Pasowanie na przedszkolaka: najważniejsza uroczystość w życiu malucha
- Pasowanie na przedszkolaka to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego 3-latka, który we wrześniu poszedł do przedszkola.
- Choć każdy nazywa je przedszkolakami, oficjalnie pasowane na przedszkolaki zostaną dopiero po kilku tygodniach uczęszczania do placówki.
- Podczas uroczystego pasowania na przedszkolaka po raz pierwszy wystąpią przed rodzicami: zaśpiewają piosenki i wyrecytują wierszyki.
Kiedy odbywa się pasowanie na przedszkolaka?
Pasowanie na przedszkolaka odbywa się jesienią, ale wydarzenie to nie ma jednej stałej daty. To dyrektor danego przedszkola ustala konkretny termin. Ma to miejsce pod koniec września, w październiku, a niekiedy nawet listopadzie. W wielu placówkach jest to 20 września, kiedy to obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka lub w okolicy 14 października, wraz z Dniem Nauczyciela. Dokładną informację o dacie pasowania rodzice zazwyczaj otrzymują w formie zaproszeń własnoręczne przygotowanych przez dzieci. Uroczystość odbywa się najczęściej w godzinach popołudniowych, by rodzice czy dziadkowie mogli dojechać po pracy. Po oficjalnej części, w salach dodatkowo jest organizowany poczęstunek dla dzieci i rodziców. To świetna okazja na zintegrowanie się rodziców, nauczycieli i dzieci, które spędzą ze sobą najbliższe lata.
Pasowanie na przedszkolaka: wierszyki i piosenki
Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza oficjalna uroczystość przedszkolna, ale także i pierwszy publiczny występ. Dzieci przygotowują się w przedszkolu przez cały wrzesień do pierwszej w życiu akademii: uczą się piosenek i wierszyków. Panie mogą podesłać rodzicom treści, by dzieci mogły także poćwiczyć w domu. Najczęściej dzieci śpiewają o przedszkolakach np. "Jestem sobie przedszkolaczek”, "Biegnę do przedszkola", Przedszkole to mój drugi dom" lub recytują krótkie wierszyki o przedszkolu. Niektóre rymowanki rodzice mogą pamiętać z własnego dzieciństwa np.:
Mam trzy latka, trzy i pół, sięgam głową ponad stół, mam fartuszek z muchomorkiem, do przedszkola chodzę z workiem. Umiem pantofelki zmieniać, rączki myję do jedzenia, ładnie żegnam się i witam, tańczę, kiedy gra muzyka. Umiem wierszyk o koteczku, o tchórzliwym koziołeczku i o piesku, co był w polu – nauczyłam się w przedszkolu. Rzecz to wielka niesłychanie Gdy przedszkolakiem się zostanie Wiele rzeczy trzeba wiedzieć Wiele rzeczy trzeba umieć. Gdy pani o coś cię zapyta, Weź do góry palce dwa! A gdy ktoś coś odpowiada, słuchamy go, cicho sza! Każdy przedszkolak o tym wie, że w bałaganie źle żyje się. Gdy koniec zabawy i biegania, czas się zabrać do sprzątania. Już za chwilę na tej sali, będzie wielkie wydarzenie. Każdy maluch dziś tu stanie, i otrzyma pasowanie. Super poszły nam zadania, Pora przejść do ślubowania. Wyciągnijmy dwa paluszki, Równiuteńko złączmy nóżki, Wszystkiego uważnie słuchajmy, I wyraźnie powtarzajmy. Po części artystycznej następuje uroczyste złożenie przedszkolnej przysięgi i pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka przez dyrektora przedszkola. Zazwyczaj odbywa się to wielką kredką. W tym momencie następuje także wręczenie dyplomów i upominków.
Pasowanie na przedszkolaka: zabawy
Warto pamiętać, że pasowanie to bardzo emocjonujące wydarzenie. Dlatego należy cały czas wspierać dziecko, by nie wywołać niepotrzebnego stresu. Zdarza się, że maluchy nie są w stanie śpiewać, płaczą, a nawet uciekają ze sceny. Jednak wszystkie dzieci zasługują na gromkie brawa i pochwałę. By pomóc dzieciom, panie często podczas pasowania stosują pewien trik. Wesołe zabawy mające sprawdzić, czy dziecko "nadaje się na przedszkolaka", wywołują uśmiech i rozluźniają dzieci. Maluchy są proszone o wykonywanie zadań np. stanie na jednej nodze, podskoki, klaskanie, czy robienie min. Zadania są proste i każdy maluch sobie z nimi sobie poradzi, co pomaga im zdobyć pewność siebie i czuć się swobodniej podczas pasowania.
Prezenty na pasowanie na przedszkolaka
W dniu pasowania na przedszkolaka dzieci mogą otrzymać upominek. Wiele zależy od ustalonego przez rodziców budżetu, ale zazwyczaj to drobiazg np. książeczka lub przybory do rysowania. Warto jednak pamiętać, że to ważny dzień życiu każdego przedszkolaka i lepiej skupić się na miłej pamiątce podkreślającej podniosłość wydarzenia, jakim jest pasowanie na przedszkolaka np. dyplom, kotylion lub medal przedszkolaka.
Strój na pasowanie na przedszkolaka
Wytyczne co do stroju przedszkolaka przekaże wychowawczyni. Może to być strój galowy, czyli biała bluzka lub koszula i grantowe albo czarne spodnie czy spódniczka. Ale to nie jest wymóg, może pojawić się prośba po prostu o odświętne ubranie lub jeszcze zupełnie inny strój, np. przebranie lub utrzymanie kreacji w określonych kolorach. Warto się zastosować do wytycznych, by nie zaburzać koncepcji artystycznej, oczywiście cały czas pamiętając o wygodzie malucha.