Jak rozpoznać, że dziecko ma autyzm? To pytanie stawia sobie wielu rodziców, którzy zauważają u malucha niepokojące zachowania, np. częste kręcenie się w kółko, niereagowanie na imię czy opóźnienia w rozwoju mowy. TikTokerka Yareli Vilchis pokazała na filmie symptomy, które mogą – choć nie muszą – świadczyć o zaburzeniach ze spektrum autyzmu.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Objawy autyzmu u małych dzieci nie zawsze są łatwe do zaobserwowania. Bywa, że rodzice biorą je za zwykłą zabawę.
Część poniższych objawów rzeczywiście może być naturalnym elementem rozwoju dziecka, ale mogą wskazywać też na zaburzenia.
By ułatwić rodzicom rozróżnienie zabawy od niepokojących zachowań, pewna TikTokerka pokazała na filmie, po czym poznała, że jej córka ma autyzm.
Objawy autyzmu na filmie
Yareli Vilchis jest mieszkającą w Teksasie mamą 3 dzieci i TikTokerką. Choć profil Yareli poświęcony jest głównie modzie, pojawiają się na nim również treści oswajające rodziców z tematem autyzmu. 11-letni syn TikTokerki, Ethan, oraz jej kilkuletnia córka Everly są dziećmi w spektrum.
TikTokerka pokazała na filmie 10 wczesnych objawów autyzmu, które zauważyła u córeczki, zanim ta otrzymała oficjalną diagnozę. Yareli przyznała, że zwrócenie uwagi na te i podobne objawy u jej starszego syna miało ogromny wpływ na jego rozwój. Dzięki temu, że wcześnie dostrzegła niepokojące zachowania, chłopiec został szybko zdiagnozowany, a ona mogła zapewnić mu opiekę i wsparcie, jakich potrzebował.
obracanie się w kółko, kołysanie i machanie rączkami,
częste powtarzanie konkretnych słów lub wyrażeń,
fiksowanie na punkcie konkretnej rzeczy,
ogólna bojaźliwość i lęk przed nowymi doświadczeniami,
nadmierna ruchliwość.
Na filmie opublikowanym przez mamę dziewczynki widać konkretne przykłady zachowań, które opisała:
Objawy wymienione przez Yareli mogą, ale nie muszą wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jeśli jednak podejrzewasz, że twoje dziecko może mieć autyzm, udaj się do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub skonsultuj się z psychologiem prywatnie. Inne objawy, na które warto zwrócić uwagę, to:
wybiórczość pokarmowa,
oglądanie świata do góry nogami,
chodzenie do tyłu,
chodzenie w miejscu,
uderzanie głową,
układanie przedmiotów w linii i/lub sortowanie ich kolorami,