Ministerstwo Czarnka bierze się za pogramy nauczania. W 2023 r. radykalne zmiany
- Do konsultacji społecznych trafiły projekty zmian w programie nauczania kilku przedmiotów szkolnych: języka łacińskiego, techniki i języka polskiego.
- Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało także cały program podstawy nauczania nowego przedmiotu: biznes i zarządzanie, który w przyszłym roku zastąpi podstawy przedsiębiorczości.
- Cały projekt zmian można przeczytać na stronie MEiN, a rząd prosi o wyrażanie swoich opinii i sugestie dotyczące zmian w przygotowanych programach.
Konferencja MEiN i zmiany w programach nauczania
Wczoraj odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu w MEiN Dariusza Piontkowskiego oraz Pełnomocnikiem Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej Justyny Orłowskiej. Ogłoszono oddanie do konsultacji społecznej nowego projektu MEiN, jakim są zmiany w podstawie programowej niektórych przedmiotów kształcenia ogólnego, szczególnie w szkołach ponadpodstawowych. Zmiany wynikają m.in. z nowej formuły matury z języka polskiego, ale też z wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół średnich - biznes i zarządzanie.
"Dziś do konsultacji publicznych przekazujemy rozporządzenia dotyczące podstaw programowych kilku przedmiotów: nowego przedmiotu biznes i zarządzanie, w pewnym sensie nowego przedmiotu język łaciński oraz techniki i w niewielkim stopniu języka polskiego" – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski podczas konferencji. I dodał: "Kilka miesięcy trwało, zanim przygotowaliśmy wstępne propozycje, a teraz chcemy rozpocząć, zgodnie z całą procedurą ustawodawczą, cykl konsultacji publicznych, tak aby ewentualnie dokonać jeszcze zmian, jeśli będą takie potrzeby".
Cała podstawa programowa biznesu i zarządzania
W rozporządzeniu wiele jest na temat nowego przedmiotu, który do szkół wejdzie w przyszłym roku szkolnym 2023/2024, czyli biznes i zarządzanie. To dlatego, że przedmiot jest nowy i trzeba było stworzyć jego całą podstawę programową, zmieniając dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości. Nowy przedmiot bardziej ma się skupiać na rozwijaniu umiejętności praktycznych, takich jak indywidualne zarządzanie finansami czy prowadzenie gospodarstwa domowego.
„Są dwa filary tego przedmiotu. Jednym jest to, że faktycznie to są podstawowe umiejętności, a drugim jest filar dotyczący praktycznego pozyskiwania wiedzy, czy to przez projekt grupowy, czy także przez business case study, czyli takie kazusy, które będą dostarczane przez przedsiębiorców" – tak mówiła o programie przedmiotu Justyna Orłowska. Cała zmiana polega też na tym, że zamienia się podstawę programową podstaw przedsiębiorczości na tę, która dotyczy biznesu i zarządzania w zakresie podstawowym oraz dodaje się część, która dotyczy zakresu rozszerzonego, którego dotychczas w szkołach nie było w żadnej formie.
Łacina obok angielskiego i niemieckiego
Resort edukacji chce także uczynić język łaciński przedmiotem traktowanym jak drugi język obcy. Dzięki temu mógłby być zdawany na maturze jako opcja do wyboru zamiast angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i innych języków obcych nowożytnych. Język łaciński jest jednak językiem martwym, raczej traktowanym jako historyczna pozostałość, więc dziwi stawianie go obok języków nowożytnych, których uczniowie mogą używać czynnie poza szkołą.
Technika bardziej technologiczna
Kolejną zmianą jest wprowadzenie do szkół programu "Laboratoria Przyszłości", który od tego roku można spotkać w szkołach podstawowych, które zgłosiły się do projektu MEiN. To zajęcia, które polegają na rozwoju technologicznym dzieci, nauką kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Resort edukacji chce pewne zagadnienia z nich pochodzące wprowadzić do podstawy nauczania techniki we wszystkich szkołach – nie tylko tych, które biorą udział w projekcie:
- odpowiednie zmiany w obszarze treści technicznych,
- rozszerzenie treści nauczania związanych z wychowaniem komunikacyjnym, również w związku z pojawiającymi się nowymi środkami transportu osobistego wykorzystywanymi przez uczniów.
Zmiany w języku polskim – będą gry
W niewielkim stopniu MEiN chce też skorygować w szkołach ponadpodstawowych program nauczania języka polskiego. Polegać ma to m.in. na wprowadzeniu do nauczania elementów praktycznych, w tym korzystania z gier o wymiarze naukowym, które zostaną wpisane na listę lektur. Chodzi o dokładnie dwie gry: "This War of Mine" (11BitStudios) i "Gra Szyfrów" (Instytut Pamięci Narodowej). MEiN tłumaczy tę decyzję tym, że współcześnie gry to duża część tekstów kultury, o których i tak uczniowie piszą w pracach m.in. na maturze pisemnej z języka polskiego.
Na stronie rządowej tę decyzję podpierają argumentami, że "cyfrowe opowieści angażują dziesiątki milionów odbiorców, dając podstawy do przeżywania pasjonujących opowieści; rozwijają umiejętności psychomotoryczne, są przestrzenią budowania międzyludzkich relacji i źródłem artystycznej ekspresji".
Na stronie rządowej możemy przeczytać wszystkie zmiany, jakie MEiN chce wprowadzić w podstawach programowych przedmiotów wymienionych wyżej. Rządzący zachęcają do wyrażania opinii i sugestii zmian, które jeszcze można by wprowadzić. Konsultacje publiczne potrwają do 25 listopada 2022 r. Opinie i uwagi można przesyłać na adres: sekretariat.dkopp@mein.gov.pl. Planowane zmiany zostaną wdrożone od roku szkolnego 2023/2024.