Dogadaj się... z rodzeństwem. Tak dasz swoim dzieciom dobry przykład dojrzałych relacji

Aneta Zabłocka
07 lipca 2022, 15:29 • 1 minuta czytania
Dorastaliście razem, dzieliliście sekrety, wymyślaliście zabawy, ale także płakaliście i śmialiście się. Tak naprawdę rodzeństwo to osoby, które znają nasze najlepsze i najgorsze strony, wchodzą z nami w jedną z najgłębszych relacji, która rezonuje przez całe życie. A potem drogi się rozchodzą i kontakt staje się rzadszy, więź się spłyca i jedyne, co możemy o sobie nawzajem powiedzieć to, że brat/siostra są "ok".
Jak odnowić kontakt z rodzeństwem? 5 rad dla dorosłych dzieci Fot. Kadr z serialu "Współczesna rodzina"
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Nie powinno tak być, ale nie tylko dlatego, że utrzymywanie koneksji rodzinnych to tradycja i obowiązek. Przede wszystkim dla naszych dzieci. One obserwują nasze relacje z innymi dorosłymi - swoimi wujkami, ciociami - i na podstawie tego wizerunku mogą modelować swoje zachowania wobec rodzeństwa.


Dlatego, jeśli masz szansę na odnowienie kontaktu ze swoimi bliskimi, nie zwlekaj. Rozmowa z nimi, gdy dorośli i nie chcą już wymieniać się kuksańcami, może być dla ciebie wielkim odkryciem i zyskaniem oddanych przyjaciół.

1. Znajdź czas

Tak samo, jak czasami szukasz czasu na wyskoczenie na randkę z mężem czy na siłownię, spróbuj wcisnąć w kalendarz rozmowę z rodzeństwem. Nie musicie nigdzie się ruszać, potraktuj to tak samo, jak cotygodniowy telefon do rodziców. Możecie umówić się na spotkanie Zoom czy Meets, gdzie po prostu pogadacie. Nawet jeśli w tle będą biegały dzieciaki, a ty ładowała zmywarkę na żywo. Chodzi o odnowienie kontaktu i rozpoczęcie rozmowy od prozaicznych rzeczy, a nie dyskusji o trudach wspólnego dzieciństwa.

2. Poznaj ich na nowo

Zmienili się, dorośli i zaczęli samodzielne życia. Tak samo jak ty. A każda z życiowych zmian odcisnęła na nich swoje piętno. Prawdopodobnie są to zupełnie inni ludzie, niż ci, których znałaś jeszcze kilka lat temu. Daj im opowiedzieć o swoim życiu, zauważ zmiany i poznaj swoje rodzeństwo na nowo.

3. Rozmawiajcie jak dorośli

Pomiędzy rodzeństwem zawsze zdarzają się jakieś tarcia, ale pamiętaj, że wyrośliście już z pieluch i dawne urazy o zniszczenie pamiętnika, powinny odejść w przeszłość. Z psychologicznego punktu widzenia warto uświadomić sobie, że komunikacja pomiędzy wami musi odbywać się na linii dorosły-dorosły. To może być trudne nie tylko ze względu na wspólne przeżycia, ale także wiek rodzeństwa. Najstarsze dziecko wcale nie ma monopolu na bycie "rodzicem". W życiu dorosłym wszyscy starujecie z równej pozycji, jako dojrzali ludzie.

4. Porozmawiajcie o przeszłości

I wcale nie chodzi o pamiętnik, o którym wspomniałam wyżej. Szczera rozmowa na temat dzieciństwa, schematów, które w nim panowały i traumatycznych przeżyć, jeśli takich doświadczyliście, pozwoli wam się wreszcie uwolnić od duchów przeszłości, a także zrozumieć sobie nawzajem. Pamiętaj, aby mieć otwartą głowę, nie oceniać nikogo jako ulubionego dziecka, brata, który widział to wszystko inaczej, siostry, która była za młoda, aby pamiętać. Każde z was ma unikalne doświadczenia, którymi warto się dzielić.

5. Załóżcie grupowy czat

Masz czasem tak, że nie potrafisz sobie przypomnieć, w jakim wieku dzieci ma twoja siostra albo zastanawiasz się, co kupić synkowi brata na urodziny, bo zupełnie nie wiesz, czym się interesuje, ale głupio ci zapytać? Od tego będziecie mieli grupowy czat. Wrzucicie zdjęcia z wakacji, zaprosicie na imprezę, będziecie mogli podzielić się ciężkim dniem, ale też śmiesznostkami, które wyczyniały wasze dzieci.

To bardzo dobra opcja, bo omijacie w ten sposób "rodzinne plotki", w których prawda o którymś z was może zostać zniekształcona lub podana w emocjonalny sposób. W przypadku czatu to wy decydujecie, co mówicie, w jaki sposób i iloma szczegółami z życia chcecie się podzielić.

Oczywiście nie zmuszaj się do odnawiania kontaktu z rodzeństwem, jeśli dzieli was duży konflikt lub są to osoby toksyczne i uzależnione od substancji. Dbaj o siebie i swoje dzieci, jeśli przywrócenie relacji z rodzeństwem mogłoby odbić się negatywnie na twoim zdrowiu psychicznym, lepiej pozostań samotną wyspą.

Czytaj także: https://mamadu.pl/146339,starsze-rodzenstwo-dlaczego-warto-miec-dobre-relacje-ze-starsza-siostra