Jako dorosła też powinnaś docenić mamę. Powiedz jej tych 5 zdań w dniu jej święta

Martyna Pstrąg-Jaworska
24 maja 2024, 09:44 • 1 minuta czytania
Kiedy sami zostajemy rodzicami, nagle zaczynamy rozumieć, dlaczego nasze mamy i nasi ojcowie w różnych sytuacjach zachowywali się w dany sposób. To czasami pomaga relacji między dorosłym dzieckiem a rodzicem dojrzeć i stać się bardziej satysfakcjonującą dla obu stron. By zadbać o tę szczególną więź, spróbuj powiedzieć mamie w Dzień Matki któreś z tych 5 zdań.
Są zdania, które warto powiedzieć swojej mamie, kiedy jesteśmy już dorośli. fot. fizkes/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Jak rodzic z (dorosłym) dzieckiem...

Kiedy dorastamy, nasza relacja z rodzicami często się zmienia. Niektórzy oddalają się od siebie w chwili, kiedy dziecko wyprowadza się z rodzinnego domu, inni stają się sobie bliżsi. Kiedy dorastamy relacja rodzic-dziecko w wielu przypadkach staje się bardziej partnerska, może stać się rodzajem przyjaźni, w której obie strony mogą się wspierać na poziomie psychicznym i emocjonalnym. Aby relacja mogła się rozwijać, warto dbać o otwartą komunikację, wzajemny szacunek i zrozumienie.


Są zdania, które rodzice dorosłych dzieci chcieliby usłyszeć, by wiedzieć, że wszystko robili dobrze i po latach w oczach dziecka nadal świetnie sprawdzają się w swojej roli. Dzień Matki zwykle najbardziej hucznie obchodzą mamy małych dzieci (dzięki uroczystościom w placówkach, otrzymywaniu laurek itp.). Ostatnio pisaliśmy o tym, że starsze mamy mają takie samo prawo do celebrowania tego dnia. Dlatego warto w Dzień Matki powiedzieć swojej mamie któreś z tych 5 poniższych zdań.

"Co nowego dzieje się w twoim życiu?"

Proste zagajenie rozmowy, które jest sygnałem dla odbiorcy, że interesuje nas, co się dzieje w jego życiu. Być może mama będzie chciała podzielić się swoimi zmartwieniami lub pochwalić miłymi zdarzeniami. Rodzice zwykle odczuwają miłe emocje, kiedy dorosłe dzieci, mające już swoje życie i problemy, interesują się tym, jak radzą sobie mama/tata. To pokazuje, że mimo niezależności zależy nam na dobrym samopoczuciu, zdrowiu albo rozwijaniu pasji naszych rodziców.

"Dziękuję, to było dla mnie ważne"

Wychowywanie dzieci daje niesamowitą satysfakcję, ale może też być niezwykle trudną pracą. Kiedy dziecko mówi ci już jako dorosła, świadoma osoba, że widzi ten wysiłek i docenia całą pracę, jaką włożyłaś w opiekę nad nim i wychowanie go, jako rodzic zaczynasz czuć się spełniony.

To satysfakcja, która nawet po latach może wynagrodzić wszystkie frustracje, łzy czy negatywne emocje związane z rodzicielstwem. Te wysiłki zauważają szczególnie ci, którzy sami stają się rodzicami i spotykają się z sytuacjami, z którymi musieli też mierzyć się jego/jej rodzice. W takich chwilach warto głośno im powiedzieć, że wreszcie ich rozumiemy i doceniamy to, jak się zachowali w danej chwili.

"Twoje wskazówki pomogły mi znaleźć swoją drogę"

Warto powiedzieć mamie wprost, że jej rady i wskazówki były dla nas ważne i m.in. dzięki nim dziś jesteśmy takimi spełnionymi i szczęśliwymi osobami. Takie słowa dadzą rodzicowi poczucie, że dobrze wykonał swoją pracę. Oglądanie tego, jak dziecko świetnie radzi sobie w życiu to największa nagroda dla rodzica dorosłego już dziecka. Kiedy widzą, że ich wartości i przekonania zostały wykorzystane, czują satysfakcję.

"Co byś zrobiła na moim miejscu?"

Kiedy mówisz mamie, że jej rady pomogły ci stać się tym, kim jesteś, warto też pokazywać jej, że nadal jej zdanie jest dla ciebie istotne. Radzenie się swoich rodziców, kiedy jesteśmy dorośli, to wyraz zaufania i sygnał, że ich opinia nadal jest dla ciebie ważna. Dajesz im w ten sposób znak, że są kochani i cenieni, a przy okazji otrzymujesz poradę od serca od kogoś, komu zależy na twoim szczęściu.

"Jestem szczęśliwa i spełniona"

To ważne słowa, które chciałby usłyszeć od swojego dziecka każdy rodzic. Pomyśl sobie, jak ty poczujesz się za kilkadziesiąt lat, kiedy twoje dzieci powiedzą ci takie słowa. To daje poczucie szczęścia i satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. To też poczucie, że wsparcie i poświęcenie, wszystkie łzy i wyrzeczenia przyczyniły się do dobrostanu i szczęścia twojego syna lub twojej córki. Kiedy dorosłe dzieci wyrażają zadowolenie ze swojego życia, rodzice utwierdzają się w przekonaniu, że wysiłki włożone w ich wychowanie i wspieranie się opłaciły.

Źródło: huffpost.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/172916,wspolczesne-dzieci-nie-chca-dorosnac-nauczycielka-winni-rodzice-i-szkola