Google dzieciom? Premiera nowej aplikacji YouTube KIDS

Fot. Rego Korosi / http://bit.ly/17qFKzr / CC BY-SA / http://bit.ly/CC-BY-SA-2
Na 23 lutego zaplanowało premierę nowej aplikacji umożliwiającej dzieciom bezpieczne korzystanie z YouTube. Czy nowy produkt Google poprawi bezpieczeństwo dzieci w sieci?


YouTube Kids - co nowego?

Filtr
Kanały na You Tube to skarbnica wiedzy i rozrywki, jednak nie brakuje w nich treści absolutnie nie przeznaczonych dla oczu dziecka. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom rodziców i dzieci, Google postanowił stworzyć aplikację, która zadziała jak filtr nieodpowiednich materiałów. Korzystając z serwisu za pośrednictwem nowej aplikacji, treści zostaną odpowiednio wyselekcjonowane.

Timer
Oprócz ograniczenia dostępu do materiałów dla dorosłych, aplikacja posiada opcję ustawienia czasu korzystania z serwisu - co sprawia, że z perspektywy opiekuna staję się bardzo praktyczna.

Ochrona przed niepożądaną interakcją innych użytkowników
Kolejną zaletą tej nowinki jest brak dostępu do komentarzy, nad którymi zazwyczaj trudno zachować kontrolę. Interakcja z anonimowymi internautami nie jest dzieciom potrzebna, możliwość komentowania nie wpływa przecież na oglądane zamieszczonych w serwisie filmów.
Dlaczego Google postanowił wyciągnąć rękę w stronę kilkuletnich użytkowników internetu?
Shimrit Ben-Yair
menadżer produktu YouTube

Czas spędzony na oglądaniu materiałów video na YouTubie, z roku na rok wzrasta o 50%. A przypadku treści familijnych aż 200 procent. Czytaj więcej

Szybki wzrost zainteresowania użytkowników strefą familijną serwisu, znalazł swoje odzwierciedlenie w działaniach Google. Na tę potrzebę internetowy gigant odpowiedział przygotowując aplikację YouTube KIDS.

Dziecko w internecie?
Jak zwykle duet dziecko+internet budzi zastrzeżenia niektórych rodziców i specjalistów. Czy na pewno powinniśmy się cieszyć z nowej aplikacji?

Jak zawsze ostateczna decyzja, o tym czy i w jaki sposób dziecko będzie korzystało z nowych technologii należy do rodziców. Jeśli jednak zdecydujemy się na taką formę aktywności naszej pociechy, to jest to z pewnością rozwiązanie, które ułatwi nam życie. Pozwoli również w bezpieczny sposób nakreślić granice swobody dziecka w sieci.
DOROTA MINTA
psycholog

Wiemy, że co raz młodsze dzieci korzystają z Internetu, bawią się grami edukacyjnymi, oglądają stworzone z myślą o nich filmy. Myślę, że wielu świadomych rodziców z radością przyjmie taka aplikację, która pozwoli tym najmniejszym dzieciom bezpiecznie poszukiwać tego co dla nich ciekawe. Jestem pewna, że często takiej zabawie będzie towarzyszyć ktoś dorosły, też świetnie się bawiąc i jednocześnie wpływając pozytywnie na rozwój dziecka. Czytaj więcej

Niestety, w odpowiedzi na nasze zapytanie firma Google potwierdziła, że na razie tylko za oceanem najmłodsi będą mogli poruszać się po zasobach serwisu za pomocą YouTube KIDS. Przedstawiciele Google nie zdradzają czy i kiedy aplikacja zostanie udostępniona polskim użytkownikom.
Biuro prasowe Google Polska

Aplikacja YouTube Kids będzie na razie dostępna wyłącznie w USA. Oficjalne informacje na ten temat pojawią się na amerykańskim blogu YouTube dzisiaj wieczorem.

Aplikacja będzie dostępna bezpłatnie na urządzeniach z systemem Android.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...