Ósmoklasiści egzamin kończący szkołę napiszą w tym roku nieco wcześniej, bo już w połowie maja. Egzaminu nie da się nie zdać, jednak wyniki zadecydują o tym, gdzie uczeń będzie kontynuował edukację. Podajemy harmonogram egzaminów i najważniejsze informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty.
Reklama.
Egzaminy ósmoklasisty w 2024 odbędą się nieco wcześniej, bo już w połowie maja. Uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego.
Egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, ale jego wynik w dużej mierze decyduje o tym, w jakiej szkole uczeń będzie kontynuował naukę.
Przygotowując się do testu, warto przejrzeć arkusze CKE z ubiegłych lat. Uczniowie mogą także przystąpić do próbnego egzaminu ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty: terminy 2024
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała terminy egzaminów ósmoklasisty i w tym roku szkolnym odbędą się one w maju:
14 maja 2023 (wtorek) – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
15 maja 2023 (środa) – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
16 maja 2023 (czwartek) – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).
Egzaminy rozpoczynają się punktualnie o godzinie 9.00.
Egzamin ósmoklasisty 2024: dodatkowe terminy
Dla uczniów, którzy z różnych przyczyn nie przystąpią do egzaminu ósmoklasisty w maju, przewidziano terminy dodatkowe. Zostały one zaplanowane na czerwiec:
10 czerwca 2024 (poniedziałek) – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w terminie dodatkowym,
11 czerwca 2024 (wtorek) – egzamin ósmoklasisty z matematyki w terminie dodatkowym,
12 czerwca 2024 (środa) – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego) w terminie dodatkowym.
Egzaminy rozpoczynają się punktualnie o godzinie 9.00.
Próbny egzamin ósmoklasisty 2023/2024
W roku szkolnym 2023/2024 CKE nie zaplanowała próbnego egzaminu ósmoklasisty. Od lat Ogólnopolski Próbny Egzamin Ósmoklasisty organizowało Wydawnictwo Operon. W 2024 roku w szkołach odbywają się próbne egzaminy ósmoklasisty organizowane samodzielnie przez placówki edukacyjne, często kilka razy w ostatniej klasie szkoły podstawowej.
Próbny egzamin ósmoklasisty pozwala uczniom oswoić się z arkuszami egzaminacyjnymi (wykorzystuje się w tym celu arkusze z ubiegłych lat), sposobem ich wypełniania i rozwiązywania zadań, a także stanowi cenną informację o stanie wiedzy i czynionych postępach w nauce do egzaminu.
Ile trwa egzamin ósmoklasisty?
Egzaminy ósmoklasisty w 2024 roku trwają trzy dni. Każdy dzień jest przewidziany dla innego przedmiotu:
egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – 120 minut,
egzamin ósmoklasisty z matematyki – 100 minut,
egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – 90 minut.
Egzamin zostanie przedłużony dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych (tu m.in. uczniowie ze spektrum autyzmu, osoby słabosłyszące i niewidome).
Egzamin ósmoklasisty w 2024 i 2025 roku: zmiany
Jakiś czas temu pojawił się pomysł, by egzamin ósmoklasisty poszerzyć o czwarty przedmiot. Uczniowie mogliby wybierać z następujących: biologia, chemia, geografia, fizyka i historia. Jak zapowiedział dyrektor CKE, Marcin Smolik, nie ma takich planów zarówno w tym roku, jak i w kolejnych. Co zmieni się w 2024 roku?
doprecyzowano, że na egzaminie ósmoklasisty w 2024 roku zakres sprawdzanych umiejętności oparty będzie na wymaganiach egzaminacyjnych, a od roku 2025 – na podstawie podstawy programowej kształcenia ogólnego;
w 2024 roku informator należy czytać łącznie z aneksem, w których wskazano zadania wykraczające poza zakres określony w wymaganiach egzaminacyjnych.
Egzamin ósmoklasisty: kto nie musi zadawać w 2024 roku
27 września 2023 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty CKE. Kluczową zmianą, która dotyczy egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku, jest dodanie podpunktu nr 4 w rozdziale 3b ustawy o systemie oświaty (art. 44zw):
"W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem".
Oznacza to, że w szczególnych przypadkach uczeń może być zwolniony ze zdawania egzaminu. Z testu zwolnieni są także ósmoklasiści, którzy:
posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym;
posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym (taki uczeń może, ale nie musi być zwolniony z egzaminu);
ze względu na szczególny przypadek losowy lub zdrowotny – nie mogli przystąpić do egzaminu ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym.
Ile trzeba mieć punktów, by zdać egzamin ósmoklasisty?
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Wyniki z egzaminu wpływają jednak na punktację podczas rekrutacji do liceum lub innej szkoły ponadpodstawowej.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w terminie majowym i czerwcowym zostaną podane tego samego dnia – 3 lipca w systemie ZIU. Zaświadczenia zostaną przekazane szkołom do 6 lipca.
Lektury obowiązkowe do egzaminu ósmoklasisty w roku 2024
Aby zdać egzamin ósmoklasisty w 2024 roku uczeń powinien dobrze znać następujące obowiązkowe lektury szkolne:
"Quo vadis" i "Latarnik" – Henryk Sienkiewicz
"Balladyna" – Juliusz Słowacki
"Opowieść wigilijna" – Charles Dickens
"Zemsta" – Aleksander Fredro
"Mały Książę" – Antoine de Saint-Exupéry
wybrane fraszki i treny Jana Kochanowskiego, w tym Tren VII i VIII