Dla dzieci internet to źródło rozrywki i miejsce kontaktów społecznych. Jak chronić je przed zagrożeniami z sieci?

Fot. Materiały prasowe
Aż 90 proc. rodziców uważa, że są odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w internecie, tak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS dla Orange Polska i Fundacji Dzieci Niczyje. Jednak w praktyce niewielu z nich wie jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo dzieci w wirtulanej rzeczywistości.

Rodzice zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie niesie internet i chcieliby chronić swoje pociechy głównie przed niebezpiecznymi treściami i nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi. Także publikowanie prywatnych zdjęć i filmów jest traktowane przez nich jako potencjalne zagrożenie.

Najczęstszą metodą z jakiej korzystają rodzice to sprawdzanie historii przeglądarki internetowej. Niestety taka taktyka jest mało skuteczna w zapobieganiu sytuacjom, które mogą być niebezpieczne, ponieważ dowiadujemy się o nich po fakcie.

Na szczęście dwie trzecie dzieci potwierdza, że zdarza im się korzystać z Internetu razem z rodzicami. Jednak często podkreślają, że rodzice są bardziej łatwowierni i mają mniejsze zdolności techniczne.
Małgorzata Ohme
Psycholożka i psychoterapeutka dziecięca. Ambasadorka programu Bezpiecznie Tu i Tam

Dzieje się tak wtedy, kiedy rodzic, zamiast rozwijać internetowe umiejętności, wycofuje się, racjonalizując, że to nie jest jego świat. A światy dziecka i rodzica muszą się przenikać, także te internetowe, bo w sieci, czy tego chcemy czy nie, równolegle toczy się życie młodych.

Co możemy zatem zrobić aby ochronić nasze dzieci przed zagrożeniami płynącymi z internetu?
Konrad Ciesiołkiewicz
p.o. Prezesa Fundacji Orange oraz odpowiadający za komunikację i CSR w Orange Polska

Zapewnienie dostępu do internetu to nie wszystko. Aby przełożyło się to na rozwój społeczny użytkownicy muszą wiedzieć, jak korzystać z sieci w twórczy sposób i jak radzić sobie z towarzyszącymi nowym technologiom zagrożeniami. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci.

Orange zajmuje się szkoleniem i edukowaniem internetowych użytkowników, na temat tego jak świadomie korzystać z sieci. Co więcej realnie wpływa na nich, ponieważ wolontariusze przeszkolili już 34 tys. uczniów, prawie 10 razy tyle skorzystało ze specjalnych kursów e-learningowych.

Dzieci widzą internet głównie jako źródło rozrywki
W związku z tym ich spojrzenie na możliwe zagrożenie z sieci jest inne niż rodziców. Dzieci obawiają się głównie wirusów i hakerów oraz tego, że Internet przestanie działać. Ich obawy są związane też z zachowaniami innych - publikowaniem ośmieszających zdjęć i możliwym hejtem ze strony innych internautów.
Działać TU I TAM
Aby pomóc rodzicom w ochronie dzieci Orange Polska podjęło się akcji, która ma podsuwać rozwiązania, edukować i zapobiegać. Specjalny serwis Bezpiecznie Tu i Tam dysponuje wskazówkami i informacjami, które są zwiazane z bezpieczeństwem naszych dzieci w sieci.

Specjalny serwis internetowy, konkurs grantowy oraz działania edukacyjne to odpowiedź Orange na wyzwania związane z zagrożeniami w sieci. Kompleksowy program Bezpiecznie Tu i Tam powstał, aby internet był bezpieczniejszym miejscem, szczególnie dla dzieci.

Aby ułatwić nam dostęp do nich, podzielono je na trzy grupy: edukacja, bezpieczeństwo sieciowe oraz bezpieczne produkty i usługi.
Jednym z produktów zapewniających dziecku ochronę jest Bezpieczny Starter. Dzięki niemu dziecko bezpiecznie korzysta z internetu w telefonie i jest w stałym kontakcie z rodzicami.
Nadkomisarz Michał Grzelec
Komenda Główna Policji

Widzimy wielką potrzebę edukacji na temat bezpieczeństwa w Internecie skierowaną nie tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim do ich rodziców.

O co chodzi w Bezpiecznie Tu i Tam?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE