Uwaga! Trupia pleśń w zabawkach dla dzieci. Warto poznać objawy zatrucia

Martyna Pstrąg-Jaworska
02 września 2022, 12:56 • 1 minuta czytania
Pleśń to potoczna nazwa grzybów, które mogą rozwijać się w domu, szczególnie w miejscach ciepłych i wilgotnych. Przestrzegamy przed jednym z najgorszych rodzajów pleśni, czyli pleśnią trupią. Jej nazwa pochodzi od miejsca najczęstszego jej powstawania, ale równie dobrze możesz ją znaleźć na dziecięcych zabawkach.
Trupia pleśń może powodować wiele chorób, a spotkasz ją na co drugiej zabawce kąpielowej. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pleśń... pochodząca od trupów

Pleśń, nazywana trupią pleśnią, możemy znaleźć w dziecięcych zabawkach kąpielowych czy niedokładnie umytych butelkach z dzióbkami, słomkach od bidonów, jest niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia. Nazywa się ją trupią, bo ta sama pleśń, którą zauważamy w naszych domach, rozwija się również na rozkładającym się ciele. Ten rodzaj pleśni jest niezwykle szkodliwy dla małych dzieci, które czasem na jej działanie narażają nieświadomie sami rodzice.

Trupia pleśń to grzyby, które mogą wytwarzać mykotoksyny, wywołujące wiele groźnych chorób. Ten rodzaj pleśni jest najczęściej spotykany w kryptach i grobowcach, stąd jego mrożąca krew w żyłach nazwa. O tym rodzaju grzybów zrobiło się głośno w latach 70. XX wieku, gdy naukowcy przeprowadzali na Wawelu prace konserwatorskie w miejscu pochówku Kazimierza Jagiellończyka. Wtedy konserwatorzy krypty zostali zaatakowani przez grzyba Aspergillus flavis, który przez wdychanie wdarł się do ich organizmów i aż 15 osób, wskutek tego zakażenia, zmarło.

Jak wytwarza się trupia pleśń?

Trupa pleśń w domu może pojawić się w miejscach wilgotnych, gdzie regularne sprzątanie jest utrudnione. W tym przypadku głównym miejscem, gdzie można się jej spodziewać, jest łazienka: szczególnie okolice wanny czy brodzika z prysznicem. Wielokrotnie pisaliśmy o tym, by uważać na pleśń, która znajduje się w zabawkach kąpielowych, których nie da się umyć od środka.

To miejsca, które są wilgotne, ciepłe, z idealnymi warunkami do rozwoju grzybów i bakterii. Trupia pleśń, która powstaje w połączeniu z martwym naskórkiem (którego przecież pod prysznicem nie brakuje) i wilgocią. A że podczas kąpieli sporo martwej tkanki ze skóry może zostać w wodzie i przedostać się do wnętrza zabawek kąpielowych, to nietrudno sobie wyobrazić, jak z tego połączenia w zabawkach wytwarza się trupia pleśń.

Osoby, które są narażone na kontakt z toksynami zawartymi w trupiej pleśni w małych ilościach, są narażone na:

Dzieci mogą wlewać do wnętrza zabawek wodę, która po wydostaniu uwalnia do kąpieli niebezpieczne toksyny. W kontakcie ze skórą może podrażnić lub prowadzić do różnych dermatologicznych zmian skórnych. Ale, gdy małe dziecko się kąpie, może także skażoną wodę wypić, a stąd już prosta droga do zatrucia mykotoksynami pleśni. Objawami takiego zatrucia są:

By tego uniknąć, należy po prostu często przeglądać dziecięce zabawki i pozbywać się tych, które budzą nasze podejrzenia. Kupuj też zabawki, które nie posiadają otworów i do których może dostać się woda. Wszystkie inne należy często przeglądać i wymieniać.

Czytaj także: https://mamadu.pl/148447,gumowe-zabawki-jak-dbac-o-czystosc-co-jest-w-gumowych-zabawkach