Leki na alergię: tabletki, krople, maści. Najlepsze leki na objawy uczulenia

Hanna Szczesiak
19 czerwca 2023, 16:20 • 1 minuta czytania
Leki na alergię to jedyny skuteczny środek w łagodzeniu objawów uczulenia. Stosowane są przy katarze siennym, alergicznym zapaleniu spojówek, pokrzywce i innych objawach skórnych wywołanych alergią czy astmie oskrzelowej. Istnieje kilka typów leków na alergię o różnym natężeniu działania. Te najsilniejsze tabletki, maści i krople na alergię dostępne są wyłącznie na receptę i mogą wywoływać liczne działania niepożądane.
Niektóre leki na alergię mogą mieć liczne skutki niepożądane, dlatego należy je przyjmować wyłącznie pod opieką lekarza. Fot. Simon Kadula/Unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Leki na alergię

Pierwszym i najważniejszym sposobem przeciwdziałania alergii jest unikanie alergenu – nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza w przypadku alergii wziewnej. Gdy nie da się uniknąć alergenu, należy sięgnąć po leki na alergię łagodzące objawy. Stosuje się je niezależnie od rodzaju alergii. Pomagają łagodzić zarówno objawy alergii wziewnej, jak i alergii pokarmowej, alergii kontaktowej czy alergii iniekcyjnej.

Rodzaje leków na alergię

Leki na alergię można podzielić na te dostępne bez recepty i na receptę, ze względu na sposób podania – doustne, podawane do nosa, podawane do oczu, zastrzyki lub do stosowania na skórę, a także z uwzględnieniem substancji czynnych.

Najczęściej stosowane leki przeciwalergiczne to:

Leki na alergię: działania niepożądane

Leki przeciwalergiczne, podobnie jak inne leki, mogą wywoływać działania niepożądane. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych zażywania leków antyhistaminowych, głównie starszych generacji, jest senność – dlatego tak często na opakowaniach można znaleźć adnotację, by nie prowadzić pojazdów po zażyciu leku. Inne działania niepożądane to:

Jeśli zauważysz u siebie lub dziecka powyższe objawy, skonsultuj się z lekarzem, który zaleci lek zawierający inną substancję czynną.

O ile działania niepożądane leków antyhistaminowych zwykle są krótkotrwałe, o tyle glikokortykosteroidy mogą wywołać o wiele poważniejsze skutki uboczne. Do najpoważniejszych należą:

Dodatkowo glikokortykosteroidy mogą prowadzić do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych jamy ustnej, powodować rozstępy, zapalenie mieszków włosowych, trądzik, przebarwienia skóry. Stosuj je zgodnie z zaleceniami lekarza, a jeśli zauważysz objawy niepożądane, natychmiast go o nich poinformuj!

Tabletki na alergię

Doustne leki na alergię, w tym tabletki, mają szerokie zastosowanie w leczeniu objawów uczulenia. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Tabletki na alergię działają wielopoziomowo: łagodzą zarówno objawy skórne alergii, np. pokrzywkę, jak i zaczerwienienie i świąd oczu, katar sienny, obrzęk i swędzenie w obrębie jamy ustnej czy kaszel.

Poniżej znajdziesz spis substancji czynnych występujących w tabletkach na alergię z podziałem na rodzaj leku.

Tabletki na alergię: leki przeciwhistaminowe I generacji

Tabletki na alergię: leki przeciwhistaminowe II generacji

Tabletki na alergię: leki przeciwhistaminowe III generacji

Tabletki na alergię: glikokortykosteroidy

Krople na alergię

Leki na alergię mogą mieć formę kropli do oczu lub kropli czy aerozolu do nosa. Krople do oczu na alergię redukują świąd, zmniejszają zaczerwienienie i łzawienie oczu. Preparaty do nosa obkurczają błony śluzowe i zmniejszają objawy alergicznego nieżytu nosa. Tego typu leki najczęściej są dostępne bez recepty. Stosuje się je głównie w przypadku alergii na pyłki.

Poniżej znajdziesz spis substancji czynnych występujących w kroplach na alergię z podziałem na rodzaj leku.

Krople i aerozole do nosa na alergię: leki antyhistaminowe

Krople i aerozole do nosa na alergię: glikokortykosteroidy

Krople i aerozole do nosa na alergię: kromony

Krople i aerozole do oczu na alergię: leki antyhistaminowe

Krople i aerozole do oczu na alergię: glikokortykosteroidy

Krople i aerozole do oczu na alergię: kromony

Maść na alergię

Maści i kremy na uczulenia działają miejscowo w przypadku wystąpienia pokrzywki alergicznej, wysypki czy obrzęku skóry powstałego w wyniki alergii. Niektóre z nich stosuje się również przy atopowym zapaleniu skóry czy egzemie. Najskuteczniejsze są glikokortykosteroidy.

Poniżej znajdziesz spis substancji czynnych występujących w maściach na alergię z podziałem na rodzaj leku.

Maści na uczulenia: leki antyhistaminowe

Maści na uczulenia: glikokortykosteroidy

Kiedy przyjmować leki na alergię: rano czy wieczorem?

Leki na alergię należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Przed zastosowaniem warto przeczytać dołączoną do leku ulotkę, by zapoznać się ze wszystkimi przeciwwskazaniami i możliwymi skutkami ubocznymi.

Najczęściej pora dnia przyjmowania doustnego leku na alergię nie ma znaczenia, choć niektórzy lekarze zalecają przyjmowanie tabletek wieczorem. W przypadku leków w kroplach lub maści, należy używać ich tak często, jak zaleci lekarz lub zgodnie z dawkowaniem zawartym w ulotce. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Czy leki na alergię można przyjmować w ciąży?

Amerykańskie stowarzyszenie immunologów, specjalistów ds. astmy i alergologów (American College of Allergy, Asthma and Immunology) szacuje, że u 1 na 100 ciężarnych występują objawy astmy. Odsetek osób z innymi objawami alergii, np. katarem siennym, jest jeszcze wyższy.

W I trymestrze ciąży przyjmowanie jakichkolwiek leków przeciwalergicznych bez porozumienia z lekarzem jest zabronione: dotyczy do nawet stosunkowo łagodnych leków antyhistaminowych dostępnych bez recepty. Zalecamy konsultację z lekarzem niezależnie od trymestru ciąży: specjalista oceni, czy dany preparat jest bezpieczny dla ciężarnej i płodu. Najczęściej nie ma przeciwwskazań do przyjmowania leków na alergię zawierających ceteryzynę i loratydynę.

Co robić, kiedy leki na alergię nie pomagają?

Jeśli stosowane do tej pory leki przeciwalergiczne nie pomagają, należy udać się do lekarza (internisty lub pediatry), który skieruje do alergologa. Alergolog wskaże inny, zwykle silniejszy lek. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy ty lub twoje dziecko stosowaliście do tej pory wyłącznie antyhistaminowe leki bez recepty. Jeśli zawarte w nich substancje czynne okazały się za słabe, lekarz może zadecydować o podaniu silniejszych leków – glikokortykosteroidów.

Jeśli tabletki, krople czy maści nie przynoszą zadowalających skutków, alergolog może zalecić inny typ leczenia: immunoterapię alergenową, czyli odczulanie. Polega ono na podawaniu pacjentowi coraz większych dawek wyciągów alergenowych. Odczulanie ma formę szczepionek w zastrzykach lub preparatu podawanego podjęzykowo i trwa od 3 do 5 lat. Może być stosowane u dzieci od 5. roku życia.

źródła: mp.pl, acaai.org, mayoclinic.org, webmd.com, leki.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/zdrowie/174149,alergia-na-gluten-a-nie-nietolerancja-objawy-leczenie-uczulenia-na-gluten