Tu wojnę widać nawet w imionach. Ukraińcy nazywają dzieci na cześć dronów i rakiet

Karolina Stępniewska
11 stycznia 2023, 14:27 • 1 minuta czytania
Czy wyobrażasz sobie nazwać syna Leopard na cześć czołgu? A może Rosomak w hołdzie opancerzonym transporterom? Córce przypadłoby imię Langusta - oczywiście nie od skorupiaka, lecz wyrzutni rakietowej. Brzmi absurdalnie? Niekoniecznie. Wojna wiele zmienia, o czym dobitnie świadczy lista imion nadawanych dzieciom urodzonym w Ukrainie w 2022 roku.
[ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE] Ukraińskie imiona dla dzieci w 2022: jest i Bayraktar, i Iskander fot. Tomasz Kawka/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Od stycznia do końca listopada 2022 roku w Ukrainie urodziło się 195 tysięcy dzieci. To o 1/3 mniej niż rok wcześniej. Z listy nadawanych noworodkom imion, którą opublikowało ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości, widać, że wojna odciska swoje piętno na każdym aspekcie życia tamtejszych rodzin. Chociaż wśród najpopularniejszych imion najwięcej jest tych tradycyjnych, pojawiły się też takie, które są nierozerwalnie związane z toczącą się w tym kraju walką o wolność.


“Wojenne” imiona dla dzieci

Na liście imion nadanych urodzonym w 2022 roku ukraińskim dzieciom pojawiły się imiona inspirowane wojną i toczącymi się w tym kraju walkami, m.in. Bayraktar (turecki dron używany przez Ukraińców w wojnie z Rosją), Iskander (przewoźny system rakiet), Dżawelina (od Javelin, czyli brytyjskiego pocisku przeciwrakietowego) czy Mrija (po ukraińsku znaczy to "marzenie", jednocześnie jest to zniszczony przez Rosjan największy na świecie samolot transportowy i jeden z symboli Ukrainy).

Najpopularniejsze imiona w Ukrainie w 2022 roku

Prym wśród najchętniej wybieranych przez Ukraińców imion nadal jednak wiodą te tradycyjne. Najwięcej dziewczynek otrzymało imię:

Najpopularniejsze ukraińskie imiona dla chłopców w 2022 roku to m.in.:

Jakie jeszcze imiona otrzymały dzieci w Ukrainie w 2022 roku?

Wśród imion, które Ukraińcy w ubiegłym roku wybierali dla swoich synów, pojawiły się też: Kyj (od założyciela ukraińskiej stolicy), Ilon (prawdopodobnie zapis fonetyczny od Elona Muska), Wiliam, Jeleazar, Graf, Tamerlan, Sułtan, Platon. Pojawiał się też, choć rzadko, Radosław.

Ukraińskie dziewczynki otrzymały też imiona takie jak Ewandżelina, Lolita, Luna, Wanesa, Awrora, a nawet znane również u nas - Monika i Bożena.

źródło: PAP

Czytaj także: https://mamadu.pl/160374,bliznieta-urodzone-w-kijowskim-schronie-bo-zycie-toczy-sie-dalej