Dziecko nie chce twoich rad? Przemyć je za pomocą tych 3 zdań

Karolina Stępniewska
29 maja 2023, 11:52 • 1 minuta czytania
Wujek Dobra Rada? Chyba mama! Każda z nas wie, jak trudno powstrzymać się przed udzielaniem dzieciom rad. Chcemy dobrze, wiadomo. Tylko dlaczego one tak bardzo nie chcą tych rad od nas przyjmować? A im starsze, tym bardziej się złoszczą, kiedy oferujemy im nasze rozwiązania... Co robić? Radzić mądrze!
Udzielanie rad nastolatkowi nie zawsze spotyka się z wdzięcznością z jego strony fot. Kindel Media/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Chwileczkę, a jak bardzo ty lubisz, kiedy ktoś daje ci rady, o które nie prosiłaś? No właśnie! Nie inaczej jest z dziećmi. I choć to ze wszech miar naturalne, że chcesz dziecku poradzić, jak ma rozwiązać bieżący kłopot czy jak powinno zachować się w przyszłości, wiedz, że dużo lepsze dla niego będzie samodzielne znalezienie rozwiązania konfliktu z przyjaciółką czy odkrycie, na jaki kierunek studiów (i czy w ogóle!) chce pójść. Rolą mądrego wspierającego rodzica nie jest podawanie odpowiedzi na tacy, lecz mądre wspieranie


Zanim udzielisz dziecku rady

Jako rodzice czujemy, że niektóre rady są ważne i dziecko powinno je od nas otrzymać. Żeby jednak ich nie odrzuciło ze wzruszeniem ramion i irytacją, podejdź do tego zadaniowo. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, jak dziecko reaguje na takie wskazówki i jak można ich udzielać, by do niego trafiły. Oto kilka czynników, które powinnaś wziąć pod uwagę, zanim poradzisz dziecku, co ma robić:

3 sposoby na udzielanie dziecku rad

Udzielając rad, używaj tych trzech początków zdań, zamiast wytykać błąd:

A jeśli nadal nie chce twoich rad?

Niektóre dzieci naprawdę nie lubią otrzymywać rad, uznają je za zamach na swoją niezależność. Jest to szczególnie prawdziwe u nastolatków. Ważne jest więc, żebyś jasno komunikowała, że nie to jest twoim celem.

Jeśli uważasz, że jakaś decyzja twojego dziecka nie jest dla niego najlepsza, zamiast ją krytykować i od razu oferować mu swoje rozwiązanie, zaproś je do dyskusji. Zadawaj pytania:

Ze starszymi nastolatkami nie wahaj się pytać wprost, czy oczekują twojej rady lub pomocy. I nigdy nie zapominaj, żeby po jakimś czasie zapytać, jak się potoczyły sprawy. Okazujesz w ten sposób zainteresowanie i wsparcie. A właśnie tego najbardziej od ciebie dziecko potrzebuje.

Poznaj dobrze swojego nastolatka i ufaj, że zrobi dobry użytek z umiejętności, które pomogłeś mu rozwinąć. Może się buntować i popełniać błędy, ale miej wiarę, że potrafi wybrać to, co dla niego dobre. Jane Nelsen i Lynn Lott"Pozytywna dyscyplina dla nastolatków"

źródła: psychologytoday.com, "Pozytywna dyscyplina dla nastolatków" (wyd. Pozytywna Dyscyplina 2018)

Czytaj także: https://mamadu.pl/136657,20-zwrotow-do-uzycia-gdy-twoje-dziecko-nie-slucha