Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie. Warto wiedzieć, jak przebiega i kiedy się odbywa

Dominika Bielas
05 września 2022, 15:40 • 1 minuta czytania
Pasowanie na ucznia to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, które we wrześniu dopiero co rozpoczęło naukę w szkole podstawowej. Podczas uroczystości pierwszaki składają ślubowanie, są oficjalnie pasowane na uczniów, śpiewają piosenki, a także otrzymują symboliczne upominki. To bardzo wzruszające wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.
Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu pierwszaka. fot. eastnews.pl
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Kiedy odbywa się pasowanie na ucznia?

Pasowanie na ucznia, zwane inaczej ślubowaniem klas pierwszych, to uroczyste wejście pierwszaków w życie szkolne. Pasowanie na ucznia planowane jest zazwyczaj na koniec września lub na początku października. Czasem wydarzenie to jest łączone z obchodami Dnia Nauczyciela.

Pasowanie odbywa się w godzinach lekcyjnych, jednak w uroczystości mogą również brać rodzice. Samo pasowanie składa się w kilku ważnym części: dzieci powtarzają słowa ślubowania, potem dyrektor pasuje pierwszaki na uczniów, dotykając ramion dzieci wielką kredką. Mali uczniowie otrzymują także legitymacje szkolne i prezenty. Przewidziana jest część artystyczna, w której również uczestniczą dzieci ze starszych klas. Tego dnia pierwszaki oficjalnie stają się pełnoprawnymi uczniami swojej szkoły.

Pasowanie na ucznia: ślubowanie

Uroczyste pasowanie na ucznia poprzedza ślubowanie na sztandar. Tekst samego ślubowana ustala dana szkoła. Zazwyczaj to bardzo doniosłe słowa. Dzieci ślubują, że będą się pilnie uczyć, ale także będą dbać o dobre imię szkoły i godnie ją reprezentować. Będą przestrzegać jej regulaminów, uczyć się szacunku i tolerancji w stosunku do innych ludzi. Będą pomagać koleżanką i kolegom. Często pojawiają się także treści patriotyczne - dzieci obiecują, że będą dobrymi Polakami.

Wierszyki, piosenki, zabawy na pasowanie na ucznia

Pasowanie na ucznia przewiduje także pierwszy wspólny występy artystyczny. Cały wrzesień dzieci pilnie się do niego przygotowują podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej.

Pomysły nauczyciele i dzieci mają różne, zazwyczaj jednak to repertuar dotyczący rozpoczęcia nauki w szkole. Dzieci śpiewają np. takie piosenki, jak: "Witaj nasza dobra szkoło", "Hej, ho, pierwsza klasa!", "Idę do Szkoły", "Pierwszoklasista" lub "Bo co może mały człowiek".

Nie może także zabraknąć recytacji wierszyków, np.

"My się szkoły nie boimy" My się szkoły nie boimy, choć i praca czeka nas. Śmiało do niej dziś wkroczymy, bo nauki nadszedł czas. Nauczymy się literek, potem czytać, pisać też i będziemy mogli sami już przeczytać każdy wiersz. Nauczymy się też liczyć i poznamy cały świat. Będzie czas i na zabawę Każdy więc jest dzisiaj rad. Gdy witamy się ze szkołą, wszystkim robi się wesoło. Wszyscy śmieją się przyjaźnie z przyjaciółmi zawsze raźniej. Wspólnie uczyć się jest miło, choćby to niełatwe było. A gdy komuś idzie gorzej to ktoś zawsze mu pomoże. Każdy w klasie pilnie ćwiczy. Czyta, pisze, kreśli, liczy. I zdobywa wiedzę stale, żeby świat poznawać dalej.

"Pasowanie na ucznia"

Ojeje, jeje, powiem wam w sekrecie, Że bardzo dziś jestem zdenerwowany. Bo właśnie dzisiaj, jak pewnie już wiecie, Na ucznia tej szkoły będę pasowany.

To jest ważny powód, stąd to zamieszanie, Bowiem każdy pierwszak szczerze pragnie tego, By dobrze zasłużyć na to pasowanie I być dla starszych ich szkolnym kolegą.

Cieszę się, że wszyscy tak tłumnie przybyli, By być razem z nami w tej radosnej chwili, Proszę o uwagę panowie i panie! Dziś pierwszoklasiści złożą ślubowanie.

Prezenty z okazji pasowania na ucznia

Zazwyczaj dzieci nie otrzymują żadnych dodatkowymi prezentów, poza symbolicznymi drobiazgami. Dodatkiem do dyplomu może być np. drewniany klucz do wiedzy, tarcza szkoły czy medal ucznia. Czasem dodatkowo otrzymują kuferki i zestawy słodkości. Warto jednak wiedzieć, że każda szkoła ma zazwyczaj własną tradycję i sama decyduje, co otrzymają dzieci. W końcu pierwszych klas jest kilka i każdy uczeń powinien otrzymać to samo.

Ostatnio modnym pomysłem jest zamawianie tortów dla całych klas. Wspólny poczęstunek to okazja do świętowania, ale i integracji zarówno dzieci jak i rodziców.

Pasowanie na ucznia: strój

Rodzice często zastanawiają się, jak ubrać dziecko na pasowanie na ucznia. Informacje dotyczące stroju najpewniej przekaże wychowawca lub dyrektor szkoły. Będzie to strój galowy. W przypadku dziewczynek granatowa lub czarna spódniczka i biała bluzka, w przypadku chłopców, koszula i czarne lub grantowe spodnie. Mogą także mieć krawat lub muszkę.

Ostatnio bardzo popularnym dodatkiem do stroju pierwszaka są granatowe papierowe birety. Jeśli w danej szkole panuje taki zwyczaj, wychowawczyni poinformuje tym uczniów i rodziców.

Czytaj także: https://mamadu.pl/163183,jakub-tylman-pomyslodawca-szkoly-bez-pracy-domowej-wywiad