"Mój synek jest idealny" – podkreśla mama 3-letniego Kyrena. Jak każda matka robi wszystko, by wspierać rozwój dziecka. Jednak Kyren mierzy się z trudnościami, których większość może nie zrozumieć – chłopiec jest w spektrum autyzmu. Jego mama pokazała na filmie wczesne objawy, które początkowo przeoczyła.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Kręcenie się w kółko, machanie rączkami, segregowanie zabawek w specyficzny sposób – to tylko kilka sygnałów, które powinny zwrócić uwagę rodziców.
To, co dla części opiekunów wygląda jak zwykła zabawa, może być objawem autyzmu.
Szybka diagnoza pozwala lepiej zaopiekować się dzieckiem, z uwzględnieniem jego niestandardowych potrzeb.
Pokazała na filmie objawy autyzmu u synka
Kyra Henry to pochodząca z Dallas w Teksasie (USA) mama 3-letniego Kyrena. Chłopiec jest w spektrum autyzmu, a pierwsze objawy nieneurotypowości wykazywał już jako niemowlę. Kyra nie od razu wiedziała, że zachowania jej synka nie są typowe – jak wielu rodziców część z nich brała za zwykłą zabawę. Dziś już wie, że to wczesne sygnały, które powinny wzbudzić czujność rodziców – by mogli zapewnić dziecku jak najlepszą opiekę, z uwzględnieniem jego potrzeb.
Na swoich profilach w mediach społecznościowych Kyra zwiększa świadomość dotyczącą autyzmu i pokazuje, jak wygląda wychowywanie dziecka w spektrum. W jednym z filmów na TikToku pokazała pierwsze objawu autyzmu u swojego synka, kiedy ten był jeszcze niemowlakiem. Należą do nich:
kręcenie się w kółko,
układanie przedmiotów w jednej linii,
machanie rączką,
obojętność lub napady złości,
niereagowanie na imię,
wydawanie "brzęczących" dźwięków,
unikanie kontaktu wzrokowego,
uczucie przytłoczenia w grupie ludzi.
Każde dziecko w spektrum jest inne
Nie ma jednego zestawu objawów autyzmu czy cech, które mogłyby świadczyć o tym, że dziecko jest nieneurotypowe. Każde dziecko jest inne, u każdego z nich nieneurotypowość może wyglądać inaczej. Objawy, na które zwróciła uwagę Kyra, mogą, ale nie muszą występować u innego dziecka w spektrum. Wśród innych zachowań, na które warto zwrócić uwagę, rodzice wymieniają również:
segregowanie przedmiotów (np. kolorami lub wielkością).
Jeśli zauważasz u swojego dziecka wyżej wymienione objawy, skonsultuj się z psychologiem. Chociaż postawienie diagnozy nie zawsze jest łatwe, zrozumienie potrzeb swojego dziecka i trudności, z jakimi może się ono mierzyć, pozwala lepiej wspierać jego rozwój.