Koniec papierowych legitymacji! Szkoły wprowadzają w życie nowe przepisy MEN

archiwum prywatne
Nowe przepisy MEN mówią, że szkoły mogą dzieciom wydawać e-legitymacje. Tego rodzaju dokument, podobnie jak dowód tożsamości jest plastikowy i trudniejszy do podrobienia. Pierwsze szkoły tę zmianą mają już za sobą, a jeszcze inne korzystają z dokumentów na smartfonie.


Papierowe legitymacje vs plastikowe e-legitymacje
Dotychczasowe papierowe legitymacje dość szybko się zużywały, a w przypadku zalania, do którego w uczniowskich plecakach dochodzi nierzadko, dokument nie nadaje się do użytku. Poza tym ich niestandardowy rozmiar sprawia, że uczeń nie zawsze ma ją przy sobie, gdyż nie mieści się ona w portfelu.

Dzięki zmianie legitymacji papierowych na plastikowe zyskują na trwałości. Poza tym w takiej formie jest go trudniej podrobić, gdyż posiada specjalne znaki i wzory nadruku.
Nowe legitymacje w bielskich szkołach
To od szkoły i jej starań zależy, na jaki rodzaj legitymacji się zdecyduje. Urząd Miasta w Białej Podlaskiej przekazał na plastikowe e-legitymacje 36 tys. zł. Dzięki temu nowe formy dokumentu będą przysługiwać uczniom ponadpodstawowych bielskich placówek.

Poza tym, że legitymacja będzie potwierdzeniem tożsamości i prawa do ulgi ucznia to będzie można ją wykorzystywać również, jako kartę biblioteczną. Tego typu dokumenty posiadają również specjalny interfejs z opcją zbliżeniową. Dzięki temu uczniowie mogą nich także zakodować bilet autobusowy.


Legitymacje szkolne w smartfonie
Jeszcze większą innowacją w zakresie dokumentów ucznia, z jakich mogą skorzystać szkoły, są mLegitymacje. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie nie muszą mieć przy sobie ani plastikowego, ani papierowego dokumentu. Wystarczy, że w przypadku kontroli tożsamości pokażą smartfon, a na nim legitymację.

Szkoła może włączyć usługę, zgłaszając swoją placówkę na ose.gov.pl. Takiej rejestracji może dokonać dyrektor, za zgodą organu prowadzącego szkołę. Po wprowadzeniu wszelkich danych i informacji możliwe jest zawarcie umowy z OSE. Następnie rozpoczyna się podłączenie programu, które maksymalnie może potrwać do 6 miesięcy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...