Dzieci, które są pewne siebie, nie są uparte i zuchwałe. Maluchy, które mają w sobie dużo pewności siebie, są szczęśliwsze, bardziej samodzielne, konsekwentne w działaniu i dążeniu do celu. Łatwiej im też radzić sobie z porażkami. Oto, co robić, by wspierać pewność siebie u dziecka.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Żeby dziecko było szczęśliwe, odnosiło sukcesy i umiało radzić sobie z przeciwnościami losu, warto od małego wspierać jego pewność siebie.
Bycie pewnym siebie to cecha, która pomaga przez całe życie - jeśli ją mamy, łatwiej radzimy sobie z porażkami i jesteśmy konsekwentni w dążeniu do celu.
Dzieci najwięcej podpatrują u rodziców i naśladują ich. By zadbać więc o pewność siebie u dziecka, wspieraj również tę, którą sama posiadasz.
Wśród najważniejszych rzeczy, które każdy rodzic pragnie zaszczepić w swoim dziecku, jest kilka takich, o których myśli każdy rodzic. To poczucie szczęścia, empatia, silna psychika i umiejętność odnoszenia sukcesów. Chcemy, by były zdrowe, spełnione i pewne siebie. Ta ostatnia cecha jest niezbędna każdemu maluchowi.
Dlaczego, spytasz? To dzięki pewności siebie dzieci stają się osobami osiągającymi sukcesy, umiejącymi podnosić się po porażkach i takimi, którym po prostu łatwiej przychodzi pokonywanie trudności w życiu. Oto 9 kroków, dzięki którymi wzmocnisz u dziecka jego pewność siebie – to dmuchanie w jego skrzydła i budowanie jego szczęścia.
1. Stawiaj na samoakceptację
W pobliżu swojego dziecka zawsze musisz uważać na słowa i trzymać swojego wewnętrznego krytyka na wodzy. Każdej z nas zdarza się powiedzieć, że jest za gruba, głupia czy coś w tym stylu. Tymczasem dzieci chłoną każde takie słowo z ust rodziców niczym gąbka i powielają nasze wypowiedzi i zachowania. Jeśli będziesz siebie wciąż przy nim krytykować, ono również zacznie siebie postrzegać w negatywnych kategoriach i krytykować swój wygląd, zachowania i przekonania.
2. Daj im możliwość zaufania samym sobie
Dzieci muszą być samodzielne, żeby miały poczucie, że ich los jest w ich rękach. Samodzielność to cecha, która wspiera pewność siebie i wzajemnie na siebie oddziałują. Wielu rodziców chce robić za dzieci pewne rzeczy, bo wydaje im się, że zrobią coś szybciej i lepiej. Zamiast tego uzbrój się w cierpliwość i pozwól im samodzielnie zapinać buty czy robić ciasto na naleśniki, to zaprocentuje w przyszłości, gdy będą musiały same wykonać różne czynności, których nikt za nich nie zrobi.
3. Zachęcaj do hobby, wspieraj pasje
Pomóż dziecku odnaleźć jego pasje. Posiadanie hobby sprawia radość, pozytywnie wpływa na rozwój malucha i wspiera naturalne umiejętności i talenty, które dziecko posiada. Kiedy już odnajdzie "swojego konika", wspieraj go na każdym kroku, chwal wyniki i efekty wykonanej pracy. Gdy np. przyjdzie ci pokazać rysunki, które stworzyło na warsztatach plastycznych, komplementuj szczegóły obrazka i powiedz mu, jak bardzo jesteś z niego dumna, że inwestuje w rozwój swojego talentu.
4. Nie przejmuj się błędami
Zarówno ty, jak i twoje dziecko, jesteście tylko ludźmi, każdemu czasem przytrafia się popełnienie błędu. Nie przejmujcie się potknięciami, uczcie dzieci, że warto wstawać po porażce, otrzepywać się z kurzu i próbować jeszcze raz i jeszcze raz. To uczy determinacji w dążeniu do celu i osiągania sukcesów.
5. Pozwalaj na porażki
Każda porażka to zazwyczaj nauczka, dzięki której odbieramy lekcję pokory i tego, że żeby sięgnąć szczytu, najpierw często musimy odbić się od dna. Wiem, że ciężko patrzeć na to, że dziecku coś się nie udało, że jest smutne, zawiedzione i zrezygnowane. Dzięki niepowodzeniom jednak dzieci ćwiczą silną psychikę i potrafią radzić sobie z trudnościami.
6. Chwal konsekwencję i dążenie do celu
Mądre chwalenie może niesamowicie zbudować pewność siebie u dziecka. Trzeba jednak wiedzieć, co mówić maluchowi, by to pozytywnie wpływało na jego motywację. Nie chwal ogółu, czyli np. "Zrobiłaś piękny rysunek" tylko raczej mów: "Podoba mi się, jak narysowałaś ten dom i to, jak dobrałaś kolory ubrań pani na rysunku". Konsekwencja i dążenie do celu to także powód do chwalenia, bo najmniej istotny jest efekt końcowy. Ważniejsza jest cała droga, którą się pokonuje, by cel osiągnąć.
7. Dostosuj zadania do wieku
Chcesz powierzać dziecku zadania, by budować jego samodzielność i pewność siebie? Pamiętaj, by były to rzeczy odpowiednie dla jego wieku. Już kilkulatek może pomagać podczas gotowania, a 8- i 10-latek wychodzić z psem na krótki spacer. Nie dawaj im zadań, które są ponad ich siły i których wiesz, że nie będą w stanie wykonać, bo to zniechęci ich do dalszej pracy.
8. Rozmawiaj i proś o rady
Pytanie dziecka o jego zdanie to dawanie mu sygnału, że jego opinia jest dla ciebie ważna i traktujesz ją na równi z tym, co mają do powiedzenia np. inni dorośli. To napawa kilkulatka dumą i daje poczucie, że jego zdanie jest ważne i dodaje pewności siebie. Możesz to zastosować, gdy wybieracie nowe meble do domu czy robicie zwykłe zakupy w markecie.
9. Pokaż, jak z sukcesem osiągać cele
Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko niestrudzenie dążyło do celu i osiągało sukcesy, sama musisz mu swoją determinacją pokazać, że to się opłaca. Możecie razem wymyślać cele i dążyć do ich osiągania, to pokaże też dziecku, jak współpracować. Oprócz pewności siebie i determinacji nauczy je też współdziałania z innymi.