Dziecko ma telefon? Bez tej jednej rzeczy możesz prosić się o kłopoty
- Kontrola rodzicielska na telefon i komputer w dzisiejszym świecie jest niezbędna, bo chroni dzieci przed szkodliwymi treściami w sieci, z której korzysta już naprawdę sporo małych dzieci.
- Kontrola rodzicielska na telefon i komputer jest prosta do zainstalowania. Zazwyczaj jest zależna od sprzętu i systemu operacyjnego, ale w każdym urządzeniu można założyć blokadę rodzicielską.
- Kontrola rodzicielska na telefon i komputer może ograniczać to, co dziecko ogląda w sieci, ale również może kontrolować jego czas przed ekranem, a nawet śledzić urządzenie, jeśli jest taka potrzeba (np. telefon zostanie ukradziony).
Kontrola rodzicielska na telefon i komputer
Kontrola rodzicielska na telefon i komputer, zwana też blokadą rodzicielską, jest związana najczęściej z obawami rodziców i potrzebą ochrony dziecka przed tym, co może obejrzeć i przeczytać w internecie. Nie wszystkie treści są dla maluchów dozwolone, a dostęp do nich wcale nie jest trudny, aby więc były bezpieczne, rodzic może założyć na komputerze, tablecie i telefonie kontrolę rodzicielską.
Każdy system, jaki obsługuje te urządzenia, posiada już aplikacje do kontroli rodzicielskiej na telefonie czy na komputerze i wiele z nich jest darmowych. Aplikacje do blokady rodzicielskiej działają na zasadzie blokowania stron niedozwolonych dla osób niepełnoletnich, dotyczące m.in.:
- pornografii i erotyki
- przemocy i wulgaryzmów
- sklepów internetowych
- treści promujących przemoc i zachowania autoagresywne.
Kontrola rodzicielska to po prostu ustawienia przeglądarek internetowych i aplikacji, które blokują strony, których rodzice chcą zabronić dzieciom podczas ich przeglądania sieci. Ma to polepszyć ich bezpieczeństwo w internecie i uchronić przed nieodpowiednimi treściami. Dzięki aplikacjom kontroli rodzicielskiej na telefon i komputer rodzic może nie tylko blokować strony i aplikacje, ale również sprawdzić, jakie aplikacje dziecko ściąga, ile czasu spędza przed ekranem, a także zweryfikować z kim rozmawia, a nawet gdzie się znajduje.
Kontrola rodzicielska na telefonie może pochodzić również od operatora sieci, w której mamy telefon. Zarówno Orange, Play, Plus, T-Mobile posiadają w swojej ofercie możliwość zakupu programów na telefon, które są bardziej rozbudowane niż darmowe aplikacje.
Kontrola rodzicielska na telefonie z Androidem
Kontrolę rodzicielską zakłada się za pomocą aplikacji, które ściąga się na telefon z Androidem z Google Play. Tam odnajdujemy program, który nazywa się po prostu "Kontrola rodzicielska" ("Kids 360: kontrola rodzicielska") i instalujemy go na telefonie. Po ściągnięciu ustawia się PIN i hasło, a następnie blokuje treści, z których chcemy, aby dziecko nie korzystało.
Można również zainstalować program bardziej rozbudowany, który łączy również telefon dziecka i rodzica – Google Family Link. Jest on darmowy i można w nim zablokować korzystanie z telefonu nocą, wyłączyć dostęp do internetu na czas nocy czy ograniczenie widoczności niedozwolonych stron www.
Kontrola rodzicielska iPhone
W telefonach marki Apple, czyli iPhonie, w którym jest system iOS, kontrola rodzicielska na telefon ustawiana jest nieco inaczej niż na Androidzie. W iPhone wystarczy wejść w ustawienia telefonu i wybrać "Używanie kodu czasu przed ekranem", w którym trzeba wymyślić i wpisać kod, który blokuje ekran po czasie, w którym dziecku kończy się czas spędzony przed telefonem.
Oddzielnie istnieje też funkcja ograniczania treści, którą również wybiera się w ustawieniach telefonu. Wystarczy wybrać funkcję "Ograniczaj treść i prywatność", w której również trzeba ustalić kod odblokowania, a następnie wybrać strony i treści, które mają być niedozwolone dla dziecka. Można również zainstalować aplikację Google Family Link, o której już wspominaliśmy przy okazji Androida.
Kontrola rodzicielska na komputerze
Na komputerze również można ustawić kontrolę rodzicielską, ale najłatwiej wykonać to, jeśli dla dzieci komputer ma oddzielne konto. Kontrola na komputerze jest przydatna, jeśli dzieci wyszukują na komputerze treści potrzebne do lekcji, grają i po prostu spędzają czas w sieci. Niezależnie jaki system operacyjny jest na komputerze, w każdym z nich jest możliwość ograniczenia dzieciom treści, które będą przeglądać. Można również ograniczyć czas spędzany przed ekranem za pomocą blokady czasowej.
Tę aktywuje się za pomocą np. aplikacji Microsoft Family Safety (lub za pomocą strony family.microsoft.com) i podziału na konta, z których korzysta się na komputerze. Limity czasu ustawia się dla konkretnych kont w aplikacji: wystarczy w "Czasie przed ekranem" ustawić konto dzieci i limity czasu. Można również ustawić limit czasu dla wszystkich kont, czyli dla całego urządzenia.
W przypadku kontroli rodzicielskiej dotyczącej przeglądanych treści należy ustawić kontrolę i ograniczenia zależnie od systemu operacyjnego komputera. Najczęściej kontrolę i ograniczenia ustawia się w ustawieniach komputera, ale można też ustawić je na poziomie przeglądarki, z której korzysta się na danym sprzęcie. Wtedy należy wyszukać po haśle "kontrola rodzicielska" w ustawieniach przeglądarki.
Można też założyć oddzielną kontrolę rodzicielską na konkretnych aplikacjach jak Spotify albo YouTube. Te aplikacje mają również oddzielne wersje tylko dla dzieci - YouTube Kids i Spotify Kids, w których są z góry ograniczone treści tylko do tych skierowanych do najmłodszych.
Aplikacje do kontroli rodzicielskiej
Aplikacje do kontroli dla rodziców są zależne od tego, czy chcemy z nich korzystać na komputerze, czy telefonie. Dla obu urządzeń można zainstalować aplikację Google Family Link (dostępne na iOS i Androida). Według komputronik.pl tuż obok aplikacji Google, w 2021 roku najlepszymi aplikacjami były też:
- Safe Lagoon Parental Control (na Androida),
- Microsoft Family Safety (tylko dla przeglądarek Microsoft Edge),
- Google SafeSearch (jeśli już na telefonie/komputerze jest Family Link),
- Parental Control : Screen Time & Location Tracker (oprócz blokady treści w sieci także śledzi telefon, jeśli np. się zgubi. Można też zdejmować zdalnie blokadę).