jednak moim zdaniem, oprócz redukcji masy ciała pacjenta ważne jest nauczenie go prawidłowego sposobu odżywiania tak, by po wyjściu z gabinetu dietetycznego oraz po zakończonej kuracji wiedział, że nie ma magicznych substancji, które pomogą mu w utrzymaniu zmniejszonej masy ciała.
    Jedynie trwała zmiana nawyków żywieniowych będzie sukcesem zarówno pacjenta, jak i dietetyka, a na to nie znajdziemy suplementu diety".

    Suplementacja (ale nie każda) może wspierać zdrowie

    Jeśli już planujemy odchudzanie, warto udać się do dietetyka po rozpisaną dietę, którą specjalista ułoży indywidualnie według naszych potrzeb. Zaplanuje badania i na ich podstawie rozpisze posiłki, potrzebne organizmowi składniki, a wtedy - za pomocą suplementacji pomoże schudnąć i wyrównać niedobory, jakie mamy w organizmie.
    Dietetyczka przywołała w swojej wypowiedzi przykład niedoborów witaminy D: "W mojej pracy z pacjentami nie neguję suplementów diety. Większość Polaków ma niedobór witaminy D. Wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości ryb, dlatego konieczne jest wprowadzenie kwasów tłuszczowych omega-3.
    Kobiety planujące ciąży mają zalecenia suplementacji kwasem foliowym, a osoby po antybiotykoterapii obowiązkowo powinny przyjmować odpowiednio dobrany probiotyk.
    Jednakże, suplementy diety powinno dobierać się indywidualnie, po rozmowie z pacjentem, po przeprowadzeniu badań krwi, by stwierdzić, czy występują niedobory witamin lub składników odżywczych czy nie" – powiedziała nam dietetyczka.
    Proces chudnięcia nie musi wiązać się z katorżniczymi treningami i rygorystyczną dietą, ale nie można też całkowicie z niczego nie rezygnować, przyjmować odchudzające tabletki i liczyć, że waga nagle sama się zmniejszy.