Koniec z wymówkami. Pediatra mówi o tym, czy dziecko z katarem może iść do przedszkola

Martyna Pstrąg-Jaworska
06 listopada 2023, 14:11 • 1 minuta czytania
Sezon infekcyjny w pełni i coraz więcej dzieci walczy przeziębieniami i poważniejszymi infekcjami. Rodzice czasem bagatelizują sam katar i wysyłają dziecko "z glutem" do żłobka lub przedszkola. Głos w sprawie zabrał pediatra, dr Wojciech Feleszko, który dał jasne wytyczne na temat izolacji dziecka z katarem.
Dziecko z katarem powinno być izolowane od rówieśników przez 7 dni. fot. 12138562/Pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Z glutem do przedszkola

Macie kilkuletnie dziecko, które uczęszcza do przedszkola lub żłobka? W okresie jesienno-zimowym, kiedy często łapiemy infekcje, wielu rodziców nie wie, czy może puścić dziecko z katarem do przedszkola. Zawsze w takich chwilach trzeba wziąć pod uwagę również to, czy kilkulatek ma inne objawy choroby i czy wystarczą domowe sposoby na przeziębienie, żeby zdusić infekcję w zarodku. Bo może być również tak, że "katarek i kaszelek" rozwiną się do poważniejszego stanu chorobowego.


Rodzice pracują, mają różne zobowiązania, dlatego czasem wysyłają dziecko z tzw. glutem do placówki, bo nie mają opcji innej opieki dla małego dziecka. Wiele matek i ojców samodzielnie wychowuje dzieci, nie ma do pomocy niani, babci na emeryturze lub cioci, które mogłyby zostać kilka dni z zakatarzonym maluchem, kiedy rodzice będą w pracy. W takiej sytuacji lekarz raczej też nie wypisze rodzicowi zwolnienia na dziecko.

W sprawie katarowych rozterek głos zabrał pediatra. Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, który aktywnie prowadzi w mediach społecznościowych swoje profile, w jednym z ostatnich filmów opowiedział o tym, czy dziecko z katarem można wysłać do przedszkola/żłobka. Pediatra przyznaje, że o to często w ostatnim czasie pytają go rodzice maluchów. Sprawa nie jest jednak taka prosta i oczywista, bo każde dziecko przechodzi takie lekkie infekcje inaczej i często pójście do placówki jest kwestią naprawdę indywidualną.

Na katar: izolacja 7-dniowa

Lekarz w jednym z najnowszych filmów na Instagramie zaleca, żeby dziecko z katarem, który na początku przeziębienia jest wodnisty, zostało w domu. Feleszko zaznacza, że standardowo na wyleczenie "choroby wirusowej, jaką jest przeziębienie" lekarze zalecają izolację na około 7 dni. To czas, w którym ludzki układ odpornościowy jest w stanie zwalczyć infekcje.

Podobne zasady były stosowane w przypadku izolacji i samoizolacji chorych w trakcie trwania pandemii COVID-19. Wtedy pacjentom zalecano pozostanie w domu i spokojne przechorowanie infekcji przez minimum 7 dni, by można było pozbyć się objawów choroby i nie przenosić dalej wirusa na kolejne jednostki.

W komentarzach pod filmem wypowiedziało się wielu rodziców – zaznaczają, że sam katar raczej nie jest przeszkodą w chodzeniu do placówki. Niektóre mamy zaznaczały, że w innych krajach europejskich wytyczne na temat kataru nie są tak rygorystyczne.

Trzeba jednak pamiętać, że do kataru mogą dołączyć też inne objawy infekcji wirusowej, które utrudniają dziecku normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, a dodatkowo powodują również zarażanie wirusem innych dzieci w przedszkolu/żłobku. Jeśli dziecko ma katar, kaszel i gorączkę, powinno zostać w domu przez ok. 7 dni, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/168934,po-czym-poznac-ze-dziecko-jest-chore-i-nie-powinno-isc-do-przedszkola