O autorze
Ciocia Aga - zawodowo i całkiem prywatnie dla dwójki cudnych dzieciaków. Spotkać można ją w jednym z poznańskich przedszkoli, gdzie pracuje od kilku lat, na basenie lub ścieżce rowerowej. Czyta dużo, bo nie chce być statystycznym Polakiem, nie ma telewizora ani samochodu, za to ma swój blog oraz profil na facebooku

Koniec z gubieniem czapek i wiecznym "mamo, zapomniałem". 5 zabaw rozwijających pamięć i spostrzegawczość

Fot. Miloslav_Ofukany / [url=https://pixabay.com/pl/szko%C5%82a-ucze%C5%84-pisanie-matematyka-649391/]Pixabay[/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url] 
Dobra pamięć jest na wagę złota
Fot. Miloslav_Ofukany / Pixabay / CC0 Public Domain
Dobra pamięć jest na wagę złota
Dobra pamięć jest na wagę złota. Przydaje się nie tylko w szkole, do przyswojenia przekazywanych treści i wkuwania regułek, ale także w codziennym życiu. Człowiek zapamiętuje informacje, wrażenia zmysłowe, skojarzenia i przeżyte sytuacje. W połączeniu ze spostrzegawczością, dobra pamięć będzie istotnym walorem waszej pociechy i ogromnym ułatwieniem dla każdego rodzica - koniec z "mamo, czy widziałaś", "tato, poszukaj" i "znowu zgubiłem zeszyt". Oto pięć zabaw, które pomogą udoskonalić i rozwinąć spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania dzieciaków.


1. Czego brakuje?
Połóż przed dzieckiem kilka przedmiotów (np. zabawek, rzeczy codziennego użytku), nazwijcie je razem głośno i poproś pociechę o ich zapamiętanie. Następnie powiedz, by dziecko zamknęło na chwilę oczy i w tym czasie zabierz jedną rzecz. Zapytaj, co zniknęło. Im starsze dziecko, tym większa powinna być liczba przedmiotów biorących udział w zabawie.

2. Co się zmieniło?
Zabawa podobna do poprzedniej, ale tym razem zamiast zabierać jeden przedmiot, zmieniamy ich kolejność w ułożonym szeregu. Pytamy dziecko, co się zmieniło i prosimy o przywrócenie wcześniejszego ułożenia. Zaczynamy od trzech - czterech ułożonych przed maluchem rzeczy i stopniowo dokładamy kolejne, zwiększając tym samym stopień trudności zabawy.

3. Przebieranki
Najfajniej bawić się w większym gronie, ale nawet dwie czy trzy osoby wystarczą. Jedna osoba opuszcza pokój, w tym czasie pozostałe zmieniają swój wygląd. Zakładają czapki, szaliki, korale, zmieniają buty, koszulki - wszystko zależy od tego, czym dysponujemy. Gdy uczestnicy zabawy przebiorą się, osoba, która wyszła musi powiedzieć, co zmieniło się w ich wyglądzie.
4. Odszukaj w pokoju
Chowamy w pokoju kilka przedmiotów, np. małe piłeczki, muszelki, obrazki. Zadaniem dziecka jest odszukanie ich. Możemy przy tym używać tradycyjnych podpowiedzi ciepło - zimno lub narysować mapę, na której zaznaczymy miejsce ukrycia skarbów.


5. W podróż balonem zabiorę
Ta zabawa świetnie sprawdzi się np. podczas podróży samochodem. Uczestnicy zabawy mówią "w podróż balonem zabiorę", po czym dodają jakąś rzecz (np. mapę, misia, psa, plecak - pełna dowolność). Kolejny uczestnik musi powtórzyć całą formułkę, przedmiot dodany przez poprzednika i swój własny. Im dłużej trwa zabawa, tym więcej przedmiotów do zapamiętania i powtórzenia!

Podane zabawy można przeprowadzić także w języku angielskim doskonaląc znajomość słówek i poszerzając słownictwo czynne dziecka. Dobrym ćwiczeniem pamięci będzie też nauka krótkich wierszyków, piosenek i rymowanek, które z pewnością sprawią dzieciakom wiele radości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...