Uczniowie w ławkach przed egzaminem ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 13-16 maja 2025 r. fot. TOMASZ RYTYCH/REPORTER/EastNews
REKLAMA

Zmiana godziny publikacji

Egzamin ósmoklasisty odbywa się zazwyczaj w połowie maja i trwa 3 dni. Pierwszego dnia sesji odbywa się egzamin z języka polskiego, następnie matematyka, a ostatniego dnia język obcy nowożytny. W tym roku sesja zaplanowana jest przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na 13, 14 i 15 maja, a egzaminy zaczynają się równo o godzinie 9:00. Jak informuje CKE, oficjalne wyniki uczniowie poznają 4 lipca 2025 roku, choć wcześniej już muszą złożyć wstępne deklaracje do szkół średnich, by wziąć udział w rekrutacji.

Teraz na stronie CKE pojawił się oficjalny komunikat dotyczący informacji o publikowaniu arkuszy po zakończeniu poszczególnych egzaminów. Dotychczas zwykle pojawiały się one na stronie komisji w specjalnej zakładce o godzinie 13:00 tego dnia, którego odbywał się egzamin.

Teraz poinformowano, że arkusze egzaminów klas ósmych będą publikowane o godzinie 14:00. To być może niewielka zmiana, ale dla tych, którzy będą czekali na nie (mediów, nauczycieli, rodziców i samych uczniów), to dodatkowa godzina stresu. Informację podano na głównej stronie internetowej CKE. Załączono screen dokumentu podpisanego przez dyrektora CKE, dr hab. Roberta Zakrzewskiego.

logo
Screen informacji ze strony CKE. fot. screen edytor.cke.gov.pl

Egzamin ósmoklasisty 2025: harmonogram

Dla przypomnienia warto tylko dodać, że w tym roku czas odbywania się egzaminu uległ zmianie. W 2025 roku egzaminy odbywają się w wymiarze:

  • język polski – 150 minut,
  • matematyka – 125 minut,
  • język obcy nowożytny – 110 minut.
  • Wyniki z egzaminu nie wpływają na to, czy uczeń ukończy szkołę podstawową. Są jednak ważne przy rekrutacji do szkół średnich, bo punktacja z egzaminu brana jest pod uwagę przy przyjmowaniu uczniów m.in. do liceów, techników i szkół zawodowych. To właśnie wyniki z tych trzech egzaminów – z języka polskiego, matematyki i języka obcego – w dużej mierze zadecydują o tym, czy ósmoklasista dostanie się do wymarzonego liceum, technikum lub szkoły branżowej.

    Dlatego nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice oraz nauczyciele z niecierpliwością śledzą wszelkie zmiany dotyczące organizacji egzaminu, a każda, nawet drobna korekta – jak przesunięcie publikacji arkuszy o godzinę – może budzić emocje. Egzamin ósmoklasisty to dla wielu pierwszy poważny sprawdzian, który nie tylko testuje wiedzę, ale i odporność na stres, umiejętność planowania oraz radzenia sobie z presją czasu.

    Źródło: strefaedukacji.pl, cke.gov.pl

    Czytaj także: