Dobra pamięć jest na wagę złota. Przydaje się nie tylko w szkole, do przyswojenia przekazywanych treści i wkuwania regułek, ale także w codziennym życiu. Człowiek zapamiętuje informacje, wrażenia zmysłowe, skojarzenia i przeżyte sytuacje. W połączeniu ze spostrzegawczością, dobra pamięć będzie istotnym walorem waszej pociechy i ogromnym ułatwieniem dla każdego rodzica - koniec z "mamo, czy widziałaś", "tato, poszukaj" i "znowu zgubiłem zeszyt". Oto pięć zabaw, które pomogą udoskonalić i rozwinąć spostrzegawczość i umiejętność zapamiętywania dzieciaków.
1. Czego brakuje?
Połóż przed dzieckiem kilka przedmiotów (np. zabawek, rzeczy codziennego użytku), nazwijcie je razem głośno i poproś pociechę o ich zapamiętanie. Następnie powiedz, by dziecko zamknęło na chwilę oczy i w tym czasie zabierz jedną rzecz. Zapytaj, co zniknęło. Im starsze dziecko, tym większa powinna być liczba przedmiotów biorących udział w zabawie.
2. Co się zmieniło? Zabawa podobna do poprzedniej, ale tym razem zamiast zabierać jeden przedmiot, zmieniamy ich kolejność w ułożonym szeregu. Pytamy dziecko, co się zmieniło i prosimy o przywrócenie wcześniejszego ułożenia. Zaczynamy od trzech - czterech ułożonych przed maluchem rzeczy i stopniowo dokładamy kolejne, zwiększając tym samym stopień trudności zabawy.
3. Przebieranki
Najfajniej bawić się w większym gronie, ale nawet dwie czy trzy osoby wystarczą. Jedna osoba opuszcza pokój, w tym czasie pozostałe zmieniają swój wygląd. Zakładają czapki, szaliki, korale, zmieniają buty, koszulki - wszystko zależy od tego, czym dysponujemy. Gdy uczestnicy zabawy przebiorą się, osoba, która wyszła musi powiedzieć, co zmieniło się w ich wyglądzie.
4. Odszukaj w pokoju
Chowamy w pokoju kilka przedmiotów, np. małe piłeczki, muszelki, obrazki. Zadaniem dziecka jest odszukanie ich. Możemy przy tym używać tradycyjnych podpowiedzi ciepło - zimno lub narysować mapę, na której zaznaczymy miejsce ukrycia skarbów.
5. W podróż balonem zabiorę
Ta zabawa świetnie sprawdzi się np. podczas podróży samochodem. Uczestnicy zabawy mówią "w podróż balonem zabiorę", po czym dodają jakąś rzecz (np. mapę, misia, psa, plecak - pełna dowolność). Kolejny uczestnik musi powtórzyć całą formułkę, przedmiot dodany przez poprzednika i swój własny. Im dłużej trwa zabawa, tym więcej przedmiotów do zapamiętania i powtórzenia!
Podane zabawy można przeprowadzić także w języku angielskim doskonaląc znajomość słówek i poszerzając słownictwo czynne dziecka. Dobrym ćwiczeniem pamięci będzie też nauka krótkich wierszyków, piosenek i rymowanek, które z pewnością sprawią dzieciakom wiele radości.