Kiedy należy ci się urlop okolicznościowy? Są takie sytuacje, w których jest potrzebny

Dominika Bielas
21 maja 2024, 09:12 • 1 minuta czytania
Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu: własny ślub, śmierć człona rodziny czy urodzenie dziecka. Warto wiedzieć, że nie musisz wykorzystywać na ten cel urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, kiedy przysługuje ci urlop okolicznościowy i jak złożyć wniosek o jego przyznanie.
Kodeks pracy gwarantuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę różne rodzaje urlopów. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w związku z ważnymi wydarzeniami. Należy się one wszystkim osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Oznacza to, że nie mogą z niego skorzystać osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie oraz umowa o dzieło).

Urlop okolicznościowy 2024: śmierć, ślub, urodzenie dziecka

Okoliczności, w przypadku których można skorzystać z urlopu okolicznościowego, określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r.

Urlop okolicznościowy w 2024 roku jest możliwy w poniższych przypadkach:

Niewykorzystany nie przechodzi na kolejny rok.

Urlop okolicznościowy 2024: ile dni?

Można uzyskać 1 lub 2 dni urlopu okolicznościowego. Zgodnie z Kodeksem Pracy w 2024 roku pracownikowi należą się:

W przypadku wydarzeń dotyczących dalszych krewnych pracownik ma możliwość ubiegania się wyłącznie o urlop wypoczynkowy lub urlop na żądanie.

Warto pamiętać, że dodatkowo każdemu rodzicowi przysługują 2 dni wolnego w ciągu roku w ramach opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia oraz 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego.

Urlop okolicznościowy 2024: czy jest płatny?

Urlop okolicznościowy jest płatny, co oznacza, że w tym czasie pracownikowi należy się normalne wynagrodzenie. Nie ma znaczenia, czy pracownik zatrudniony jest na pół etatu, 3/4 czy też na cały etat – liczba przysługujących dni wolnych od pracy się nie zmienia.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli zgon bliskiej osoby nastąpi w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, wówczas pracownik nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia ani nie może wnioskować o przedłużenie urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy 2024: wniosek

Pracownik powinien powiadomić pracodawcę o nieobecności w pracy przed jej wystąpieniem, chyba że nieobecność wywołało wydarzenie nagłe, takie jak np. śmierć bliskiej osoby.

Jeśli chcesz wziąć urlop okolicznościowy, musisz dopełnić następujących formalności:

- odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka,

- odpisu aktu małżeństwa,

- odpisu aktu zgonu.

Uzyskanie takiego dokumentu z USC może potrwać, więc pracodawca nie może żądać powyższych dokumentów od razu po powrocie pracownika z urlopu okolicznościowego.

Czytaj także: https://mamadu.pl/158476,opieka-na-dziecko-w-2022-roku-wielkie-zmiany-w-przepisach-dot-urlopow