Czy dziecko może tak siadać? Tak, ale po jednym warunkiem

Dominika Bielas
17 listopada 2022, 11:58 • 1 minuta czytania
"Czy twoje dziecko siada w ten sposób? Układa nóżki w literę W? Lepiej szybko go tego oducz!" - najpewniej spotkałaś się z takimi opiniami. Czy rzeczywiście trzeba panikować i na siłę walczyć z dzieckiem? Okazuje się, że wcale nie zawsze.
Taka pozycja często budzi niepokój wśród rodziców. mat. własne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dziecko siedzi z pupą między nogami, które układa w kształt litery W? Siad ten pozwala zwiększyć płaszczyznę podparcia i daje dziecku większe poczucie stabilności i równowagi podczas zabawy. Maluchy uwielbiają tak siadać, bo to bardzo wygodna pozycja, w dodatku łatwo z niej przejść do klęku podpartego, raczkować, czy sięgać po zabawki.

Niestety jednocześnie w tej pozycji kolana są wygięte, a i biodra przyjmują nienaturalną pozycję, co może prowadzić do nieprawidłowego kształtowania się stawów, a nawet koślawości kolan czy problemów ze stawami biodrowymi, ale czy panikować zawsze, gdy dziecko tak siada? Absolutnie nie!

Ważna jest różnorodność

Warto zaznaczyć, że samo siedzenie w pozycji W nie jest tak szkodliwe, jak ilość czasu spędzonego w takim siadzie. Jeśli dziecko siada tak od czasu do czasu i często zmienia pozycje, nie ma powodu do obaw. Natomiast z pewnością nie chcemy, by dziecko w takiej pozycji przesiadywało długo i by była to jego ulubiona pozycja. W asymetrycznym siedzeniu, czy siadzie W nie ma nic złego, o ile nie jest to dominujący sposób siedzenia. Dzieci siadają na wiele bardzo różnych sposobów i to jest ok. Malucha warto także motywować go do ciągłej zmiany pozycji i pokazać różne formy siadu. Najaktywniejszą formą siedzenia jest siad prosty.

Pisze o tym na swoim instagramowym profilu senso.baby_ mgr Agnieszka Grochala, fizjoterapeutka neurorozwojowa NDT-Bobath Baby i terapeutka SI:

Siad w literę W mogą wybierać dzieci z obniżonym lub niskim napięciem mięśniowym, słabymi mięśniami tułowia, oraz te, które nie chcą się męczyć. Jeśli masz wątpliwości co do tego, jak siada twoje dziecko, zawsze warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty, który obejrzy malucha i odpowie na wszystkie twoje pytania.

Czytaj także: https://mamadu.pl/131929,rehabilitacja-dziecka-niemowlaka-kiedy-rehabilitowac