Lekarze ostrzegają przed epidemią. Ruszają darmowe szczepienia – tak z nich skorzystasz

Martyna Pstrąg-Jaworska
15 października 2024, 14:52 • 1 minuta czytania
Jesień to czas infekcji, a w tym roku lekarze są wyjątkowo pesymistyczni w kwestii zachorowań. Nie dość, że jest coraz więcej przypadków COVID-19, to obserwujemy również niepokojące wzrosty zachorowań na krztusiec. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało więc o bezpłatnych szczepieniach dla kobiet w ciąży.
Od 15 października ciężarne mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi. fot. EAST NEWS
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Coraz więcej zachorowań na krztusiec

Lekarze od początku września alarmują, że w tym roku sezon infekcyjny może być trudniejszy i bardziej intensywny. Najpierw pojawiały się niepokojące statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na COVID-19. Następnie pediatrzy apelowali do rodziców, aby szczepili dzieci przeciw chorobom z obowiązkowego kalendarza szczepień z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań w całej Europie na krztusiec.


Jak podaje twojezdrowie.rmf24.pl, w Polsce w tym roku potwierdzono już 168 tys. przypadków osób chorych na tę chorobę zakaźną. Krztusiec, nazywany też kokluszem, przenosi się drogą kropelkową i jego zakaźność jest bardzo wysoka. To ostra infekcja dróg oddechowych, którą powoduje bakteria Bordetella pertussis.

Krztusiec jest wyjątkowo groźny dla niemowląt i małych dzieci, dlatego w kalendarzu szczepień ochronnych 2024 lekarze zalecają aż 4 dawki szczepionki DTwP w pierwszych 2 latach życia oraz dawkę przypominająca dla dzieci po ukończeniu 6. roku życia.

Aby uchronić dziecko przed zakażeniem krztuścem już od pierwszych chwil życia, lekarze położnicy zalecają kobietom w ciąży szczepienia, które chronią również płód. Dziecko po urodzeniu może zostać zaszczepione przeciwko kokluszowi dopiero w 2. miesiącu życia, a narażone na bakterię jest właściwie od chwili narodzin. Kiedy zaszczepiona zostanie matka w czasie ciąży, jej przeciwciała będą chroniły także noworodka do czasu, aż on sam otrzyma dawkę szczepionki DTwP.

Szczepienie w ciąży

Z powodu alarmujących danych Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że ciężarne od 15 października 2024 roku będą mogły w swoich przychodniach przyjąć bezpłatną dawkę szczepionki przeciw krztuścowi. Szczepienia przysługują kobietom w ciąży między 27. a 36. tygodniem ciąży. Nie potrzebne są dodatkowe skierowania i zaświadczenia, bo dawkę szczepionki ciężarna może przyjąć w swojej przychodni.

– Tutaj myślimy nie tylko kobiecie, która za chwilę urodzi, ale właśnie o tym dziecku, żeby je zabezpieczyć, przeciwciała przejdą przez łożysko – mówiła w RMF FM profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultantka w dziedzinie epidemiologii.

O kwalifikacji do szczepienia decyduje lekarz dyżurujący przy punkcie szczepień, ale MZ zaleca również konsultacje w tej sprawie z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę. Jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu w danej ciąży, kobieta będzie mogła zaszczepić się po 20. tygodniu ciąży.

Resort zdrowia przygotował 250 tys. dawek szczepień, bo obecnie tyle w ciągu roku kobiet w Polsce zachodzi w ciążę. Jeśli jesteś w ciąży i chciałabyś się zaszczepić przeciw krztuścowi, należy umówić się do swojego lekarza rodzinnego w POZ, a następnie w punkcie szczepień należy umówić termin szczepienia. Przychodnie szczepionki DTwP zamawiają samodzielnie z najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl, gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/188186,grozi-nam-epidemia-czarnego-kaszlu-ofiary-smiertelne-chorych-przybywa