Niby banalne działanie, ale jakoś za dużo dwójek. Dorośli mają z nim duży problem

Dominika Bielas
08 marca 2024, 14:42 • 1 minuta czytania
Tego typu zadania często pojawiają się w sieci i kuszą! Warto zatrzymać się na moment i spróbować rozwiązać takie działanie. To dobra przerwa od codziennych czynności, ale i aktywność, która wykonywana regularnie może przynieść wiele korzyści, nie tylko uczniom.
Widok samych dwójek może zmylić. mat. własne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z pewnością chcesz długo cieszyć się dobrą pamięcią i sprawnością intelektualną. Pewnie nie raz słyszałaś od dietetyków i lekarzy, że koniecznie musisz zadbać o dostarczanie swojemu organizmowi kwasów DHA czy witamin. Ale czy wiesz, że powinieneś także zadbać o gimnastykę twojego mózgu? 


Ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację opóźniają procesy starzenia się mózgu. Mimo to bardzo rzadko znajdujemy czas na rozruszanie szarych komórek. A to błąd, bo intelektualne wyzwania powinniśmy podejmować każdego dnia! Możesz korzystać z aplikacji z łamigłówkami, grać w planszówki lub rozwiązywać działania matematyczne. To nie musi być nic bardzo skomplikowanego. Chodzi o to, by stanowiło dla ciebie wyzwanie. 

Wygląda łatwo? Nie daj się oszukać

Działania na niewielkich liczbach zawsze wydają się banalnie proste, bo kto z nas nie potrafi mnożyć czy dodawać w zakresie 10. Jednak jeśli przyjrzysz się temu zadaniu chwilkę dłużej, to zaczniesz się intensywniej zastanawiać. Możesz odkryć, że nie jest tak proste jak ci się początkowo wydawało…

2+22×2−2÷2=?

To, że działanie składa się z samych dwójek, nie oznacza, że każdy sobie z nim poradzi. By wykonać prawidłowo obliczenia, należy wiedzieć, jak i kiedy podnosi się do potęgi, niezbędna będzie także znajomość kolejności wykonywania działań. Czy pamiętasz te zasady?

Pierwsze zadania na kolejność wykonywania działań wprowadzane są w klasie 3 szkoły podstawowej. Bardziej skomplikowane i na większych liczbach to raczej tematy dla 5-klasistów. Mimo to wielu dorosłych ma z tym problem. 

Nie załamuj się, jeśli nie pamiętasz, to proste zasady, które momentalnie ci się przypomną, przecież sam kiedyś robiłeś dziesiątki tego typu zadań. 

Podpowiedź: Obliczenia wykonujemy w poniższej kolejności: nawiasy, potęgi, mnożenie i dzielenie (od lewej do prawej), dodawanie i odejmowanie (od lewej do prawej). Zgodnie z powyższymi zasadami wykonaj działania w odpowiedniej kolejności.

2+22×2−2÷2=?

2+4×2−2÷2=?

2+8−1=9

Prawidłowa odpowiedź to 9.

Czytaj także: https://mamadu.pl/182660,to-dzialanie-to-postrach-doroslych-ale-5-klasisci-sobie-z-nim-radzaCzytaj także: https://mamadu.pl/182660,to-dzialanie-to-postrach-doroslych-ale-5-klasisci-sobie-z-nim-radza