Co zrobić, jeśli nie zdasz matury? Głowa do góry, oto opcje

Martyna Pstrąg-Jaworska
08 maja 2023, 11:30 • 1 minuta czytania
Sesja egzaminów maturalnych trwa od 4 do 23 maja 2023 roku, ale wielu maturzystów już przeczuwa, że z którymś przedmiotem mogło sobie nie poradzić. Po zakończeniu egzaminu jeszcze tego samego dnia CKE udostępnia oficjalne arkusze, więc uczniowie mogą sprawdzić, jak im poszło. Mimo że oficjalne wyniki matur będą dopiero w lipcu, już teraz warto wiedzieć, co dalej robić, jeśli nie zdasz któregoś egzaminu.
Maturzyści przeczuwają, że mogli nie zdać matury: oto co robić, żeby poprawić egzamin. fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

"Chyba nie zdałam matury"

Matura z matematyki, polskiego lub angielskiego napisana, po południu sprawdzasz arkusze CKE i odpowiedzi w sieci i już wiesz, że poszło średnio. Wyniki egzaminów maturalnych w tym roku zostaną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną ogłoszone dopiero 7 lipca 2023 roku, ale już wcześniej wielu uczniów ma przeczucie, że coś mogło im pójść wyjątkowo słabo.

Do tego czasu można jednak się już przygotować i wiedzieć, co zrobić, jeśli z którejś matury nie otrzymało się minimalnych 30 procent do zaliczenia. Nie oznacza to, że nie da się nic z tym zrobić i teraz już zostanie się bez matury. Istnieją dwie opcje: można zdawać egzamin poprawkowy lub ponownie zdawać maturę w przyszłym roku.

Egzamin poprawkowy w sierpniu

Jeśli nie zdałeś matury z jednego przedmiotu, w sierpniu CKE organizuje terminy poprawkowe z egzaminów ustnych i pisemnych, zarówno w Formule 2015, jak i Formule 2023. Poprawki odbędą się w następującym harmonogramie:

Miejsca egzaminów poprawkowych są ustalane przez okręgowe komisje, które muszą dać ogłoszenie o miejscu egzaminu do 10 sierpnia 2023 r. (najczęściej informację można uzyskać w szkolnym sekretariacie). Wyniki poprawek zostaną ogłoszone 8 września 2023 roku. Maturzyści, którzy zdali sierpniową poprawkę, we wrześniu otrzymają świadectwo maturalne. Jeśli myślą o studiach, mogą jeszcze wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej i złożyć świadectwo maturalne na uczelni wyższej.

Matura w przyszłym roku 2024

Jeśli nie zdałeś więcej niż jednego egzaminu lub nadal po sierpniowej poprawce nie jesteś usatysfakcjonowany wynikami matury, możesz podejść ponownie do zdawania matury w kolejnym roku szkolnym. Przez 5 lat od zdania egzaminu maturalnego pierwszy raz uczniowi przysługuje prawo poprawiania matury (nie tylko w przypadku niezdania matury, można też ją poprawić, jeśli masz za mało procent, by zostać przyjętym na studia na danej uczelni).

Jeśli maturzysta nie zdał egzaminu w sesji poprawkowej lub będzie zdawał ponownie więcej niż jeden przedmiot w 2024, teraz nie uda się już mu złożyć dokumentów i pójść na studia (jeśli oczywiście o nich myśli).

Warto ten rok poświęcić na dokładne przygotowanie się z materiału, z którego nie zdałeś egzaminów. Równolegle można iść do pracy lub szkoły policealnej. Część uczelni wyższych ma też w swojej ofercie kursy, które nie wymagają matury, a pomogą się przygotować do ponownego jej zdawania.

Dokumenty potrzebne do poprawki matury

Zarówno w przypadku zdawania sierpniowej poprawki, jak i ponownego przystępowania do matury za rok, maturzysta musi dokonać odpowiednich formalności. Po otrzymaniu wyników z matury należy złożyć pisemną deklarację o chęci przystąpienia ponownie do matury (lub egzaminu poprawkowego) i dołączyć do tego podanie dostępne na stronie CKE. Wszelkie wzory wniosków znajdziesz na stronie CKE w zakładce: "Harmonogram, komunikaty i informacje". Oddzielne wzory dokumentów są dla maturzystów zdających egzaminy:

Dokumenty trzeba złożyć u przewodniczącego komisji egzaminacyjnej (najczęściej to dyrektor danej szkoły). Dokumenty trzeba złożyć nie później niż 7 dni po ogłoszeniu wyników matury. W maju 2024 roku absolwent szkoły będzie przystępował do matury z kolejnym rocznikiem maturzystów i na zasadach obowiązujących w 2024 roku.

Wszystkie informacje dotyczące poprawek, niezdanej matury i ponownego podejścia do niej w kolejnych latach, można znaleźć w informatorze maturalnym na stronie CKE.

Czytaj także: https://mamadu.pl/172964,w-nowej-maturze-poprawki-to-absurd-trzeba-zdawac-wiecej-przedmiotow