Godziny wychowawcze zmienią się nie do poznania. Tego rząd będzie uczyć najmłodszych
- Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki stworzyło we współpracy program edukacyjny lekcji o zdrowiu dla klas 1-3 szkół podstawowych.
- Program zakłada przeprowadzenie na 1 godzinie lekcyjnej, najpewniej w ramach godziny wychowawczej, edukacji zdrowotnej, nauki o dbaniu o higienę i propagowanie szczepień.
- Lekcje o zdrowiu mają odbyć się w podstawówkach jeszcze we wrześniu. Materiały do ich realizacji szkoły otrzymały w wakacje.
Na godzinie wychowawczej edukacja o zdrowiu
Po powrocie do szkół po kolejnej fali pandemii rząd zdecydował, że w placówkach edukacyjnych dzieci powinny dowiadywać się jeszcze więcej na temat higieny i dbania o zdrowie. Minister Zdrowia Adam Niedzielski wczoraj (6.09) poprowadził pierwszą pokazową lekcję o zdrowiu dla dzieci. Pokazowa lekcja odbyła się w szkole podstawowej w Mysłakowicach w województwie dolnośląskim w towarzystwie szefa resortu edukacji – Przemysława Czarnka.
Plany wprowadzenia do szkół tzw. godziny o zdrowiu pojawiły się już w 2018 roku, a pandemia COVID-19 tylko wzmocniła przekonanie, że takie lekcje będą w szkołach przydatne. Zajęcia mają być prowadzone na razie w wymiarze jednej godziny w klasach 1-3 najczęściej w ramach godziny wychowawczej.
Celem lekcji o zdrowiu jest wg Niedzielskiego to, by "pokazać od małego, że zdrowie i dbanie o siebie jest jedną z głównych, ważnych rzeczy, priorytetów, na które powinniśmy w życiu zwracać uwagę" – jak mówił na wtorkowej konferencji w szkole. Materiały do lekcji przygotowali wspólnie Ministerstwo Zdrowia, Edukacji i Nauki oraz instytucje bezpośrednio związane ze zdrowiem: Główny Inspektorat Sanitarny i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Obowiązek edukacji zdrowotnej na wychowawcach
Uczyć o zdrowiu i uświadamiać mają wychowawcy klas – potrzebne do tego materiały trafiły już do szkół pod koniec sierpnia. Ministrowie opowiedzieli o tym, że materiały do nauki o zdrowiu przygotowali naukowcy z m.in. SGGW. Szefowie resortu opowiadali, że lekcja zdrowia to program, który razem z programem AWF-u, czyli Aktywnym powrotem do szkoły "Wf z AWF" mają poprawić zdrowie i kondycję fizyczną wśród dzieci z klas 1-3.
Oprócz aktywności fizycznej i zdrowia resort edukacji chciał postawić też na zdrowy styl życia i zdrowe żywienie, dlatego wprowadzono też program edukacji żywieniowej. Czarnek i Niedzielski uczulali, by nauczyciele dodatkowo zadbali o to, by o zdrowiu mówić do dzieci przystępnie i zrozumiale.
"To, co jest ważne, na co należy zwrócić uwagę, to by świadomość odpowiedzialności za własne zdrowie budować już od dzieciństwa i to jest istotne: z jednej strony ruch, z drugiej strony zdrowe odżywianie - ale też w zdrowym ciele zdrowy duch, więc bardzo ważna jest kondycja psychiczna dzieci" – podkreśliła Marzena Machałek, wiceminister edukacji, która również była obecna na pokazowej lekcji o zdrowiu.
O zdrowiu uczyć warto, ale czy w taki sposób?
Rodzice i nauczyciele nie do końca są przekonani do tego projektu. Podobnie internauci, którzy pod postem Ministerstwa Zdrowia na Twitterze pisali z ironią m.in. (pisownia oryginalna - przyp. red.):
"Słusznie, skoro dzieci nie ma gdzie i za co leczyć dzieci to muszą dbać o swoje zdrowie, żeby nie chorować".
"Powiedział ten, który wyrządził dzieciom najwięcej krzywdy... najpierw lockdown, a potem zdalne nauczanie".
"Człowiek, którego decyzje administracyjne doprowadziły do zapaści służby zdrowia, katastrofy w diagnostyce,a w konsekwencji do nadmiarowych zgonów obywateli, poucza dzieci jak dbać o zdrowie! Śmiechu warte!".
Obecnie trwa okres przygotowawczy, lekcje o zdrowiu mają się w klasach 1-3 szkoły podstawowej odbywać się od 12 do 16 września. To wiedza, którą rząd chciałby, aby wychowawcy przekazali uczniom na jednej godzinie lekcyjnej: mają opowiedzieć o przestrzeganiu higieny, jak się uchronić przed zakażeniami, dlaczego szczepienia są tak ważne.