mamDu_avatar

5 dodatkowych dni opieki nad dzieckiem. Niewykorzystane przepadną

Dominika Bielas

17 kwietnia 2024, 10:00 · 3 minuty czytania
Terminu "opieka na dziecko" używa się zwykle w odniesieniu do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem, które zapewnia rodzicom Kodeks pracy. W 2024 roku poza 2 dniami opieki nad zdrowym dzieckiem rodzicom przysługuje również bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni.


5 dodatkowych dni opieki nad dzieckiem. Niewykorzystane przepadną

Dominika Bielas
17 kwietnia 2024, 10:00 • 1 minuta czytania
Terminu "opieka na dziecko" używa się zwykle w odniesieniu do 2 dni opieki nad zdrowym dzieckiem, które zapewnia rodzicom Kodeks pracy. W 2024 roku poza 2 dniami opieki nad zdrowym dzieckiem rodzicom przysługuje również bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni.
To aż 5 dni urlopu w roku i pracodawca nie może odmówić. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • ​​Dyrektywa work-life balance w 2023 r. wprowadziła tzw. urlop opiekuńczy.
  • Zgodnie z Kodeksem pracy każdemu pracownikowi przysługuje dodatkowe 5 dni urlopu na opiekę nad członkiem rodziny.
  • Oznacza to, że w 2024 roku rodzice mogą wziąć dodatkowe 5 dni opieki nad dzieckiem.

Nowelizacja Kodeksu pracy z 8 lutego 2023 roku, obowiązująca od 26 kwietnia tego samego roku, wprowadziła pięciodniowy urlop opiekuńczy. Nowe zasady są korzystne nie tylko dla rodziców, ale też dla rodzin bezdzietnych.

5 dni urlopu opiekuńczego 2024: dla kogo?

Zgodnie z art. 1731 k.p. urlop opiekuńczy jest świadczeniem, które przysługuje pracownikom w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny albo osobie zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Pracownik ma prawo do 5 dni takiego urlopu w ciągu roku kalendarzowego.

5 dni urlopu opiekuńczego umożliwia pracownikowi sprawowanie opieki nad najbliższymi osobami bez konieczności posiadania dodatkowych zaświadczeń o ich stanie zdrowia. Urlop opiekuńczy może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach i udzielany jest w dniach, które są dla pracownika dniami pracy.

Warto pamiętać, że pracownik może skorzystać z urlopu opiekuńczego jedynie przez 5 dni w roku kalendarzowym, a niewykorzystany urlop nie przechodzi na kolejne lata.

5 dni urlopu opiekuńczego a 2 dni na dziecko

Urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni to zupełnie inny urlop niż 2 dni wolnego na dziecko. Oznacza to, że w ciągu roku rodzic ma do wykorzystania: zarówno 2 dni (lub 16 godzin) urlopu na dziecko, które nie ukończyło jeszcze 14. roku życia, jak i oraz 5 dni urlopu na członka rodziny lub osobę zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym.

5 dni opieki nie tylko nad dzieckiem

Pracownik może skorzystać urlopu opiekuńczego w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga znacznej opieki lub znacznego wsparcia z poważnych względów medycznych.

Oznacza to, że może wolne wykorzystać nie tylko na dziecko, ale także na małżonka lub rodziców. Istotne jest również to, że osobą zamieszkującą we wspólnym gospodarstwie domowym będzie także partner życiowy.

5 dni opieki nad dzieckiem 2024: ile płatne?

Za czas korzystania z urlopu opiekuńczego nie przysługuje wynagrodzenie. Może to rozczarować niektóre osoby. Przypomnijmy, że 2 dni na opiekę nad dzieckiem pozostają nadal urlopem płatnym.

Jak uzyskać 5 dni urlopu na dziecko?

Urlopu opiekuńczego udziela się na wniosek pracownika. Wniosek należy złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

We wniosku należy wpisać:

  • imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych,
  • w przypadku członka rodziny – stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny – adres zamieszkania tej osoby,
  • przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika.

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi tego urlopu ani żądać przedstawienia dokumentacji medycznej osoby, która wymaga opieki.

Źródło: infor.pl, bankier.pl, rynekzdrowia.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/158476,opieka-na-dziecko-w-2022-roku-wielkie-zmiany-w-przepisach-dot-urlopow