To zadanie z polskiego rozbroiło nauczycielkę. Aż żal, że uczeń dostał 0 punktów

Hanna Szczesiak
31 października 2023, 12:12 • 1 minuta czytania
Podśmiechujemy się czasem z zabawnych odpowiedzi uczniów i uczennic, ale tak z ręką na sercu: czy zawsze sami znamy poprawną odpowiedź? W tym wypadku uczeń podstawówki nie zdobył żadnego punktu, choć wykazał się pomysłowością. Trudno nie zgodzić się z jego tokiem myślenia.
Uczeń nie znał poprawnej odpowiedzi, jednak i tak wykazał się kreatywnością. Fot. 123rf.com, screen Facebook/@slownikpolskopolski
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

To ćwiczenie z języka polskiego krąży w sieci już od jakiegoś czasu. Choć nie wiadomo, skąd dokładnie pochodzi, kreatywność ucznia, Robusia, za każdym razem ujmuje. Tym razem zadanie pojawiło się na facebookowym profilu programu "Słownik polsko@polski", którego gospodarzami są prof. Jan Miodek i dr Justyna Janus-Konarska.


W programie językoznawcy rozwikłują polonistyczne dylematy widzów, a sam fanpage to skarbnica językowych wpadek, w tym humoru z zeszytów. Ostatnio pisaliśmy o zadaniu z 3 klasy, na którym polegli nawet rodzice (choć odpowiedź okazała się banalna).

Poniższe zadanie polegało na wyjaśnieniu, skąd pochodzi nazwa miesiąca "październik". Uczeń z rozbrajającą szczerością odpowiedział: "Nazwa miesiąca października pochodzi przez to że, piździ czyli jest bardzo zimno" (pisownia oryginalna). Skoro piździ, to piździ – jak tu nie przyznać Robusiowi racji?

Pod odpowiedzią ucznia pojawił się komentarz nauczycielki: "Robuś, ten miesiąc to październik, nie piździernik". Za to zadanie Robuś nie otrzymał punktu, choć należała mu się przynajmniej połówka – za pomysłowość.

Skąd ten październik?

Gdyby Robuś był uważniejszy na lekcjach lub bardziej przyłożył się do nauki, prawdopodobnie znałby poprawną odpowiedź. Wtedy jednak nie trafiłby do zestawień najzabawniejszych tekstów uczniów – chyba można mu zatem darować ten brak wiedzy. Zresztą kto z nas, o ile nie jest zapalonym entuzjastą, pamięta ze szkoły, skąd właściwie wzięła się ta nazwa miesiąca?

O etymologii słowa "październik" możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Kultury: "Nazwa pochodzi do rzecz. paździerze, czyli 'odpadki z międlenia lnu lub konopi'. Początek jesieni był to czas nie tylko zbiorów owoców i warzyw, ale także międlenia lnu i konopi". O tym, że w październiku piździ, nie ma jednak słowa.

źródła: Facebook, nck.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/173840,zolw-czy-slimak-absurdalne-zadanie-na-egzaminie-osmoklasisty-z-polskiego