Mama pokazała na filmie wczesne objawy autyzmu u córki. "Każde dziecko tak robi"
W marcu tego roku Maddison skończyła 4 lata, jednak pierwsze objawy autyzmu jej mama zaczęła zauważać, gdy dziewczynka miała około roku. Wtedy też kobieta postanowiła dzielić się swoją historią z innymi rodzicami – nie po to, by ich straszyć (co czasem jej się zarzuca), ale by uświadamiać. W jednym z pierwszych filmów o autyzmie opublikowanym na TikToku napisała: "Autyzm to nie wyrok śmierci".
Dziś mama Maddy porusza w sieci nie tylko temat autyzmu, ale również nowotworu: w 2023 roku u dziewczynki zdiagnozowano białaczkę. Choć od tamtego momentu każdy dzień to walka o powrót do zdrowia i pełnej sprawności, oswajanie innych rodziców z tematem autyzmu wciąż jest jej bliskie.
Wczesne objawy autyzmu na filmie
Na jednym z ostatnich filmów na TikToku kobieta pokazała objawy autyzmu u 2-letniej wówczas Maddy. Na nagraniu wymienia:
- chodzenie na palcach i wymachiwanie rączkami,
- chodzenie do tytułu,
- nieustanne skakanie,
- kręcenie się w kółko,
- kręcenie głową,
- komunikowanie się przez prowadzenie za rękę,
- codzienne, powtarzalne rutyny,
- wykonywanie konkretnych czynności w określony, powtarzalny sposób.
Każda z tych czynności jest zupełnie normalna dla dzieci w tym wieku i można ją zinterpretować jako zwykłą zabawę. Mama małej Maddy podkreśla, że aby można było mówić o takich zachowaniach jako objawach autyzmu, muszą być częste i powtarzalne. Tak jak w przypadku Maddy: ten film to zbiór krótkich nagrań tylko z jednego dnia.
Podejrzenie autyzmu u dziecka: co robić?
Autyzm to nie choroba, nie ma więc jednej listy konkretnych objawów do odhaczenia w celu postawienia diagnozy. Inne objawy, które mogą się pojawiać, to również:
- przestępowanie z nogi na nogę,
- obracanie przedmiotów,
- przyglądanie się swoim dłoniom,
- unikanie kontaktu wzrokowego,
- zasłanianie twarzy,
- wybiórczość pokarmowa,
- chodzenie w miejscu,
- obojętność lub napady złości,
- niereagowanie na imię.
Diagnozowanie autyzmu jest złożonym procesem, a objawy u każdego dziecka mogą być nieco inne. Jeśli zauważasz u swojego dziecka któreś z wyżej wymienionych symptomów i podejrzewasz, że może być ono w spektrum, w pierwszej kolejności udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje cię do Poradni dla Osób z Autyzmem Dziecięcym. Tam zostanie przeprowadzone szczegółowe badanie.
Postawienie diagnozy może być trudnym i długotrwałym procesem, nie warto go jednak odkładać na później, myśląc, że dziecko "z tego wyrośnie". Diagnoza pozwoli ci lepiej zrozumieć dziecko i jego potrzeby, dzięki czemu łatwiej będzie ci je wspierać i dbać o jego rozwój.
Czytaj także: https://mamadu.pl/170864,pokazala-na-filmie-objawy-autyzmu-u-dziecka-myslala-ze-to-tylko-zabawa