Jest uparte i lubi stawiać na swoim? 10 zwrotów, które pomogą w wychowywaniu dziecka o silnej woli

Iza Orlicz
20 czerwca 2022, 13:58 • 1 minuta czytania
Posiadanie silnej woli w dorosłym życiu postrzegane jest jako zaleta, bo osoby o mocnym charakterze potrafią zawalczyć o swoje, mają własne zdanie, z determinacją dążą do celu. Jednak wychowywanie dziecka o silnej woli może być wyzwaniem, bo zwykle chce ono robić wszystko na własnych zasadach. Jak możesz na nie wpłynąć, by jednocześnie nie "łamać” jego charakteru?
Jak wychowywać dziecko o silnej woli? unsplash.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dzieci o silnej woli nie są niegrzeczne, zbuntowane, czy rozpieszczone. Posiadają pewien zestaw cech, który sprawia, że już od najmłodszych lat wykazują się siłą charakteru. Są uparte, wiedzą, czego chcą, odmawiają zrobienia tego, co im nie pasuje. Często działają we własnym tempie i lubią stawiać na swoim, jeśli są przekonane o własnej racji.

10 zdań, które warto mówić dzieciom o silnej woli

Takie zachowanie może być wyzwaniem dla rodzica, który za każdym razem musi przekonywać czy dyskutować, by zachęcić dziecko do zrobienia czegoś, bo wydawanie poleceń w tym przypadku kompletnie nie działa.

Gdy dziecko o silnej woli musi się podporządkować, czuje wewnętrzny opór i sprzeciw, dlatego czasem rodzicom sprawia trudność jego wychowywanie. Są jednak sposoby na dzieci o mocnym charakterze, przede wszystkim zwróć uwagę na to, jak do nich mówisz. Oto 10 zwrotów, które pomogą w wychowywaniu dziecka o silnej woli.

1. "Widzę, że to cię denerwuje. Spróbujesz znaleźć rozwiązanie?”. Wszystkie dzieci doświadczają większych lub mniejszych napadów złości, ale te o silnej woli wyrażają swój gniew bardzo intensywnie. Młodsze mogą np. krzyczeć czy tupać nogami, starsze za wszelką cenę chcą "postawić na swoim”.

Uznaj uczucia swojego dziecka, a gdy się uspokoi poproś, by wymyśliło rozwiązanie. To nakłada na niego odpowiedzialność, a zarazem pobudza je do działania, co dzieci o silnej woli zwykle lubią. Możesz pomóc dziecku w "burzy mózgów”, by znalazło najlepsze dla siebie wyjście z określonej sytuacji.

2. "Co musisz zrobić, aby być gotowym?”. Pozwól dziecku przemyśleć procesy związane z różnymi sytuacjami, które zdarzają się na co dzień. Ponieważ dzieci o silnej woli nie lubią wykonywania poleceń i odmawiają robienia rzeczy, których nie chcą robić – najlepiej jak same dojdą do odpowiednich wniosków.

Zapytaj swoje dziecko, o czym musi pamiętać przed wyjściem do przedszkola/szkoły, przed wyjazdem na wycieczkę, przed pójściem na plac zabaw, by samo powiedziało o obowiązujących zasadach.

3. "Nie chcesz…”. Potwierdzenie tego, co dziecko czuje, buduje mocną więź między wami. Nie chodzi o to, by ustępować, a jedynie zrozumieć emocje dziecka. Gdy np. nie chce wyjść z placu zabaw, możesz powiedzieć, że rozumiesz jego smutek czy złość, bo wiesz jak świetnie się bawi i następnym razem zaplanujecie więcej czasu w tym miejscu.

4. "Wytłumaczę ci to krok po kroku”. Jedną z najgorszych rzeczy, jakie może usłyszeć dziecko o silnej woli, jest: "Ponieważ tak powiedziałem/am”. Chce wiedzieć, dlaczego nie może bawić się w deszczu lub dlaczego skakanie po kanapie to zły pomysł. Dlatego zawsze udzielaj wyjaśnień, np. uzasadnij swoją decyzję kwestiami bezpieczeństwa.

5. "Przestań/Zatrzymaj się”. Dzieci o silnej woli zwykle zaczynają ignorować słowo "nie”, gdy słyszą ten wyraz zbyt często. Traktują je jak nic nieznaczący szum albo co więcej - zaczynają mówić "nie” rodzicom, rodzeństwu, rówieśnikom.

Dla wielu dorosłych słowo "nie!” to odruch, ale warto go zmienić. Gdy poczujesz, że chcesz powiedzieć "nie”, zastąp ten wyraz konkretną informacją, czyli np. słowami: „Przestań”, „Zatrzymaj się”, „W ten sposób sprawiasz komuś przykrość”.

6. "Świetnie sobie z tym poradziłeś/aś”. Dzieci o silnej woli wydają się pewne siebie, ale nie znaczy to, że nie powinniśmy dostrzegać ich mocnych stron. Staraj się zauważać pozytywne zachowania dziecka i mów o nich na głos. Jeśli wykazało się odwagą, pochwal je za to, jeśli poradziło sobie z jakąś trudną sytuacją – dopytaj o szczegóły i daj znać, że jesteś dumny.

7. "Zastanawiam się, co by się stało, gdyby…”. Dziecko o silnej woli lubi rządzić. Nie ma problemu z mówieniem swoim rówieśnikom, gdzie mają stanąć lub jak się zachować, nie wstydzi się też mówić dorosłym, co mają robić. Cechy przywódcze to pozytywna cecha, ale trzeba ją odpowiednio ukierunkować. Dlatego staraj się wzbudzać ciekawość dziecka i proponuj mu nowy sposób myślenia, by umiało zastanawiać się nad innymi możliwościami.

8. "Masz dwie możliwości”. Oferowanie możliwości wyboru jest jednym z najprostszych sposobów, by pomóc dzieciom o silnej woli poczuć kontrolę, której tak bardzo potrzebują. Lubią wiedzieć, że panują nad sytuacją i ma wolny wybór.

9. "Każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie”. Dziecko o silnej woli nie poddaje się, gdy się z czymś nie zgadza. Uwielbia walczyć o władzę, lubi dyskutować, ale jego upór może być dla rodzica męczący i frustrujący. Pozwalaj dziecku na wyrażanie własnego zdania, ale ucz go też szacunku do zdania innych.

10. "Jesteś zdeterminowany, wytrwały i nigdy się nie poddajesz”. Czasem, gdy wychowujemy dziecko o silnej woli, może zalać nas fala bezsilności i frustracji. Nawet jeśli wyrwało ci się z ust negatywne zdanie: "Ale z ciebie uparciuch”, nic straconego, by następnym razem docenić charakter naszego dziecka.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że cechy, które nas teraz irytują (upór, wytrwałość, nie poddawanie się) w dorosłości są pożądane i pomagają w życiu.

Czytaj także: https://mamadu.pl/139297,5-prawd-rodzicow-ktorzy-wiedza-jak-wychowac-silnie-psychicznie-dziecko