Jeszcze do końca grudnia 2021 roku mandat za brak fotelika wynosił jedynie 150 złotych. Dziś za to samo przewinienie zapłacisz dużo więcej. Od 17 września 2022 roku możesz też otrzymać za to dużo więcej punktów karnych. Ta zmiana ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa dzieci.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Mandat za przewożenie dzieci bez fotelika w 2022 zgodnie z nowym taryfikatorem mandatów uległ zmianie.
Rodzice za brak fotelika, ale także niewłaściwe przewożenie dziecka, zapłacą aż 300 zł.
Podczas jednej kontroli rodzic kierujący pojazdem może także otrzymać aż 15 punktów karnych.
Mandat za przewożenie dzieci bez fotelika: nowy taryfikator mandatów 2022
Choć obowiązek przewożenia dziecka w foteliku obowiązuje od 1999 roku, wielu rodziców nadal o tym zapomina. Warto wiedzieć, że 1 stycznia 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zwiększyła kary za wykroczenia na polskich drogach, tym także za niewłaściwe przewożenie dzieci.
Przypomnijmy, przepisy art. 39 ust. 3 Kodeksu drogowego nakładają na kierowców obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu. Dotyczy to zarówno przewożenia w samochodach osobowych, jak i ciężarowych. Za przewożenie dzieci bez fotelika lub niezgodnie z zasadami, grozi mandat i punkty karne.
Przewożenie dziecka bez fotelika: jaki mandat?
Od 1 stycznia 2022 roku mandat za brak fotelika samochodowego wzrósł dwukrotnie. Oznacza to, że rodzic musi zapłacić 300 zł mandatu. Tyle samo wynosi mandat za pozwożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną. Taryfikator przewiduje taką samą karę dla kierującego, gdy dziecko jest przewożone w foteliku (lub innym urządzeniu przytrzymującym), ale źle zamocowanym w pojeździe.
Przewożenie dziecka bez fotelika: ile punktów karnych
Za nieprawidłowe przewożenie dziecka kierujący pojazdem oprócz mandatu otrzyma 5 punktów karnych za jedno dziecko i 10 punktów za dwójkę dzieci.
15 punktów karnych za przewożenie dzieci bez fotelika
Do tej pory kierowca za jedno wykroczenie mógł dostać maksymalnie 10 punktów karnych, jednak od 17 września 2022 roku ta liczba wzrosła do 15 punktów. Maksymalną liczbą punktów karnych kierowca zostanie ukarany m.in. za przewożenie więcej niż dwojga dzieci w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami.
Warto zaznaczyć, że choć limit punktów się nie zmienia (wynosi 20 punktów dla osób, które mają uprawnienia do prowadzenia pojazdu krócej niż rok, a 24 punkty dla pozostałych kierowców), to od 17 września punkty karne kasują się dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu lub uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego przez sąd. Jeśli kierowca przekroczy limit punktów karnych, będzie musiał ponownie podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy.
Przewożenie dziecka bez fotelika: kiedy nie dostaniesz mandatu
Nie zawsze brak fotelika musi wiązać się z otrzymaniem mandatu i naliczeniem punktów karnych. Istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy dziecko może być przewożone bez fotelika. Mandatu nie dostaniesz, jeśli:
dziecko ma 135-150 cm wzrostu, a jego waga przekracza 36 kg. Wówczas może podróżować ono samochodem tylko z zapiętymi pasami;
na tylnym siedzeniu samochodu przewożona jest trójka dzieci i nie zmieści się trzeci fotelik. W takim wypadku dziecko powyżej 3 lat należy usadowić między fotelikami i zapiąć mu pasy bezpieczeństwa. Przepis dotyczy tylko aut 5-osobowych;
dziecko jedzie taksówką lub pojazdem służb medycznych, Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej;
dziecko posiada zaświadczenie lekarskie, że nie może być przewożone w foteliku ze względów zdrowotnych;
dziecko podróżuje autobusem lub autokarem. Jednak jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć je dziecku.
Pamiętaj, przewożąc nieprawidłowo dziecko samochodem, ryzykujesz więcej niż wydatek kilkuset złotych i dodatkowe punkty karne. Życie i zdrowie dziecka powinno być dla ciebie najważniejsze!