Każdy rodzic, wychowując dziecko, chce, żeby wyrosło na silnego psychicznie, radzącego sobie z przeciwnościami losu i odnoszącego sukcesy dorosłego. Pewien naukowiec, dr Kumar Mehta, który badał środowiska najbardziej znanych na świecie sportowców, wydzielił 7 nawyków rodzicielskich, dzięki którym łatwiej wychować dziecko odnoszące sukcesy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Za wieloma ludźmi sukcesu, którzy są silni psychicznie i niestrudzenie dążą do celu, stoją ich rodzice i konkretne sposoby wychowania.
Doktor Kumar Mehta na podstawie badań o wybitnych sportowcach i ich środowiskach wydzielił 7 zachowań rodziców, które sprawiają, że dziecko będzie "zaprogramowane" na odnoszenie w życiu sukcesów.
Wśród nawyków, które warto stosować na co dzień, jest wspieranie zainteresowań i pasji dziecka, ale też zaszczepienie w nim dociekliwości.
Za sukcesem dziecka często stoi wychowanie
Są na świecie ludzie, którzy odnoszą w życiu dużo większe sukcesy niż inni. To jednostki, które stanowią 1 proc. całego społeczeństwa i słyszał o nich cały świat. Wśród przykładów ludzi wyjątkowych i odnoszących sukcesy można podać m.in. Elona Muska, Michaela Jordana, Serenę Williams czy Mozarta i Beethovena. Do takich wybitnych jednostek należą też np. nobliści, którzy zmieniają naszą wiedzę o świecie – to naukowcy, którzy wynajdują leki ratujące życie, nowe technologie itp.
Według dr. Kumara Mehty, który napisał artykuł dla cnbc.com, wszyscy ludzie sukcesu charakteryzują się tym, że w młodości ich rodzice mieli ogromny wpływ na ich postrzeganie świata i funkcjonowanie w środowisku, które pomagało im się rozwijać. Mehta wydzielił 7 rodzicielskich nawyków, które pozwalają dzieciom być odpornymi na stres, dają im psychiczną siłę, konsekwencję w dążeniu do celu i umiejętność odnoszenia sukcesów.
1. Stawiaj na rozwój mocnych stron dziecka
Jeśli widzisz, że twoje dziecko jest świetnie rozwinięte fizycznie, genialnie radzi sobie z grą w piłkę, naukę jazdy na rowerze opanowało w ciągu 1 dnia, a skomplikowane ścianki wspinaczkowe na placu zabaw nie są mu straszne – jak najwięcej czasu spędzajcie na aktywnościach fizycznych. To dotyczy również wszelkich innych dziedzin – jeśli uwielbia klocki i budowanie z nich, uwielbia matematyczne łamigłówki, układanie puzzli albo kocha malować - wspieraj jego pasję.
Gdy dzieci będą odnosiły w danej dziedzinie sukcesy, będzie to dodatkową motywacją do rozwijania hobby i wzmacniania swoich silnych stron. Każdy człowiek rodzi się z jakimiś talentami i wyjątkowymi umiejętnościami, trzeba tylko je u dziecka wychwycić i zachęcać do poświęcania czasu na ich rozwój. Takie oparcie siły psychicznej na wrodzonych talentach daje dziecku pewność siebie.
2. Pokazuj, że jest związek między ciężką pracą a wynikami
Wiele osób, które odniosły w życiu sukces, przyznaje, że wiele zawdzięczają temu, że rodzice nauczyli ich ciężkiej pracy. Doceniają to, że nikt nie dał im niczego na tacy, nie mieli zapewnionego startu w życiu. Ważniejsze jest, by wiedzieć, że ciężka praca przynosi nadzwyczajne efekty.
Napisał o tym m.in. Bill Gates na swoim blogu, wspominając swojego ojca: "Był jednym z najciężej pracujących i najbardziej szanowanych prawników w Seattle, a także ważnym przywódcą społecznym w naszym regionie (...). Był rozsądny i poważnie podchodził do nauki". Gates wspomina, że ojciec zaszczepił w nim poczucie, że żeby być wyróżnionym, trzeba na swój sukces pracować. Warto pokazywać dzieciom, że drogami na skróty nie osiąga się spektakularnych wyników.
3. Stwarzaj nawyk doskonalenia
Wychowując dziecko, warto wpajać mu, że konsekwentne dążenie do celu i doskonalenie siebie i swoich umiejętności przyniesie mu w życiu korzyści. Naukowcy, którzy w 2017 roku badali środowiska genialnych sportowców, odkryli, że zarówno Michael Jordan, LeBron James czy siostry Williams wychowywani byli w rodzinach, w których stawia się na dążenie do doskonałości i przekraczanie swoich granic, by wciąż uczyć się czegoś nowego i poszerzać swoje horyzonty.
4. Dbaj o pewność siebie dziecka
Wspieranie pewności siebie u dziecka niezaprzeczalnie wiąże się z jego późniejszym odnoszeniem sukcesów, ale i zaciętością i konsekwencją w dążeniu do osiągania celów. To także zachęca do posiadania wielkich marzeń, prób ich realizacji i sprawia, że dziecko tak szybko nie zniechęca się porażkami. Pewność siebie sprawia, że dziecko ma większe szanse na osiągniecie sukcesów w dorosłym życiu, bo wierzy samo w siebie i swoje umiejętności. Kluczem do osiągania wielkości jest ta wiara, że dzięki samemu sobie możesz być najlepszy.
5. Bądź cierpliwa, odpowiadaj na pytania i wspieraj dociekliwość
Rodzice dziecka, które w przyszłości będzie odnosiło sukcesy, zawsze naukę nowych rzeczy i dociekliwość traktują jako priorytet. W związku z tym starają się odpowiadać na pytania dziecka, razem z nim dowiadują się ciekawostek przyrodniczych, medycznych i innych, jeśli widzą, że coś nurtuje malucha.
Cierpliwe odpowiadanie nawet na najbardziej banalne pytania ze strony dziecka jest niezwykle istotne, bo buduje w nim mechanizm zgłębiania wiedzy i dociekania, dlaczego coś jest takie, a nie inne. To wspiera również rozwój umysłowy i umiejętności, które przydadzą się w życiu codziennym – jak np. wiedza, gdzie szukać odpowiedzi na postawione przez siebie pytania.
6. Wspieraj "wczesną specjalizację"
To trochę to, o czym pisaliśmy w pierwszym punkcie, czyli wspieranie specjalizacji, w których dziecko wykazuje talent. Do tego jednak trzeba pamiętać o tym, by wspierać nie tylko jeden kierunek rozwoju, tylko zapewniać dziecku możliwość rozwijania kilku umiejętności, w których wykazują potencjał. Ważne jest, by zauważyć jakiś jeden kierunek, w którym dziecko jest wyjątkowo uzdolnione i wspierać je na różnorakie sposoby w tym.
Jeśli maluch jest chętny do uprawiania sportu, nie ograniczajcie się tylko do gry w piłkę nożną czy treningów tenisa – niech to będzie różnorodne rozwijanie zdolności fizycznych. Im wcześniej dziecko opanuje podstawy, tym łatwiej później przyjdzie mu nauka trudniejszych elementów czy ciągłe doskonalenie się i dochodzenie do perfekcji w konkretnych kwestiach danego sportu, np. stylach pływackich, gdy już oswoi się z wodą i opanuje ogólną naukę pływania.
7. Zachęcaj do zdrowej rywalizacji
Mehta w swoim artykule przyznaje, że studiując środowiska ludzi sukcesu, odkrył, że wszyscy, których badał, wychowali się w poczuciu rywalizacji. Już od najmłodszych lat uczono ich, że bycie najlepszym daje satysfakcję i przynosi korzyści, a stres i presja, które wiążą się z rywalizacją, powszednieją i nie sprawiają dziecku trudności w życiu.
Istotne w tym wszystkim jest jednak to, by wpajanie dziecku nawyku rywalizacji było zdrowe. Nie powinno się skupiać osiąganiu wyników, tylko na całym procesie, który warto widzieć jako droga doskonalenia samego siebie. Bycie uczestnikiem różnych konkurencji to nie tylko zdobywanie punktów, ale również praca nad sobą i ćwiczenie umiejętności, w których jest się dobrym.