Czy można dziecku zdjąć kurtkę na spacerze? Pediatra: lepiej postąpić odwrotnie
Tak zwane przejściowe pory roku charakteryzują się tym, że inna temperatura panuje rano, a zupełnie inna w południe. Gdy wyprowadzamy dziecko do przedszkola, ubieramy je w dość ciepłą kurtkę, czapkę i szalik, ponieważ na termometrze widzimy 5-6 st. C. Jednak kiedy odbieramy je z placówki, sytuacja jest już inna. Słonko grzeje i jest naprawdę ciepło. Jednak w szatni wisi ubranie z rana, więc zakładamy je dziecku, często w sposób automatyczny.
Rodzicielskie dylematy
Nawet jeśli przypuszczamy, że maluchowi będzie w tym ubraniu zbyt ciepło, pozostawienie go w samej bluzie wydaje nam się jeszcze gorszym rozwiązaniem – w końcu jest jakaś różnica temperatur między wnętrzem przedszkola a warunkami zewnętrznymi – na pewno się przeziębi! Jak się jednak okazuje, mylimy się pod tym względem, a wyjaśnia to pediatra Monika Działowska, czyli "pediatranazdrowie" na Instagramie:
Kurtka pod pachę – tak ochronisz dziecko przed infekcją
Specjalistka podkreśla, że gdy na dworze jest ciepło, a w drodze z przedszkola planujemy np. iść na plac zabaw, lepiej nie zakładać dziecku w ogóle kurtki, ale trzymać ją w ręku, na wypadek, gdyby maluchowi faktycznie zrobiło się zimno. – Jeżeli dziecko wyjdzie z przedszkola i poczuje trochę chłodu, to nic mu się nie stanie – mówi doktor Działdowska.
Dużo gorzej może być, gdy dziecko pobiega na placu zabaw, spoci się i wtedy stwierdzi, że musi się rozebrać. Przewianie rozgrzanego ciała jest jednoznaczne z obniżeniem odporności. Organizm nie chroni się w tym momencie przed wirusami i dziecko staje się bardzo podatne na infekcje.
Żelazna reguła spacerów
Pediatra z Instagrama przypomina także, że – pomijając niemowlęta, które ubieramy nieco inaczej – dzieci mogą być na spacerze ubrane tak samo, jak my. Jeżeli nam jest ciepło bez czapki, to dziecko również nie potrzebuje jej mieć na głowie. Jeśli zmarznie, uprawdopodobnianie samo nam o tym powie. Jeżeli "nie ma na to czasu", sami możemy sprawdzić, czy dziecku jest chłodno: dotykamy karku lub uszu – jeśli są zimne, to dla nas znak.
Czytaj także: https://mamadu.pl/150961,jak-ubierac-dziecko-na-spacer-przegrzewanie-to-powazny-problem