Dlaczego budynki w całej Polsce zapalą się na czerwono? To ważny sygnał dla wszystkich
19 listopada oświetlą wszystko na czerwono
Istnieje taki zwyczaj, że z powodu różnych okazji ważne budynki w Polsce, ale również w Europie i na świecie, bywają oświetlone w szczególny sposób. Przykładem może być Święto Niepodległości 11 listopada, kiedy np. Pałac Prezydencki czy Pałac Kultury i Nauki są oświetlone w barwach biało-czerwonych, nawiązując do polskiej flagi.
Podobnie oświetlenie tylko w kolorze fioletowym możemy obserwować na różnych budynkach na świecie z okazji Dnia Wcześniaka. 17 listopada wiele miejsc rozbłyska dla wcześniaków kolorem fioletowym.
Kolejna tego typu akcja odbędzie się już 19 listopada 2024 roku. Wieczorem tego dnia w całej Polsce najważniejsze budynki w kraju zaświecą się na czerwono. Barwa ma symbolizować solidarność i sprzeciw wobec krzywdzenia dzieci. Dziś (tj. 19 listopada) przypada też dzień finału kampanii Dzieciństwo bez Przemocy, której celem było uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy wobec najmłodszych.
Akcja miała uświadomić, jakiego ogromu przemocy doznają polskie dzieci oraz zachęcić społeczeństwo do sprzeciwu wobec krzywdzących praktyk. Dzisiejsza data nie została wybrana na finał i podświetlenie budynków przypadkowo: 19 listopada obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci.
– Wspólne działania społeczne są kluczowe dla trwałych zmian, dlatego zachęcam do dołączenia do nas w tym symbolicznym akcie sprzeciwu wobec przemocy wobec dzieci. Chcemy, aby 19 listopada czerwone światło przypomniało każdemu, że krzywdzenie dzieci nie może być akceptowane – zauważa dr Monika Sajkowska, liderka kampanii i była prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Oświetl okno, udostępnij zdjęcie
Do akcji oświetlania budynków może przyłączyć się każdy, przez co wesprze też działania na rzecz świadomości społecznej. Można to zrobić, dzieląc się w mediach społecznościowych zdjęciami podświetlonych budynków z hashtagiem #19listopada. Można też w miarę możliwości podświetlić swoje okna w domu lub mieszkaniu na kolor czerwony.
Do inicjatywy przyłączyło się już ponad 6 tysięcy podmiotów, które podświetlą swoje budynki i siedziby na czerwono. W Warszawie są to m.in. Sejm RP, Pałac Kultury i Nauki, Katedra św. Jana i Katedra św. Floriana, Warsaw Spire, Złote Tarasy, Muzeum Polin, Teatr Wielki, Stadion Narodowy, dwa oddziały BNP Paribas, Q22, Varso Tower i Uniwersytet Warszawski – Stary BUW.
W ramach kampanii Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę prowadzone są też bezpłatne szkolenia, webinary i lekcje dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, które mają wszystkim pomóc w rozpoznawaniu przemocy i udzielaniu ofiarom wsparcia.
Źródło: materiały prasowe Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Czytaj także: https://mamadu.pl/164329,przemoc-wobec-dzieci-to-nie-tylko-bicie-ale-tez-krzyki-osmieszanie-i-inne