Taką tablicę powinien mieć w pokoju każdy 8-klasista. To pewny sposób na naukę do egzaminu
- Egzamin ósmoklasisty w roku 2023 odbędzie się od 23 do 25 maja.
- Młodzież będzie pisała testy z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
- Zakres obowiązującej wiedzy, jak również ważne terminy i zasady egzaminów warto zebrać w formie, na przykład, "tablicy ósmoklasisty".
Dla jednych kilka miesięcy to dużo, dla innych – mało. Już w maju ósmoklasiści staną przed pierwszym w swoim życiu ważnym egzaminem. Od niego zależy, do jakiej szkoły się dostaną. Zacznie się 23 maja i potrwa trzy dni. Młodzież będzie rozwiązywała testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Niektórzy pilnie przygotowują się do tego wydarzenia od początku roku szkolnego, inni – wolą iść na żywioł i powtarzać będą dopiero w ostatniej chwili.
Przydatne wiadomości
Zarówno jednym, jak i drugim, przyda się jednak usystematyzowanie zdobytej wiedzy. Jak to zrobić? Na świetny pomysł wpadła pewna nauczycielka matematyki. Na swoim profilu na Facebooku pochwaliła się tablicą, jaką przygotowała dla swojej klasy, która wkrótce przystąpi do egzaminu.
Na tablicy ósmoklasisty znajdziemy:
- najistotniejsze zagadnienia matematyczne
- potrzebne wzory geometryczne i arytmetyczne
- wiadomości o liczbach, które będą potrzebne podczas egzaminu.
Są tam również ogólne informacje o tym, jak przebiegał będzie egzamin ósmoklasisty, wymagania, jakie należy spełnić, by do niego móc przystąpić, i ważne terminy. Jest też, w kilku punktach, przedstawione, jak być z matematyką za pan brat. Na przykład:
- próbować szukać matematyki w otaczającym cię świecie, np. w kuchni: co to znaczy jedna część masła na 3 części mąki?
- czytać na głos zadania i próbować "podejść" je z różnych stron,
- korzystać z różnych metod, czasem wyjść poza schemat,
- pomagać innym, gdy samemu się już coś opanowało – dzięki temu zdobyta wiedza się utrwala;
Pod swoim postem nauczycielka zebrała kilkaset pozytywnych komentarzy, a wielu innych nauczycieli postanowiło zrobić podobną tablicę w swoich klasach. Nic dziwnego, pomysł naprawdę jest świetny. Takie tablice przydałyby się we wszystkich salach ósmoklasistów.
Tablica ósmoklasisty w domu
Jednak można przecież podobną tablicę zrobić we własnym domu. Jeśli jesteś mamą ósmoklasisty, zmobilizuj go do wykonania takiego zestawienia najpotrzebniejszych informacji i to nie tylko z matematyki, ale ze wszystkim trzech przedmiotów. Wypiszcie listę lektur, wiadomości z zakresu gramatyki, przykładowy e-mail po angielsku itp.
Wszystko to, co może przydać się na egzaminie, warto wypisać na czystych kartkach, można je ozdobić tematycznymi rysunkami, i powiesić na tablicy korkowej lub na płachcie materiału przybitej do ściany. Już samo przygotowywanie tej tablicy spowoduje, że część wiedzy zostanie przez ucznia wchłonięta, a później nieustanne na nią patrzenie sprawi, że się po prostu ugruntuje.