Jak chronić swoje dziecko w sieci, czyli wszystko o kontroli rodzicielskiej

subbotina / 123RF
Z badań jednego z producentów rozwiązań antywirusowych wynika, że ośmiu na dziesięciu rodziców obawia się, że ich dzieci trafią w sieci na treści nieodpowiednie dla ich wieku.


Z myślą o tych rodzicach oraz o opiekunach, którzy mają na względzie bezpieczeństwo swoich dzieci podczas surfowania w sieci, powstał nowy serwis internetowy „Twoje dziecko w sieci” (www.twojedzieckowsieci.pl).

Serwis twojedzieckowsieci.pl adresowany jest do rodziców dzieci wczesnoszkolnych i szkolnych tj. w wieku od 5 do 15 lat i ma na celu zwiększenie świadomości rodziców nt. zagrożeń czyhających na najmłodszych w Internecie oraz niebezpieczeństw związanych z korzystaniem przez dziecko z tabletu czy smartfona bez kontroli opiekunów. Strona zawiera zestaw porad dla rodziców dzieci korzystających z komputerów i urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu. Wśród nich m.in. bezpłatny e-book „Bezpieczne dziecko w sieci”, który może pomóc rodzicom przygotować się do rozmowy z dzieckiem na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. W serwisie znajduje się także krótka ściąga dla samych dzieci, którą można wydrukować, a która wskazuje m.in. kiedy zaalarmować rodziców oraz dlaczego nie należy udostępniać obcym swoich zdjęć.


- Wiemy, że świat prezentowany na zdjęciach zazwyczaj mocno odstaje od rzeczywistości. Stąd też kolorowe obrazki to jedynie część prawdy. Wirtualna rzeczywistość daje możliwość tworzenia dowolnych scenariuszy, gdzie każdy może być kim chce, a to daje pole do popisu wielu zaburzonym osobom, ukrywającym się za anonimowością – zwraca uwagę Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego.

- Internet jest przydatnym środkiem w zdobywaniu wiedzy, ale może stanowić zagrożenie. Brak kontroli nad tym, co interesuje nasze dzieci w sieci, to przyzwolenie na przyswajanie przez nie treści niewłaściwych dla wieku i rozwoju emocjonalnego – mówi Klaudia Carlos, znana dziennikarka telewizyjna, matka dwójki dzieci i dodaje - Dzięki serwisom takim jak twojedzieckowsieci.pl, rodzice zyskują nie tylko zestaw rad jak pomóc dzieciom bezpiecznie korzystać z Internetu, ale również dostają szansę na skorzystanie z aplikacji, która ochroni dzieci przed niewłaściwymi treściami w Internecie i zapobiegnie zbyt długiemu przesiadywaniu przed ekranem urządzenia mobilnego.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem www.twojedzieckowsieci.pl, który przygotowała firma ESET, producent rozwiązań zabezpieczających dla komputerów i urządzeń mobilnych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć