Z pokoleniem alfa nie da się dogadać. Wystarczy posłuchać, co do siebie mówią

Hanna Szczesiak
06 czerwca 2024, 10:57 • 1 minuta czytania
"Kto?" – rzuca pogardliwie 13-latka do starszej o 2 lata siostry. FR. Stop, nie będę nawet próbować posługiwać się językiem usłyszanym u współczesnych nastolatków. Czasem (często) nawet nie wiem, o czym rozmawiają. Z pewnością nie jestem jedyna.
Pokolenie alfa używa słów, które dla starszych generacji są niezrozumiałe. Fot. cottonbro studio/Pexels.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Louise Boyce, autorka i mama trojga, zaczyna swój film na TikToku słowami: "To jest ogłoszenie publiczne". Dalej mówi o tym, że ostatnie 24 godziny spędziła w towarzystwie dzieci w wieku przednastoletnim, a jej film jest dla wszystkich tych, którzy podobnie jak ona nie mają pojęcia, o czym te dzieciaki rozmawiają. Nie dlatego, że mają tak dziwaczne zainteresowania, ale z uwagi na język, którym posługuje się pokolenie alfa.


Słownik nie tylko dla boomerów

Louise przygotowała słowniczek dla równie zagubionych: na białej tablicy zapisała kilka popularnych wśród młodzieży zwrotów wraz z tłumaczeniem, a następnie odegrała krótką scenkę, w której mówi "językiem alf".

Choć słówka i zwroty są w języku angielskim, kilku z nich używają również polskie dzieciaki. Jednym z nich jest słowo "rizz", które zostało okrzyknięte przez Oxford University Press, wydawcę największego na świecie słownika języka angielskiego, słowem roku 2023. Choć tiktokerka tłumaczy "rizz" jako "flirtowanie", znaczenie tego słowa jest nieco szersze. To skrócona wersja angielskiego wyrazu "charisma", a samo "rizz" można przetłumaczyć jako: urok osobisty, atrakcyjność, przyciąganie innych, umiejętność "podrywu".

"Rizz" to nie tylko Oksfordzkie Słowo Roku, ale też jedna z propozycji w ubiegłorocznej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, konkursu organizowanego z inicjatywy Wydawnictwa Naukowego PWN i Uniwersytetu Warszawskiego. Decyzją internautów najpopularniejszym słowem używanym przez młodzież w 2023 roku było słowo "rel" (skrót od "relatable" oznaczający zgadzanie się z kimś, potwierdzanie czyjejś racji), jednak podobnych haseł, wprawiających starsze pokolenia (nie tylko boomersów!) w konsternację, jest więcej.

O czym mówią nastolatki?

O "język alf" zapytałam 13-letnią siostrę. Jeśli tak jak Louise (czy ja) macie czasem problem z nadążeniem za najmłodszym pokoleniem, ta lista może wam się przydać:

Jestem pewna, że gdyby moja siostra przeczytała ten tekst, odpowiedziałaby mi tym jednym pytaniem: "Kto?".

Czytaj także: https://mamadu.pl/184877,pokolenie-alfa-jest-z-innej-planety-ten-film-to-dowod-poczujesz-sie-staro