Ten trend w przedszkolach ma ważne przesłanie. Też musiałaś ubrać dziś dziecko w kropki?

Martyna Pstrąg-Jaworska
15 września 2023, 11:08 • 1 minuta czytania
Międzynarodowy Dzień Kropki, który świętujemy w placówkach edukacyjnych 15 września, ma bardzo ciekawą i uroczą historię. Tego dnia dzieci przychodzą do placówek ubrane w kropki. Ma to na celu uświadamianie, że warto w każdym dziecku pielęgnować kreatywność, pasję i talenty. Przeczytajcie, skąd wziął się ten zwyczaj.
Dzień Kropki w szkołach, przedszkolach i żłobkach świętuje się przez np. ubierania w kropki. fot. zamuruev/123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) wypada 15 września. To święto kreatywności, które w szkołach, przedszkolach i żłobkach obchodzi się zazwyczaj poprzez noszenie ubranek w kropki. Tego dnia w placówkach nauczyciele razem z dziećmi poznają, czym jest kreatywność, jak rozwijać talenty i pasje, i w jaki sposób odkrywać swój potencjał. Historia Dnia Kropki swój początek miała w 2003 roku, kiedy ukazała się książka "Kropka" autorstwa Petera H. Reynoldsa.


Historia Dnia Kropki

Książka, która rozpoczęła obchody Dnia Kropki to opowieść o Vashti, dziewczynce, która na lekcji plastyki doszła do wniosku, że nic nie potrafi. Utwierdził ją w tym przekonaniu fakt, że inne dzieci na zajęciach stworzyły piękne, kolorowe prace, a ona nie wiedziała nawet, jak zacząć rysunek. Wtedy podeszła do niej nauczycielka, która wypowiedziała jedno zdanie: "Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie".

Następnie nauczycielka wzięła jej rysunek i powiedziała: "Wow, to najlepszy obrazek niedźwiedzia polarnego podczas zamieci śnieżnej, jaki w życiu widziałam". Potem czytelnik towarzyszy Vashti w dalszej drodze rozwojowej i poszukiwaniu swoich talentów – a wystarczyło się przełamać i narysować małą kropkę, w której ktoś inny zobaczył piękno.

Następnego dnia Vashti widzi, że jej praca wisi w szkole na ścianie, oprawiona w piękną ramę. Dzięki temu dziewczynka zyskuje pewność siebie i zaczyna wierzyć w to, że ma talent i umiejętności do rysowania najlepszych kropek na świecie. Od czasu wydania książki w placówkach świętuje się Dzień Kropki, który wspiera pielęgnowanie pasji i talentów.

Jak szkoły i przedszkola świętują Dzień Kropki?

Zazwyczaj 15 września w placówkach edukacyjnych dzieci mają mieć na sobie jakieś ubranie w kropki. W przedszkolach, żłobkach i szkołach to okazja do rozmów o tym, że każdy człowiek posiada jakieś umiejętności, w których jest świetny. Dzieci tego dnia wykonują np. prace plastyczne, do których inspiracją są kropki (np. z kolorowego papieru). Część dzieci na świętowanie Dnia Kropki swoje koszulki przygotowuje samodzielnie: nie ma lepszej zabawy dla kilkulatka niż pędzel, farby i koszulka, na której można namalować kropki.

Tego dnia nauczyciele mówią o wspieraniu talentów i pasji dzieci i zachęcają do tego również rodziców. Warto mówić o tym, że zarówno mniejsze, jak i większe umiejętności warto pielęgnować, bo pomagają dzieciom być pewniejszymi siebie, znać swoją wartość i znaleźć rzeczy, które sprawiają, że czują się ważne i docenione. Dzień Kropki po prostu ma na celu uświadamianie tego, że każdy jest inny, ale wszyscy posiadamy swoje mocne strony, które warto pielęgnować, bo to daje niezwykłą siłę psychiczną.

Czytaj także: https://mamadu.pl/164608,dziecko-odnoszace-sukcesy-wychowasz-je-dzieki-tym-7-nawykom-rodzicielskim