Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka to święto ustanowione z inicjatywy łódzkich dyrektorów przedszkoli. Jesienią w 2009 roku, na spotkaniu dyrektorów śródmiejskich przedszkoli z Łodzi, pojawił się pomysł, który zakładał, aby każdego roku, przedszkolaki miały swoje wspólne święto – Dzień Przedszkolaka. Dzięki poparciu ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka - Marka Michalaka, w 2013 roku Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.
W uchwale zapisano: "Doceniając wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej". W 2022 roku Dzień Przedszkolaka przypada we wtorek.
Przedszkola przygotowują się na obchody Dnia Przedszkolaka, ucząc dzieci wcześniej piosenek. Wychowawcy i dyrektorzy placówek szykują także wiele atrakcji dla najmłodszych. 20 września zazwyczaj przebiega nieco inaczej niż zwykły dzień w przedszkolu. Jest dużo zabaw i atrakcji nie tylko w poszczególnych przedszkolnych grupach. Bawią się wszystkie przedszkolaki. Organizowane się zawody sportowe, bale, pokazy i konkursy. Tego dnia także odbywa się oficjalne pasowanie na przedszkolaka. Tego dnia Rzecznik Praw Dziecka co roku wystosowuje także specjalny list do polskich przedszkolaków.
Z okazji Dnia Przedszkolaka wychowawczynie uczą dzieci różnych piosenek np.
Piosenkę wykonywaną przez Śpiewające Brzdące skomponował Adam Wacławski. Wacławski także jest autorem tekstu uwielbianego przez wszystkie dzieci.
Słowa i muzykę zachęcające dzieci do chodzenia do przedszkola napisała Krystyna Bożek-Gowik.
"Dzień Przedszkolaka" stała się hymnem przedszkolaków. Muzykę napisał Robert Obcowski, a słowa są autorstwa Danuty Błażejczyk i Mariusza Urbaniaka.
W wielu przedszkolach dzień 20 września rozpoczyna się od uroczystego powitania przedszkolaków. Po śniadaniu, zamiast normalnych zajęć odbywają się zabawy integracyjne. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zabaw na Dzień Przedszkolaka:
1. Zabawy z chustą animacyjną Klanza, np. przebieganie pod chustą, nauczycielka mówi, kto ma się zamienić miejscami. 2. Mini olimpiada, zawody sportowe z torem przeszkód na sali gimnastycznej lub podwórku. Przydadzą się pachołki, woreczki gimnastyczne i szarfy. 3. Zabawy taneczne. Propozycje układów tanecznych z pokazywaniem np. "Boogie Woogie", "Koła autobusu", "Mucha w mucholocie", "Krasnoludki". 4. Zabawy plastyczne np. portret przedszkolaka, wielkoformatowa wspólna praca - nasze przedszkole, odbijanie dłoni pomalowanej farbą plakatową w konturze serca. 5. Pokaz mody przedszkolnej z wybranym wcześniej motywem np. eko, zwierzątka lub związana z nazwą grupy. 6. Quiz wiedzy przedszkolaka, np. jak ma na imię pani, jak nazywa się nasze przedszkole?, przy jakiej ulicy jest nasze przedszkole? Jak ma na imię pani dyrektor? Jaki kolor ma przedszkole? Ile dzieci jest w naszej grupie? itp. 7. Gra plenerowa w poszukiwanie ukrytych fantów na przedszkolnym podwórku. 8. Parada przedszkolaków pobliskimi ulicami miasta.
Warto również przygotować dyplomy i/lub medale dla przedszkolaków. W niektórych przedszkolach dzieci dostają także prezenty związane z przedszkolem, np. personalizowany worek na kapcie.
Czytaj także: https://mamadu.pl/165841,nieobowiazkowe-wyprawki-do-przedszkoli-odbija-sie-na-dzieciach