Dziecko w aucie? Lepiej poznaj te przepisy, by nie dostać mandatu

Dominika Bielas
28 marca 2023, 18:15 • 1 minuta czytania
Dziecko w aucie należy przewozić zgodnie z bieżącymi przepisami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma znaczenia czy ma ono 3, 10 czy 17 lat, jeśli nie ma 150 cm wzrostu, musi podróżować w foteliku. Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem? Sprawdź, kiedy korzystać z fotelika, a kiedy z podstawki.
Przewożąc dziecko zgodnie z przepisami, dbasz o jego bezpieczeństwo. Fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dziecko w aucie: aktualne przepisy

Polskie prawo zobowiązuje rodziców do przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Zgodnie z obowiązującymi w 2023 roku przepisami dzieci od pierwszych dni życia aż do uzyskania 150 cm wzrostu muszą podróżować w fotelikach, bez względu na to, ile mają lat.

Kiedyś obowiązywała granica wieku (12. rok życia) lub wzrostu (150 cm). Warto wiedzieć, że ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdrożyła przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych. Wówczas zniesiono kryterium wieku dziecka.

Kiedy można przewozić dziecko w aucie bez fotelika?

To, w jakich sytuacjach dziecko w aucie może podróżować bez fotelika, reguluje ustawa z 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2017 poz. 1260).

Dziecko może jechać autem bez fotelika:

Nie musisz mieć fotelika także dla dziecka w autobusie i autokarze, ale jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy.

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu w aucie?

Dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu, nie można przewozić na przednim siedzeniu auta bez fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego dla dzieci. Kodeks drogowy pozwala na przewożenie dzieci na przednim siedzeniu w certyfikowanych fotelikach – zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Warunek jest jeden: jeśli dziecko siedzi w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, w samochodzie musi być wyłączona poduszka powietrzna. Eksperci jednak są zdania, że dziecko na przednim siedzeniu samochodu nie jest dostatecznie bezpieczne. Najbezpieczniejszym miejscem w aucie na zamontowanie fotelika samochodowego jest środek tylnej kanapy.

Od kiedy dziecko w aucie może jeździć na podkładce?

W sklepach z akcesoriami dla dzieci można nabyć podstawkę, którą wielu rodziców nazywa również "podpupnikiem". Jest to tanie rozwiązanie, z którego wielu rodziców starszych dzieci chętnie korzysta. Polskie prawo zezwala na używanie podkładki zamiast fotelika, gdy dziecko osiągnie 130 cm wzrostu. Choć podstawka zabezpiecza rodziców przed otrzymaniem mandatu, specjaliści od bezpieczeństwa ostrzegają, że w żaden sposób nie chroni ona małego pasażera podczas ewentualnej kolizji.

Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika

Zgodnie z obowiązującym od 2022 r. taryfikatorem mandatów kara za przewożenie dziecka bez fotelika to 300 zł oraz:

Kierujący pojazdem otrzyma mandat również wtedy, gdy fotelik samochodowy będzie zamontowany niezgodnie z instrukcją producenta.

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

Kierowcy mają prawny obowiązek dopilnowania, aby dziecko używało odpowiedniego siedziska samochodowego. We wszystkich krajach Unii Europejskiej dzieci muszą podróżować w foteliku samochodowym dopasowanym do aktualnej wagi i wzrostu dziecka. Oznacza to, że twoje dziecko w sumie będzie potrzebować dwóch lub nawet trzech różnych fotelików.

Fotelik samochodowy rodzaje - podział wagowy:

Wszystkie modele muszą być zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa. Na każdym kupowanym produkcie powinna znajdować się pomarańczowa naklejka, która oznacza, że  został on dopuszczony do obrotu.

Warto pamiętać, że homologacja wg regulaminu ECE R44-03 lub ECE R44-04, dopuszczająca fotelik do sprzedaży, niestety nie gwarantuje bezpieczeństwa dziecku. Przed zakupem fotelika warto sprawdzić, jak dany model wypada w crash testach (ADAC, test.de - Niemcy, AA - Wielka Brytania, OEAMTC - Austria, NHTSA - USA). Eksperci od bezpieczeństwa zalecaj także, wybierać foteliki RWF, czyli ustawione tyłem do kierunku jazdy, jak najdłużej się da (nawet do 6 roku życia).

Czytaj także: https://mamadu.pl/163387,jak-nosic-fotelik-samochodowy-ten-genialny-chwyt-ochroni-twoje-plecy