wysoka gorączka u dziecka, wysoka gorączka u dziecka bez innych objawów, przyczyny, jak zbić, kiedy do lekarza
Wysoka gorączka u dziecka powinna budzić niepokój rodzica. Jeśli dziecko ma dodatkowo objawy chorobowe, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pexels
Reklama.
  • Wysoka gorączka u dziecka powinna wzbudzać czujność rodziców - trzeba obserwować czy nie towarzyszą jej inne objawy i wtedy udać się do pediatry.
  • Jeśli wysokiej gorączce u dziecka (ok. 40 stopni Celsjusza) towarzyszą niepokojące objawy zawsze musi być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem.
  • Wysoką gorączkę u dziecka zawsze należy zbijać za pomocą leków przeciwgorączkowych i równolegle stosować też domowe metody łagodzące podwyższoną temperaturę.
  • Wysoka gorączka u dziecka

    Wysoka gorączka u dziecka najczęściej jest objawem infekcji organizmu, bo gorączka jest reakcją obronną ciała, gdy atakują je jakieś wirusy, drobnoustroje czy bakterie. Może być tak, że wysoka gorączka jest jedynym objawem infekcji.
    Gorączka u dziecka może być spowodowana także tzw. "trzydniówką", a po szczepieniu może (choć nie musi) pojawić się u dziecka stan podgorączkowy lub niska gorączka utrzymująca się nawet do 2 dni. W tych przypadkach gorączka jednak nie przekracza 38,5 stopnia.
    Natomiast, gdy mówimy o wysokiej temperaturze, mamy na myśli raczej temperatury od 38,5 stopnia wzwyż. Wszystko też zależy od tego, w jakim wieku jest gorączkujące dziecko.

    Jaka temperatura jest wysoką gorączką?

    Z medycznego punktu widzenia, gorączka to temperatura powyżej 38,5 stopni Celsjusza, choć już stan podgorączkowy w okolicach 37,5 stopnia może budzić w rodzicach niepokój.
    U starszych dzieci wysoka gorączka to stan, kiedy temperatura ciała przekracza 38,5 stopnia Celsjusza. Jeżeli temperatura się zwiększa i przekroczy 40 stopni Celsjusza, oznacza to stan, który wymaga pilnej pomocy lekarskiej.
  • 37,2- 38,0 – stan podgorączkowy
  • 38 – 38,5 – umiarkowana gorączka
  • powyżej 38,5 – wysoka gorączka
  • powyżej 40 – stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej
  • Przyczyny gorączki u dziecka

    Wysoka gorączka u dziecka najczęściej ma przyczynę w rozwijającej się w organizmie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć zapaleniu ucha, przeziębieniu czy grypie, ale także przy przechodzeniu koronawirusa COVID-19 czy chorób zakaźnych (ospa wietrzna, świnka, różyczka).
    Wysoka gorączka u dziecka może też towarzyszyć zakażeniu rotawirusami. Gorączka może też jedynym objawem infekcji, jak w przypadku bakteryjnego zapalenia układu moczowego u małego dziecka – maluch nie da nam znać, że boli go przy oddawaniu moczu, więc aby mieć pewność, trzeba dziecku wykonać wtedy badanie moczu.
    Każdą wysoką gorączkę u dziecka i towarzyszące jej dodatkowe objawy warto skonsultować z lekarzem, jeśli sama nie mija po 2-3 dobach.
    Dziecko, które ma gorączkę, najczęściej ma też wypieki na twarzy i błyszczące oczy. Wysokiej gorączce towarzyszy też senność, dziecko może być marudne, mieć dreszcze i mieć ciężki lub przyspieszony oddech.

    Jak zbić wysoką gorączkę u dziecka?

    Wysoką gorączkę powyżej 38,5 stopnia należy zbijać u dziecka lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi. Wszystkie tego typu leki dla małych dzieci są w formie syropów (lub czopków, jeśli syrop nie przynosi efektów) opartych na paracetamolu lub ibuprofenie (ten ostatni działa też przeciwzapalnie).
    Dawkowanie takich syropów przeciwgorączkowych musi się odbywać zgodnie z ulotką dołączoną do leków, ale zazwyczaj dawki są zależne od wagi dziecka. Oprócz stosowania leków na zbicie wysokiej gorączki u dziecka warto stosować równolegle domowe sposoby na zbicie gorączki.
    Wśród nich najlepiej działa nawadnianie organizmu, chłodne okłady i kąpiele, wietrzenie pomieszczeń i picie naparów, dzięki którym ciało się poci.

    Kiedy do lekarza z gorączką?

    U noworodka i niemowlaka do 6. miesiąca życia już temperatura 38 stopni powinna wzbudzić niepokój rodzica i konsultację z pediatrą.
    U starszych niemowlaków i małych dzieci zależy, jak długo temperatura się utrzymuje, ale przyjmuje się, że jeśli nie mija po 3 dobach, należy się udać z dzieckiem do lekarza. Jeśli gorączka jest też bardzo wysoka (od 39 stopni wzwyż), a dziecko ma też inne objawy chorobowe.
    Gdy wymiotuje, coś je boli, jest bardziej niż zwykle przy gorączce senne lub gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak sztywność karku, wysypka lub problemy z oddychaniem - wtedy niezwłocznie należy udać się do najbliższego lekarza czy szpitala.